Léčivé účinky ženšenu jsou známé již více než 5000 let

Léčivé účinky ženšenu jsou známé již více než 5000 let

Z historie ženšenu

Ženšen se začal používat před více než 5000 lety v Číně. Brzy vešel díky svým léčivým, posilujícím a omlazujícím účinkům ve všeobecnou známost. Kořeny se nazývají v Asii ťin-čchen – což znamená člověku podobný – tvar kořene často mívá jakoby podobu lidské postavy. V Číně se začal ženšen užívat v mandžuských horách pro jeho "zázračné" léčivé účinky, je symbolem božské harmonie na zemi.

Jeho botanický název Panax pochází z řeckého slova panacea – všehojící. V místech jeho přirozeného výskytu je ženšen užíván od pradávna. Pro čínské, tak i pro domorodé americké obyvatele, je uznávanou bylinou, která napomáhá zachovávat rovnováhu mysli i těla.

Moderním výzkumem léčivých účinků ženšenu se zabývali sovětští vědci Brechman a Lazarev. Dnes jsou obsahové látky v ženšenu poměrně dobře popsány.

Běžně se ženšen používá jako adaptogen – normalizuje fyziologické funkce v závislosti na tom, co daný jedinec potřebuje.

Sklízejí se kořeny ženšenu, které jsou maximálně rostlé a zachovávají si rovnováhu mezi hlavičkou, hlavním kořenem a postranními kořeny, to bývá většinou mezi pátým až sedmým rokem věku rostliny.

Druhy ženšenu

Druhů ženšenu neboli Panax existuje velké množství, nejrozsáhleji byly prozkoumány a popsány dva druhy ženšenu a to Panax ginsing (Čínský nebo korejský ženšen) a Panax quinquefolius (známý též jako Americký ženšen).

Panax ginseng je známý též jako korejský ženšen či čínský ženšen. Vyskytuje se v celé východní Asii a Rusku. Dnes roste divoce ještě ve vzdálených končinách Mandžuska a Severní Koreje. V jiných částech Asie byl již těžením zlikvidován. Jedná se o stínomilnou vytrvalou a opadavou rostlinu s pětičetnými lístky, drobnými bílými kvítky, červenými bobulemi a nažloutle hnědým kořenem. Kořen má ohřevné účinky a je vhodný pro osoby bez energie, které mívají studené nohy a ruce, sníženou sexuální aktivitu nebo poruchy paměti. Buduje vytrvalost a sílu, omlazuje hormonální sekreci endokrinního systému, zlepšuje zrak a sluch, bojuje proti únavě a chrání před většinou typů stresů.

Existují ještě dvě formy Panax ginseng a to červený ženšen, který se vyrábí hlavně v Koreji a bílý ženšen.

 • Červený ženšen se před sušením neškrábe. Je důkladně tepelně opracován pařením v horké páře. V takovéto fázi je obsažený škrob karamelizovaný, což způsobí zvýšení účinnosti saponinů a účinných aktivních látek. V průběhu tohoto procesu se mění barva na světle hnědou až sytě červenou, jedná se o nejlepší možnou úpravu ženšenu vůbec.
 • Bílý ženšen se získává tak, že se oškrábaný čerstvý ženšen usuší na slunci nebo v horkém vzduchu bez páry.

Panax quinquefolius je tzv. americký ženšen, který roste divoce v oblastech Severní Ameriky. Vzniklo zde také mnoho ženšenových farem, hlavní oblastí amerického ženšenu je stát Wisconsin. Americký ženšen se používá ke zvýšení energie, k zlepšení krevního oběhu, k posílení imunitního systému, působí blahodárně na slezinu a plíce. Je dobrý na jemné posilování energie člověka, k usnadnění překonání podrážděnosti z nedostatku spánku. Je velice vhodný pro osoby starší 40 let.

Eleutherococcus senticosus je tzv. sibiřský ženšen. Nejedná se o pravý ženšen, neboť nepatří do čeledi Panax, je však s ženšenem příbuzný. Tato rostlina pochází z lesů východního Ruska a byl objeven ruským lékařem Bekhmanem. Sibiřský ženšen je oceňován pro jeho schopnosti adaptace organismu na zátěž, bývá užíván atlety k zvýšení fyzické odolnosti. Je také užitečný pro přizpůsobení se změnám časového pásma nebo nadmořské výšky. Sibiřský ženšen mírní příznaky menopauzy, jako jsou náhlé výkyvy nálad nebo přecitlivělost.

Indický ženšen neboli Vitánie snodárná rovněž nepatří do skupiny pravých ženšenů, má však vysoký obsah účinných látek ženšenu velmi podobných. Doporučuje se při léčbě rakoviny, depresí, nespavosti, snižuje hladinu cholesterolu, obsah cukru v krvi a je vynikající afrodisiakum, tzv. rostlinná viagra. Celkově má výrazné imunostimulační působení.

Léčivé účinky ženšenu

Ženšen se obvykle ordinuje ve formě jednoduchých přípravků, jako jsou sirupy, léčivé medy, porcované čaje, tablety, extrakty, tinktury, ale i kosmetické krémy a uplatňuje se v kombinaci s jinými léčivými rostlinami.

Ženšen neboli kořen života se užívá v prevenci i terapii mnohých chorob. Ženšen stimuluje centrální nervovou soustavu a může mít blahodárný vliv na celý organismus. Není toxický, takže je možné jej užívat i dlouhodobě.

Ženšen se obvykle podává při fyzické a duševní únavě, při snížení pracovních schopností, při oslabení organismu onemocněním, při narušení funkcí kardiovaskulárního systému, u diabetu, při nervových poruchách a psychických potížích.

Léčivé účinky ženšenu jsou rozsáhlé, působí blahodárně na centrální nervový systém, kardiovaskulární systém a podporuje imunitní systém organismu. Účinky ženšenu jsou i protizánětlivé a antialergické, zlepšuje erektilní dysfunkce a má i fytoestrogenní účinky.

Nejprokázanější léčivé účinky ženšenu na lidský organismus:

 • Zlepšování činnosti a aktivity mozku: Složky v ženšenu obsažené zlepšují soustředění, paměť a podporují schopnost učit se a zapamatovávat si. Některé bylinné látky v něm obsažené mají dokonce schopnost obnovovat paměťové buňky.
 • Normalizuje krevní tlak: Ženšen má schopnost regulovat krevní tlak, tak jak je zapotřebí. U lidí, trpících vysokým krevním tlakem jej snižuje, u lidí s nízkým krevním tlakem naopak zvyšuje.
 • Posiluje imunitu organismu: Užíváním ženšenu urychlíte léčebné procesy a regenerační procesy organismu. Ženšen posiluje metabolismus a látkovou výměnu.
 • Má protizánětlivé a antioxidační účinky: Ženšen tlumí záněty v těle, a to i ty chronické, tlumí alergie, bolest a chrání před viry.
 • Prevence rakoviny a její léčba: Ženšen obsahuje polyacetylenové sloučeniny, u kterých bylo zjištěno, že potlačují množení rakovinných buněk, zvyšuje imunitní funkce a potlačuje vývoj těchto buněk a jejich metastáz.
 • Zpomaluje stárnutí: Polyfenolové sloučeniny v ženšenu obsažené potlačují oxidaci tuků a tím pomáhají zpomalovat procesy stárnutí.
 • Snižuje účinky radioaktivity při léčbě onkologicky nemocných pacientů: Ženšen pomáhá zvyšovat počet červených i bílých krvinek i krevních destiček, normalizuje krevní ukazatele, snižuje horečky způsobené radiací, zlepšuje chuť k jídlu a celkově urychluje zotavení. Je vynikajícím a významným prostředkem pro prevenci i ochranu před poškozením radiací.
 • Léčí kardiovaskulární onemocnění i působí preventivně: Obsah krevního cholesterolu snižují saponinové složky v ženšenu obsažené, díky těmto složkám se zlepšuje také krevní oběh a potlačuje výskyt arteriosklerózy.
 • Pomáhá překonávat stres a zlepšuje depresivní stavy
 • Léčí žaludeční obtíže a pomáhá jim předcházet: Průtok krve v žaludeční sliznici se při užívání ženšenu zlepšuje, čímž je urychlen pohyb ve střevech a celkově podpořena střevní i žaludeční aktivita

ženšen čaj

Užívání ženšenu

Ženšen se obvykle užívá ve formě jednoduchých galenických přípravků, např. lihoviny, sirupy, léčivé medy, porcované čaje, tablety, extrakty, tinktury, ale i kosmetické krémy a uplatňuje se v kombinaci s jinými léčivými rostlinami. Kosmetika ze ženšenu má omlazující účinky, zpevňuje pleť a pokožku a například ženšenová zubní pasta má skvělé bělící účinky.

Z čerstvého kořene ženšenu je možné připravovat chutné předkrmy, používat jej jakožto přísadu do hlavních jídel, naložit jej do alkoholu, medu, konzumovat jako zdravou pochoutku, ze ženšenu se běžně připravují nápoje.

Ženšenový čaj nebo likér jsou vynikající alternativou pro ty, kteří nemají příliš v oblibě kávu, klasický čaj či energetické nápoje.

Ženšenový čaj nebo nálev si připravíte ze 3 - 5 dcl vody, jednoho plátku ženšenu a vaříte po dobu 10 minut ve vodě nebo alespoň 20 minut a louhujete potom, co voda prošla varem. Do svařené vody je možné přidat pytlík čaje podle chuti.

Možná rizika, kontraindikace a nežádoucí účinky

Ženšen nemá žádné známé vedlejší účinky, užívá-li se v doporučených dávkách, může se však vyskytnout přecitlivělost jedince na některou z jeho aktivních složek.

 • Ženšen dlouhodobě užívaný ve vyšších dávkách než doporučených může způsobit tzv. syndrom zneužívání ženšenu, kterými je kolísání krevního tlaku, poruchy spánku, zduření prsou, zvětšení prsních žláz apod. V případě, že se tyto projevy ukážou, je lépe přípravek ihned vysadit a v užívání dalších dávek pokračovat až po několika měsících.
 • Osoby chronicky nemocné a osoby vyžadující stálou lékařskou péči by se měly před užíváním ženšenu poradit s lékařem, konzultace s lékařem se doporučuje i v případě osob s onemocněním srdce a vysokým tlakem, tzv. hypertenzí.
 • Ženšen se nesmí užívat neuváženě. V kombinaci s rostlinami obsahujícími kofein, jako je guarana, káva nebo čaj, zvýrazňuje jejich účinek.
 • Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi.
 • Osoby užívající antikoagulancia (léky proti srážlivosti krve, nejznámější je Warfarin) a diuretika (léky na zvyšování vylučování vody) by měly užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem.
 • Rovněž zatím nebyla prokázána bezpečnost užívání ženšenu u těhotných a kojících žen a u dětí.

 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 02. 02. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 02. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 02. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 02. 2023
lev
Měsíc putuje znamením Lva, dnes je úplněk. Jezte střídmě, běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 02. 2023
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 02. 2023
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 02. 2023
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Rubus Pharma s.r.o.: Lékárna Rožnov pod Radhoštěm
Léky, léčiva a zdravotnické potřeby
Lékárna Na Náměstí Šluknov prodává léky, homeopatika i doplňky stravy
V nejsevernějším městě ČR už od roku 1997…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …

Veroničin Blog: Jak vypadá pravá láska?

Ahoj všichni, jmenuji se Bohuslava Shevchenko a chci se podělit o své svědectví, jsem šťastně vdaná žena se 2 ...

Karmalogie a karmická numerologie - jak vyčistit karmu?

Dobrý den. Když sem dáte článek o numerologii, měli byste lidem vysvětlit základní principy výpočtů. Numerolog...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

jasně. A u toho ještě tančit a efektivita práce je nulová. Tohle ráda nemám. Mám novou profi židli, ortopedick...

Lunární kalendář

Dobrý den váš lunární kalendář nemá správné časy. Při vstupu luny do znamenímám...

okna

Mytí oken, ubývající měsíc. Váhy nebudou šmouhy.

Tetovani-specha!

V jake fazi je nejlepsi se nechat tetovat prosim? Urcite ubyvajicim, a znameni? Anebo naopak ...
Zobrazit všechna témata

Proč nás přitahují toxické vztahy, jak je poznat a ideálně se jim vyhnout?

Toxické vztahy jsou takové, které se vyznačují nedostatkem důvěry, respektu a zdravé komunikace. Bohužel se v dnešní době psychologové těmito vztahy zaobírají prakticky denně. Proč vlastně v toxické vztahu setr...

Kdy přesazovat pokojové rostliny a jaká péče jim svědčí v zimě?

Mnozí pěstitelé si často pokládají otázku – kdy přesazovat pokojové rostliny? Říká se, že nejvhodnějším obdobím je konec zimy/začátek jara, tedy v čase nového vegetačního období. Některé druhy rostlin je však v...

15 sladkých receptů na zdravé mlsání nejen pro děti

Zdravé mlsání si oblíbíte, i když k němu můžete být zprvu skeptičtí. Představíme vám patnáct receptů, které velmi rádi zařadíte do svého rodinného receptáře! Najdete v nich nejen ovoce, ale i čokoládu, oříšky n...

Sněžný úplněk a horoskop pro všechna znamení zvěrokruhu

Sněžný úplněk letos nastane 5. února 2023 kolem půl osmé večer a bude pod vlivem ohnivého Lva. Do našich životů přinese mnoho akčních okamžiků, které budou plné vášně ale také laskavosti. Současně také podpoří ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Parní sauna a její výhody pro naše zdraví

Parní sauna je běžnou součástí bazénů a dokonce i některých fitness center. Je to zajímavá alternativa klasické sauny. Většinou ti, kteří nevydrží horko v běžné sauně, parní saunu zvládají s přehledem. Navíc má...

Chůze pro zdraví: Kolik kroků bychom měli denně optimálně ujít?

Abychom zůstali zdraví a v dobré kondici, je nutné zařadit do denního režimu pohyb. Ale jaký pohyb je pro člověka vlastně optimální? Nejpřirozenější je pochopitelně obyčejná chůze. Ostatně pro mnohé je i tou ne...

Hrníčkové vánoční perníčky

V menším hrnci si zahřejte mírně Heru a rozmíchejte v ní i med a moučkový cukr. Poté do tekutější a zchladlé směsi vsypte prosátou hladkou mouku, kypřící prášek, mletou skořici, perníkové koření a doplňte vajíč...

Styling psů Brno - vše pro zdravější a krásnější pejsky

Ve Wellness centru pro pejsky Styling psů v Brně nabízejí komplexní péči o kůži a srst psů všech plemen. Cílem této firmy je nejenom poskytovat estetickou úpravu srsti, ale především pečovat o zdraví kůže a srs...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady na migrénu mohou pomoci zmírnit bolest. Kdy však navštívit lékaře?

Babské rady na migrénu nejsou všemocné, avšak představují jakousi první berličku v případě, že chcete bolesti hlavy utlumit, a přitom neužívat analgetika. Přiblížíme vám několik takových lidových rad a zároveň ...

Děláte skutečně to, co vás baví?

Práce, job, zaměstnání... každej tomu řiká jinak. Všichni ale za tim vidíme jediný - prachy, úspěch, svobodu. Říká se, že bez práce nejsou koláče. Asi to tak bude. Když nemáte kačku v ruce, nenajíte se. Prostě budete mít hlad. Tak je nastavenej svět. Materialismus, kapitalismus, bo nevim jak to pojmenovat. Peníze jsou dobrej sluha, ale zlej pán, no né? A položili jste si někdy otázku, jestli vám stojí za to, co teďka děláte? Jako myslim tim to, v čem pracujete???