Grilujte s rozmarýnem

rozmaryn grilrozmaryn gril

Vědci zjistili, že známé koření a léčivá bylina ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ zabraňuje vzniku rakovinotvorných karcinogenů, vznikajících při grilování masa.

Při dlouhodobém výzkumu Food Safety Consortium na Kansaské státní univerzitě (KSU), který provedl profesor potravinářství J. Scott Smith, se zjišťovalo, jak při grilování zabránit vzniku karcinogenní složek, známým jako heterocyklické aminy (HCA,) nebo je co nejvíce eliminovat.

Důležitá je doba úpravy a teplota

Nejdříve se ukázalo, že na vzniku HCA má výrazný podíl teplota při úpravě masa a doba úpravy. Maso pečené při teplotě do 180 stupňů Celsia a méně než 4 minuty má zanedbatelnou nebo nezměřitelnou hladinu HCA. Ta se ale významně zvyšovala společně s vyšší teplotou úpravy a delší dobou pečení. To znamená, že při dodržení uvedené doby a teploty při úpravě masa se v něm nevytvářejí karcinogenní látky a my můžeme maso konzumovat bez obav o svoje zdraví.

Marinované maso je zdravější

rozmaryn marinadarozmaryn marinadaVětším překvapením byl však objev, že pokud bylo maso předem marinované s určitými bylinkami bohatými na antioxidanty, HCA se nevytvořila ani při vysoké teplotě, nebo jen v nepatrném množství! Největší podíl na tom měl právě rozmarýn.

Stačilo dokonce maso potřít pouze extraktem z rozmarýnu. Rozmarýn za tyto vlastnosti vděčí obsahu fenolických složek (kyselina rozmarýnová, karnosol a kyselina karnosolová) které zablokují HCA ještě před tím, než se může začít při zahřívání vytvářet.

bazalka nuzbazalka nuzBylinky vhodné pro marinování

Další bylinky, které redukují vznik HCA, jsou bazalka, máta, šalvěj, saturejka, majoránka, dobromysl a tymián. Stačí je tedy přidat do marinády a víte, že jste udělali opět něco prospěšného pro svoje zdraví.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4680x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Ano, ano, chvála bvlinkám a jsou přístupné všem, není problém je pěstovat i v bytě, na balkonech, terasách, nádherně voní, odpuzují různé škůdce(mouchy a podob. ) o zdraví prospěšných vlivů již bylo zde psáno, mohu jen a jen doporučit, bez bylinek si vůbec nedovedu představit svou kuchyni.


Doporučujeme k tématu

VEGA BEZ SOLI a glutamanu 150g DNM

Sušená zelenina s kurkumou Kořenící přípravek VEGA je zdravou variantou…

Cena: 88 Kč

Kitchen King Masala 50g DNM

Směs koření na zeleninu Směs koření Kitchen King Masala je určena…

Cena: 52 Kč

Tzatziky 50g DNM

Tzatziky jsou tradiční řecký předkrm. Lze je použít i jako omáčku nebo…

Cena: 43 Kč

Koření řecký salát 20g DNM

Směs bylin, navržená speciálně pro přípravu řeckého salátu z čerstvých…

Cena: 25 Kč

Rozmarýn celý 20g DNM

Rozmarýn je silně aromatické koření svěží vůně a chuti, výborné v…

Cena: 31 Kč

Provensálské koření 20g DNM

Provensálské koření je směs různých sušených bylinek, původně…

Cena: 25 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte