Vaginální mykóza

img

Zánět pochvy způsobuje porucha rovnováhy poševního prostředí s přemnožením cizorodých mikroorganismů. Poševní sliznice má několik faktorů, které…

Kvasinkové infekci zevního ženského genitálu se označuje jako vaginální mykóza. Řadí se mezi nejčastější onemocnění sexuálně aktivních žen. Tři čtvrtiny žen onemocní alespoň jednou za život, u většiny proběhne infekce opakovaně. Typickým původcem je Candida albicans, která se na sliznici výrazně pomnoží a vznikne zánět poševní sliznice a sliznice zevních rodidel (tzv. vulvovaginitida). Mykózu charakterizuje svědění zarudlého genitálu s tvorbou hustého bělavého tvarohovitého výtoku. Je častá u diabetiček, těhotných, ale i u jinak zcela zdravých žen. Těchto infekcí stále přibývá.

Poševní mikroflóra

Zánět pochvy způsobuje porucha rovnováhy poševního prostředí s přemnožením cizorodých mikroorganismů. Poševní sliznice má několik faktorů, které vytvářejí přirozenou ochranu před rozvojem zánětlivého onemocnění. Patří sem protilátky tvořené děložním hrdlem (tzv. slizniční imunitní systém), kyselé poševní pH a vlastní poševní flóra. Ta je tvořena pestrou směsí mikroorganismů, jež jsou ve vzájemné rovnováze. Její složení je u každé ženy individuální a závisí na řadě vnitřních i vnějších vlivů – sexuální aktivitě, hormonálních hladinách, užívání antibiotik a celkovém zdravotním stavu ženy. Důležitou roli hrají laktobacily, jež produkují látky zabraňující množení cizorodých mikroorganismů a zajišťují kyselé pH poševního prostředí.

Kvasinky

Kvasinky jsou přirozenou součástí poševní mikroflóry. Jejich množství reguluje imunitní systém a nízké pH. Působením rizikového faktoru se rovnováha pH poruší a kvasinky se pomnoží a způsobí infekci. Je možný i přenos mezilidský při pohlavním styku.

Proč vzniká kvasinková infekce?

Kvasinky mohou být v pochvě přítomny před projevy infekce a nezpůsobují ženě žádné potíže. Trpělivě čekají na optimální podmínky k množení jako zvýšená hladina estrogenů, vybití přirozené poševní mikroflóry užívanými antibiotiky, nadměrnou hygienou nebo nevhodnou intimní kosmetikou či potlačení slizničního imunitního systému léky (kortikoidy a imunosupresivy). Pomnožení kvasinek podporuje i nošení těsných, neprodyšných kalhotek a kalhot. Poté se vytvářejí kvasinkové formy usnadňující průnik mezi jednotlivé vrstvy poševní sliznice a rozvoj typické kandidové infekce.

Vaginální mykóza - příčiny vzniku

Kvasinky dokážou reagovat na ženské pohlavní hormony, zvláště na estrogeny, které podporují jejich množení. V prepubertálním období je koncentrace estrogenů velmi nízká a poševní stěna tenká, riziko kvasinkové infekce tedy klesá na minimum. V období plodnosti se výskyt mykózy zvyšuje. Kandidové infekce pochvy se ještě častěji objevují v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce a jiné hormonální léčbě (kvůli osteoporóze, při nádorovém onemocnění,…). Rozvoji onemocnění napomáhá i zvýšená nabídka cukru při cukrovce (diabetes mellitus) a poruchy funkce imunitního systému.

Vaginální mykóza - příznaky

Při vaginální mykóze si ženy stěžují na výrazné svědění a pálení pochvy a hustý tvarohovitý bělavý výtok bez zápachu. Někdy se objeví i vodnatý výtok zapáchající po čerstvých kvasnicích nebo rybách. Může být provázena i bolestmi v podbřišku, při močení a pohlavním styku. Poševní sliznice je zarudlá a zduřelá, současně může být stejnými změnami postižen i zevní genitál. Zvýšená teplota ani horečka nebývá přítomna.

Pokud přetrvává chronická infekce zevních rodidel, dochází ke změně vzhledu genitálu. Rodidla mají stařecký vzhled, kůže stydkých pysků je hrubá.

Dovnitř dělohy se kvasinková infekce většinou nešíří, takže nepředstavuje zásadní riziko během těhotenství. V průběhu porodu se však novorozenec může kandidózou nakazit.

Přenos mezi sexuálními partnery

Během pohlavního styku si mykózu mohou partneři vzájemně předat. Muž nemusí pociťovat žádné potíže, ale přesto funguje jako nosič. Pravděpodobně ho při pohlavním styku nakazila žena, když sama trpěla vaginální infekcí. Pokud se u něj kvasinky pomnoží, vzniká zánět žaludu a předkožky pohlavního údu. Žalud i předkožkový vak je zarudlý, svědí, pálí a tvoří se bělavé povlaky nebo puchýřky. Muži výtok nemají.

Vaginální mykóza - diagnostika

Jestliže pociťujete svědění v oblasti zevního genitálu a trápí vás poševní výtok, navštivte svého gynekologa. Ten se vás podrobně vyptá na vaše potíže a provede gynekologické vyšetření. Stanovení diagnózy se opírá o mikroskopický průkaz kvasinek z výtěru z poševní stěny, přesnější je pak kultivační vyšetření.

K průkazu původce gynekolog zpravidla nepřistupuje, diagnózu stanoví na základě příznaků a typického postižení genitálu. Právě díky gynekologickému vyšetření dokáže odlišit bakteriální infekci pochvy či vznést podezření na parazitární onemocnění (v případě trichomoniázy se musí provést mikroskopické vyšetření). Bohužel se někdy kvasinky vyskytují současně s jinou poševní infekcí. Při nejasnostech nebo na léčbu nereagující infekci se původce vaginálních potíží určuje.

Pokud se kvasinková infekce neustále vrací, je vhodné provést test k vyloučení cukrovky nebo jejího předstupně (poruchy glukózové tolerance).

Kdy navštívit lékaře

Jestliže si jste po minulých zkušenostech jistá, že máte vaginální mykózu, může zvolit samoléčbu a v lékárně si zakoupit volně prodejný přípravek. Když trpíte poševním zánětem poprvé, jste těhotná, mykóza se vám opakovaně vrací, nechte se vyšetřit a zjistit příčinu potíží u svého gynekologa.

Vaginální mykóza - léčba

Vaginální mykóza je houbová (mykotická) infekce, tudíž ji lze cíleně léčit antimykotiky. Antimykotika zabrání růstu a množení kvasinek. Základem úspěšné léčby je rovněž dodržování režimových opatření.  

Při léčbě vaginální mykózy se používají lokální antimykotika ve formě vaginálních čípků, tablet, globulí a mastí. Nejoblíbenější antimykotikum klotrimazol obsahuje Canesten GYN, Candibenne, Clotrimazol AL nebo Jenamazol. V Gyno-pevarylu je účinnou látkou antimykotikum econazol. Přípravky se aplikují lokálně po dobu několika dní, zpravidla se kombinuje poševní tableta či globule s mastí nebo krémem na zevní genitál. Moderní léčba nabízí i zkrácené režimy léčení, někdy až na jedinou dávku. Úspěšnost léčby je více než 90 %. Problém je, že se vaginální mykózy často vracejí.

U recidiv a chronických forem se volí celková perorální léčba. Užívají se antimykotiky s itrakonazolem (Sporanox a Prokanazol) a flukonazolem (Diflucan, Fluconazol, Mycomax, Diflazon a Mycocyst) v tabletách nebo nitrožilně.

Nutnost přeléčit sexuálního partnera nebyla potvrzena. Ve většině případů u mužů postačí důkladná hygiena genitálních partií. A do vyléčení kvasinkové infekce samozřejmě sexuální abstinence. Pokud se ženě infekci i po důsledném přeléčení znovu vrátí, její sexuální partner je pravděpodobně nosičem a je vhodné jej přeléčit. K léčbě se používá některý z antimykotických krémů či mastí.

Dietní opatření

Zvýšená hladina cukru v krvi podporuje množení kvasinek. Při boji s mykózou upravte svůj jídelníček. Je vhodné omezit potraviny bohaté na sacharidy jako sladkosti, bílé pečivo a alkohol. Naopak obohaťte svůj jídelníček o kysané mléčné výrobky, které pomáhají obnovit poševní i střevní mikroflóru.

Vaginální mykóza - prevence

K intimní hygieně používejte speciální gely a mýdla, vyhýbejte se parfémované kosmetice. Hygiena by měla být přiměřená. Nedostatečná nebo nadměrná hygiena narušuje obranné mechanismy poševní sliznice. Neprovádějte zbytečné výplachy pochvy.

Noste volné vzdušné oblečení bez příměsi umělých vláken. Těsné neprodyšné spodní prádlo a kalhoty vytvářejí teplé a vlhké prostředí vhodné pro množení kvasinek. Po vykoupání si co nejdříve sundejte mokré plavky.

Riziko rozvoje kvasinkové infekce genitálu můžete snížit dodržováním dietních opatření s nízkou konzumací cukrů a důslednou léčbou cukrovky.

Dbejte dostatečné hygieny před i po pohlavním styku. Zvýšené riziko vaginální mykózy představují kombinace orální, vaginální a rektální formy pohlavního styku. Proto se vyvarujte těchto metod.

Doporučení

Pokud užíváte antibiotika, kupte si v lékárně také probiotika, která přispějí k navození přirozené poševní mikroflóry a udržení nízkého pH. Přísun prospěšných bakterií si můžete zajistit i konzumací jogurtů s živou kulturou, podmáslí a probiotických nápojů.

Při rozvoji prvních příznaků co nejdříve navštivte lékaře nebo zahajte léčbu. Dodržujte vždy doporučenou dobu léčby antimykotiky.

Vaginální mykóza se může opakovaně vracet. Buď vás opětovně nakazil váš sexuální partner, který je nosičem mykózy a musí se přeléčit, nebo nebyla odstraněna základní příčina vzniku kvasinkové infekce usnadňující její rozvoj – přehnaná poševní hygiena, nedostatečně kompenzovaná cukrovka nebo nošení těsného neprodyšného prádla.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…