Opar

img
06. 02. 2014 Přečteno: 10981x

Opary jsou virová onemocnění způsobená tzv. herpetickými viry. Pro tyto viry je charakteristické, že po infekci zůstávají v nervových buňkách celoživotně a při oslabení lidského organismu dochází k aktivaci viru, jež se projeví výsevem puchýřků. Opar na rtu (herpes lapalis) a pásový opar (herpes zoster) způsobují dva odlišné viry.

Opar - průběh nemoci

Při primární infekci, tedy prvním projevu nemoci, se virus pomnoží v místě působení a následně napadne místní nervová zakončení. Nervovými vlákny pak postupuje do těla nervové buňky, kde zůstává celoživotně. Při oslabení organismu při horečce, stresu, úrazu nebo slunění pak dochází k vycestování viru do periferie, kde napadá buňky kůže, což se projeví výsevem puchýřků. Puchýřky obsahují velké množství infekčních částic. Lidské tělo tvoří proti herpetickým virům protilátky, ty však nemohou zabránit přetrvávání infekce v nervových buňkách, ani šíření viru v nervových vláknech. Protilátky se do nervových buněk nemohou dostat. Jejich význam spočívá v zábraně rozšíření infekce krevní cestou, což by způsobilo život ohrožující komplikace jako tvorba zakrvácených ložisek v plicích, mozku, říká se jim hemorhagické nekrózy.

Opar na rtu

Opar na rtu způsobuje vir herpes simplex typ 1. Dospělá populace je tímto virem promořena z 50 - 100% v závislosti na zeměpisných, sociálních a hygienických faktorech. K nákaze dochází již v časném dětství. Přenos se uskutečňuje nejčastěji slinami nebo bezprostředním kontaktem přes drobná poranění kůže a sliznice. První infekce v 90% případů probíhá bezpříznakově. Jen u malé části populace se projeví zánětem dásní a sliznice v dutině ústní, nejčastěji u malých dětí a batolat.

Děti mají nejprve horečku, pak se objeví bolestivé, vpadlé puchýřky nebo afty velikosti 2 - 4 mm na zarudlé, zduřelé sliznici dutiny ústní, provázené zvýšeným sliněním. Dítě je mrzuté, plačtivé, odmítá jídlo a pití. Dejte tedy pozor, aby vaše dítě nebylo dehydratované. V takovém případě je vhodné vyhledat lékaře, který případně zajistí přísun tekutin do žíly. Opakovaná infekce probíhá jako opar na rtu s typickými puchýřky na okraji rtu. Nejprve vzniká lehce vyvýšené, svědící, zarudlé ložisko o průměru 1 - 2 cm, při tlaku mírně bolestivé. Poté se na povrchu vytvoří skupinka drobných, lesklých, čirých puchýřků s napjatou krytbou, které mohou splývat. V dalším průběhu se puchýřky zkalí, praskají a pokrývají se hnědavými stroupky, jež postupně odpadnou. Celý vývoj trvá asi 10 – 14 dnů. V těžších případech se objevuje horečka nebo zvýšená teplota a zduření lymfatických uzlin. Opar se dále může vyskytnout na nosu, tváři, uchu nebo na rohovce a spojivce. K výsevu oparu v místě předchozího poranění kůže dochází obvykle na rukou, vstupní branou mohou být také místa postižená ekzémem nebo chronickou dermatitidou.

Opar na rtu se může zkomplikovat, pokud se rozšíří krevní cestou a nezničí ho protilátky. Vzniká tak zánětlivé onemocnění mozku (herpetická encefalitida) se vznikem krvavého ložiska v mozku. Začátek je akutní, průběh dvoufázový. Projevuje se nejprve horečkou, bolestmi hlavy, únavou a ztuhnutím šíje (nemožnost ohnout hlavu), v pokročilých případech vznikají křeče, porucha chování, třes, porucha hybnosti a zhoršující se porucha vědomí. I při léčbě je prognóza onemocnění velmi nejistá.

opar_1600x900ms

Opar na genitáliích

Vir herpes simplex typ 2 je příčinou genitálního oparu. Přenáší se pohlavním stykem. Onemocnění se projevuje jako léze na ženském nebo mužském genitálu provázené teplotou, bolestmi hlavy a svalů, malátností, nechutenstvím a zvětšenými lymfatickými uzlinami.

Pásový opar

Primární infekce varicella zoster virem probíhá jako akutní vysoce nakažlivé onemocnění u dětí ve věku do 10 let, zvané plané neštovice. Virus pak zůstává v nervových buňkách a znovu se aktivuje, když je tělo oslabené. Výsevu oparu někdy předcházejí prudké bolesti v průběhu postiženého nervu. Kožní projevy se tvoří v okrsku kůže, který inervuje jeden nebo více nervů, začínají jako neostře ohraničené zarudlé ložisko, na jehož povrchu se tvoří shluky čirých puchýřků zpočátku s napjatou, později v centru vkleslou krytbou. Puchýřky se hojí krustami během 1 - 3 týdnů a celý kožní proces trvá 2 až 4 týdny. Na rozdíl od oparu na rtu mohou vznikat malé jizvičky.

Celý proces je provázený záchvatovitými bolestmi. Více jak polovině případů se vysévá v hrudní nebo bederní krajině. Pásový opar se ale může objevit i v oblasti kolem oka, což je lokalizace poměrně nebezpečná přestoupením infekce na spojivku, rohovku a eventuelně i postižením vnitřního oka, které může vést až k oslepnutí. Pásový opar se vyskytuje v každém věku, mnohem častěji však u starších lidí. Prodělaný pásový opar zanechává úplnou imunitu, již by se znovu neměl vyskytnout.

Nejčastější komplikací pásového oparu, které se u dětí naštěstí nevyskytují, jsou postherpetické neuralgie, tedy výrazná bolestivost v místě nervových vláken, která přetrvává, i když kožní projevy onemocnění již zmizely. Postihuje převážně nemocné starší 60 let. Komplikací také bývá druhotná bakteriální infekce, kdy je nutné podávat i antibiotika, u dospělých zápal plic, u dětí mozková infekce.

Diagnostika oparu

K určení diagnózy postačí vzhled a bolestivost oparů. Je také možné izolovat vir z puchýřků, dokud ještě nejsou zaschlé, nebo vyšetřit protilátky z krve. Obě metody se ale používají zřídka. Když se u vás vyskytne opar, potřebné léky vám zajistí váš praktický lékař nebo specialista – infektolog či kožní lékař.

Léčba oparu

opar-na-rtech_200xProtivirová léčba je schopná zkrátit hojivý proces akutního onemocnění, zabránit a zmírnit bolesti, především při zahájení do 48 hodin a maximálně do 72 hodin po vzniku projevu. Jestliže již puchýřky zasychají, podávání antivirotik nemá význam. Používají se virostatika, která zabraňují množení viru. Jedná se o tutéž účinnou látku (aciclovir), u pásového oparu ve dvojnásobné dávce než při oparu na rtu. Při pásovém oparu podáváme antivirotika perorálně – Herpesin, Zovirax, Ranvir, při oparu na rtu lze použít i krém s virostatickou složkou (Herpesin krém). Všechny tyto léky jsou vázané na recept, musí je napsat lékař.

Antivirotika se podávat nemusí, jestliže se jedná o malý opar, postačí lokální léčba a opar se sám vyhojí. Pokud se pásový opar vyskytne na hlavě, na krku, je rozšířený po celém těle, nemocný se léčí s atopickou dermatitidou, těžkým ekzémem nebo užívá léky na tlumení imunity, je nutné, aby neprodleně vyhledal lékaře a byla zahájena podávání antivirotik. Pokud dojde k druhotné bakteriální infekci, léčí se antibiotiky. Vzhledem k nebezpečí neuralgií by se antivirotika měla podávat u starších 50 let, stejně jako kortikoidy v akutní fázi snižují riziko rozvoje postherpetické neuralgie.

Symptomatická léčba, tedy terapie přidružných příznaků zahrnuje léčbu bolesti, podávání vitamínů i lokální léčbu. Ke tlumení bolesti se využívají běžná analgetika jako Paralen, Ibuprofen, Ibalgin, vzácně jsou nutné opiáty. Potřeba analgetik je individuální. U postherpetických neuralgií často zaberou až antiepileptika (tedy léky, které běžně předchází vzniku epileptických záchvatů). Vitamíny skupiny B jsou důležité pro fungování nervového systému, v lékárně si můžete koupit B-komplex, který obsahuje všech 12 typu vitamínu B.

U pásového oparu se při lokální léčbě používají antiseptické roztoky, které ničí nebo brání množení mikrobů. Např. salicylový líh, jenž také působí ochlazování a vysušování kůže nebo genciánová violeť, jak již název napovídá fialové barvy. Endiaronová pasta žluté barvy urychluje zhojení krustami, jejichž vyloupnutí usnadní Framykoin mast.

Prevence oparu

Herpetickým infekcím lze předcházet zdravou životosprávou, dostatkem odpočinku, udržováním fyzické i psychické kondice. Pokud oslabíte svůj organismus, je větší pravděpodobnost, že se opar znovu objeví. Při opakovaných herpetických infekcích se rovněž doporučuje pravidelně užívat vitamín B.

Doporučení proti oparu

Pokud jste v dětství prodělali plané neštovice, herpetický virus způsobující pásový opar je již přítomen v některých vašich nervových buňkách a vy se ho nijak nemůžete zbavit. K tomu, aby se u vás projevil, stačí oslabení imunity. To stejné platí i pro opar na rtu. Pokud se u vás pásový opar objevuje opakovaně nebo má těžký průběh s výsevem puchýřků na více místech těla, nechte si vyšetřit váš imunitní systém. Za komplikovaným průběhem se může skrývat nějaká porucha imunitních mechanismů nebo nádorové onemocnění krve.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…