Mononukleóza

img

Mononukleóza je akutní virové onemocnění projevující se horečnatým stavem, angínou, zvětšenými krčními mízními uzlinami, játry a slezinou. Je způsobena virem Epsteina-Barrové (podle toho pak zkratka EBV), jenž pochází se skupiny herpetických virů. Přenáší se slinami, proto se také označuje jako "nemoc z líbání". Polovina dětí prodělá EBV infekci bezpříznakově, typickou infekční mononukleózou onemocní zpravidla adolescenti a mladí dospělí.

Výskyt mononukleózy

Mononukleóza se vyskytuje na celém světě sporadicky, ojediněle v malých epidemiích ve školách, dětských domovech a internátech. Snadněji se přenáší u dětí v rodinách s nižším sociálním statusem nebo lidmi žijícími ve stísněných podmínkách. U nás infekci EBV prodělá polovina dětí před 5. rokem. U většiny těchto dětí probíhá mononukleóza bezpříznakově.

Čtěte také:

Jak na detoxikaci jater přírodní cestou

Mononukleóza a přenos infekce

Zdrojem nákazy je nejen nemocný člověk, ale i zdravý nosič, u něhož občas dojde k reaktivaci infekce a vylučování slinami. Přenáší se přímým kontaktem slinami, nejsnadněji při líbání. Proto se mononukleóze též říká „nemoc z líbání". V dětských kolektivech se virus může šířit potřísněním společných hraček slinami. Mononukleóza může být přenesena kapénkami při kašli a kýchání nebo krevní cestou pomocí transfúze. Inkubační doba mononukleózy je většinou 14 dní.

Jak probíhá mononukleóza?

Při prvotním nakažení napadá EBV buňky nosohltanu a poté zůstává celoživotně v organismu jedince. Z buněk hltanu je virus přechodně uvolňován do slin a jimi se šíří na další jedince.

Cílovými buňkami EBV je jeden z typů bílých krvinek – B lymfocyty. Infikované buňky vystaví na svůj povrch speciální částici, díky které ostatní buňky imunitního systému poznají, že bílá krvinka napadená. Aktivovaný imunitní systém je příčinou zvětšení mízních uzlin, jater a sleziny, protože právě zde se aktivní buňky soustředí.

I když imunitní systém zlikviduje většinu napadených buněk, nezahubí všechny. Virus po nákaze zůstává doživotně v organismu a při určitých podnětech se může mononukleóza aktivovat.

Mononukleóza - příznaky

Fotolia_62678703_XSU malých dětí probíhá infekce bezpříznakově, v dorostovém věku (15 – 20 let) se infekce manifestuje infekční mononukleózou s horečkou, bolestí v krku a zvětšenými uzlinami. U dospělých se častěji objevují bolesti hlavy, nechutenství, zvýšená únava a bolesti svalů.

Mononukleóza začíná nespecifickými příznaky – únavou a zvýšenou teplotou. Ojediněle může být začátek náhlý s horečkou 39 – 40 °C. Horečka bývá někdy kontinuální, jindy prudce stoupající a klesající (tzv. septická). Typické je, že horečka neklesá ani při užívání antibiotik.

V krku se mononukleóza projevuje jako zánět hltanu s jeho zarudnutím, bolestí v krku a při polykání, jindy angínou s masivními povlaky na mandlích (pseudomembranózní angínou). Obvykle zduří nejen patrové mandle, ale i mandle jazyková, nosohltanová a mandle při ústí Eustachovy trubice (spojení mezi nosohltanem a středním uchem). Všude se totiž nachází mízní tkáň, kde se soustřeďují aktivované buňky imunitního systému. Zduřelé mandle ucpávají nosní průduchy, což se projeví „huhňáním". Někdy mandle otečou natolik, že se dotýkají a brání průniku vzduchu do dýchacích cest. Dušením jsou ohroženy zejména malé děti. Třetí nebo čtvrtý den se na měkkém patře může objevit tečkovitá vyrážka trvající asi 4 dny (tzv. Holzelovo znamení).

Kromě mandlí jsou při mononukleóze zduřelé i mízní uzliny podčelistní, krční, někdy i v podpaží a ve tříslech. Postižení jater a sleziny se projevuje u více než poloviny nemocných jejich zvětšením (odborně hepatosplenomegalií), pouze výjimečně se může objevit žloutenka trvající jeden až čtyři týdny.

U části nemocných s infekční mononukleózou se objevuje vyrážka nejrůznějšího charakteru. Někdy napodobuje spalničky, jindy spálu nebo kopřivku.

Komplikace mononukleózy

Povlaky na patrových mandlích spolu se zduřením ostatních mandlí mohou způsobit dechové potíže. Průběh mononukleózy může komplikovat zánět srdečního svalu (myokarditida) či zánět mozkové tkáně. Vzácně může prasknout zvětšená slezina, což se projeví náhle vzniklou bolestí břicha způsobenou drážděním pobřišnice.

Virová infekce působí jako aktivátor tvorby protilátek proti nejrůznějším částicím, včetně vlastních buněk, což se může projevit poklesem krevních destiček (trombocytopenií) s krvácivými potížemi nebo rozpadem červených krvinek (hemolytickou anémií) s chudokrevností.

Průběh mononukleózy

Akutní fáze mononukleózy obvykle probíhá 2 – 3 týdny, během kterých by měl nemocný dodržovat klidový režim – nechodit do práce, ani do školy. Poté následuje období rekonvalescence trvající 3 – 6 měsíce, během nichž se postupně upravuje funkce jater a hodnoty krevního obrazu. Pro prodělané infekci se vytvoří protilátky, které lze v dospělém věku prokázat u 90% populace.

Jiné vlastnosti EBV

Významnou vlastností EBV je schopnost vyvolat nádorové bujení. Část infikovaných buněk je působením viru přeprogramována k trvalému množení, což může při působení určitých faktorů vyústit až v nádorové onemocnění krvetvorby. Jedním z těchto faktorů je současné onemocnění malarií nebo nedostatečná funkce imunitního systému.

Mononukleóza - diagnostika

Pokud vás trápí horečka, bolest v krku a zvětšení uzlin a máte podezření na angínu, nechejte se vyšetřit u svého praktického lékaře. Ten díky vyšetření krve dokáže odlišit běžnou angínu od mononukleózy, tak zvolit účinnou léčbu.

Diagnóza infekční mononukleózy se stanoví na základě typických příznaků a laboratorního vyšetření krve. V krevním obraze se objevuje typický nález. Na začátku onemocnění je snížený počet bílých krvinek, poté stoupá nad normu, až dvojnásobek. V krvi převažují některé typy bílých krvinek – lymfocyty a monocyty. Objevují se atypické lymfocyty, které jsou větší s laločnatým jádrem a dalšími neobvyklými znaky, takže mohou vzbuzovat podezření na nádorové onemocnění krevních buněk.

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, proto se u ní nezvyšuje C-reaktivní protein (CRP) - bílkovina produkovaná bílými krvinkami při bakteriální infekci. Stanovení CRP je důležité pro rozhodnutí, zda zvolit antibiotickou léčbu. Ta je v případě infekční mononukleózy neúčinná a ještě zhoršuje jaterní funkce. Infekční mononukleózu lze prokázat s odstupem dvou až tří týdnů po začátku stanovením protilátek v krvi (tedy sérologicky).

Postižení jater má za následek zvýšení jaterních enzymů (jaterních testů), které může různě dlouho přetrvávat. Stejně jako změny v krevním obraze, zpravidla 2 – 3 měsíce.

Syndrom infekční mononukleózy

Příznaky infekční mononukleózy mohou být způsobeny i jinými činiteli, obvykle však mají mírnější průběh. Asi v 10% případů je původcem cytomegalovirus, vzácněji jiné viry (HIV, adenovirus, virus zarděnek), parazité (toxoplazmóza) a snad i některé léky (antibiotika nebo antiepileptika).

Alergická reakce na antibiotika při mononukleóze

Často může být mononukleóza díky horečce a povleklým mandlím zaměněna za angínu a léčena aminopenicilinovými antibiotiky (Ampicilin, Augmentin, Amoksiklav). Tato antibiotika se užívat nesmí, protože po nich často vzniká alergická reakce, která se projeví výsevem skvrnité vyrážky s pupínky, která silně svědí a trvá asi 2 – 3 týdny.

Mononukleóza a její léčba

Léčba mononukleózy je symptomatická. To znamená, že se pouze mírní příznaky mononukleózy. Účinný cílený lék na EBV dosud nemáme. Mohly by sice fungovat antivirotika, léky zabraňující množení a šíření viru, ale díky specifickým vlastnostem viru (schopnosti rychle se začlenit do buněčné genetické informace) nefungují.

V akutní fázi je nejlepší léčebnou metodou klidový režim. Pijte dostatek tekutin a zvyšte příjem vitamínu C, nejlépe v přirozené formě ovocem – kiwi, citrony, pomeranče. Horečku snižujte antipyretiky. Nejvhodnější je běžný Paralen, Panadol, Paramax, Brufen, Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen. Pokud se vám nedaří snížit teplotu léky, použijte fyzikální metody - zábaly, sprchu vlažnou vodou.

K dezinfekci sliznice a snížení bolestí v krku se používají dezinfekční kloktadla a spreje nebo v ústech rozpustné tablety. Některá z nich obsahují i znecitlivující látku nebo antibakteriální složku, která brání množení bakterií. Nejlépe dostupné jsou tablety a pastilky Septofort, Neoseptolete, Coldrex, Hexoral, Neo-angin, Orofar, Septisan, Septolete, Strepsils, dále spreje Jox, Tantum verde a mnoho dalších.
Při postižení jater je doporučována dieta, užívání hepatoprotektiv (Flavobion, Silygal, Simepar, Essentiale forte) a vitamínů, což má všechno podpůrný význam.

V období rekonvalescence se nedoporučuje větší tělesná námaha., protože by mohlo dojít k prasknutí sleziny. Fyzická zátěž by se měla zvyšovat postupně. Několik týdnů přetrvává snížení obranyschopnosti organismu proti infekcím, proto by se měl rekonvalescent vyhýbat možnosti nakažení a prochladnutí.

Léčba komplikací mononukleózy

nepouzito4Při komplikacích, jako je neprůchodnost dýchacích cest s dušením, krvácivé stavy a rozpad červených krvinek, se podávají kortikoidy. Prasknutí sleziny vyžaduje akutní chirurgický výkon.

Imunomodulační léčba mononukleózy

U chronického průběhu mononukleózy je indikována imunomodulační léčba. Nejčastěji se jedná o podávání přípravků obsahujících neaktivní části bakterií, které vedou ke stimulaci a normalizaci funkce imunitního systému. Volně prodejné jsou tablety či kapsle GS Imunostim, Broncho-Waxom, Imudon, Biostim nebo Ribomunyl.

Bylinky při mononukleóze

Pro regeneraci jater při infekční mononukleóze se doporučuje ostropestřec mariánský, který obsahuje stejné účinné látky jako hepatoprotektiva. Můžete ho pít jako čaj nebo užívat výtažky z byliny. Podobně působí i smetanka lékařská.

Prevence mononukleózy

Očkování pro EBV není možné. Většina dospělých má virus přítomný v organismu, protože infekci prodělala v dětství nebo adolescenci. Při oslabení imunity může mononukleóza znovu propuknout, proto se vyvarujte stresových situací, nadměrné zátěži a vyčerpání.

Doporučení při mononukleóze

Při postižení jater zvolte lehkou dietní stravu. Vybírejte si bílá masa (kuřecí, krutí nebo králičí), moc nesolte a nekořeňte. Nejezte tučná, smažená a pálivá jídla a vyvarujte se konzumaci alkoholických nápojů. Omezte také kávu, sladkosti a čokoládu. Dodržováním těchto zásad usnadníte rychlejší regeneraci jaterních buněk.

Rozhodně nesportujte, protože si můžete poškodit zvětšená játra a slezinu.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…