Chronický únavový syndrom

img
15. 10. 2014 Přečteno: 6848x

Stejně jako jiné syndromy, není chronický únavový syndrom onemocněním, ale skupinou příznaků, kterými se různá onemocnění mohou projevovat. Chronický únavový syndrom má velké množství podobných označení, která ale vyjadřují prakticky stejnou věc. Používá se jak únavový syndrom, tak odborně myalgická encefalomyelitida, CFS (chronicfatigue syndrom), islandská nemoc, nemoc Akureyri, nemoc royal free, neurastenie, fibromyalgie atd.

Chronický únavový syndrom je tedy soubor příznaků, jde o multisystémové postižení (týká se více orgánových systémů), jde o dlouhodobé postižení (měsíce i roky) a projevuje se psychickými a neurologickými symptomy, hormonálním narušením a oslabením imunitního systému. Porucha bývá nejčastěji nejasné příčiny a nemocný se cítí stále vyčerpaný, ačkoliv k tomu nemá jasný důvod. Únavový syndrom začíná většinou velmi náhle a bez jasné příčiny. Nemocný si stěžuje na únavu bez jasné příčiny, stav se často zhoršuje natolik, že není schopen vykonávat běžné denní činnosti. Spánek ani odpočinek obecně nepřináší úlevu. Chronickým únavovým syndromem obecně trpí častěji ženy, a to středního věku. Někdy je toto vysvětlováno zvýšenými požadavky na ženy (pracovní prostředí, péče o děti a domácnost). Obecně se porucha vyskytuje u obou pohlaví a to nejčastěji mezi 30. - 50. rokem života. Vedle únavy se může objevit bolest svalů a kloubů, bolest hlavy, bolest v krku a otok mízních uzlin. Typické jsou také nespavost nebo naopak zvýšená spavost, podrážděnost.

Příčiny vzniku chronického únavového syndromu

Přesné příčiny chronického únavového syndromu jsou dosud neznámé. Neznámá příčina je také jedním z kritérií tohoto syndromu. Únavový syndrom nejčastěji začíná akutně ze dne na den jako nachlazení nebo viróza s příznaky chřipky, což je rýma, kašel a bolesti kloubů, hlavy a celková únava. Uvažuje se tedy, že je příčinou nepřiměřená reakce imunitního systému v reakci na nějaké infekční onemocnění, nejčastěji virového původu. Příčinou by mohlo být i virové onemocnění jako takové. Příznaky chřipky nebo nachlazení odezní, ale únava zůstává. Tělo je unavené přesto, že k tomu nemá žádný důvod.

Pokud člověk trpící chronickým únavovým syndromem vyhledá lékařskou pomoc, veškerá vyšetření bývají negativní. Občas se objeví nějaké nejasnosti nebo patogenní výsledky v imunitním systému, mohou být zvýšeny zánětlivé markery. Klinicky to vypadá, jako by se tělo nebylo schopné původní infekce zbavit a vypořádat se s jejími následky. Aby se dalo hovořit o únavovém syndromu, musí tento stav trvat minimálně 6 měsíců.

Chronický únavový syndrom - příznaky

Jak už bylo zmíněno, prvními příznaky bývá viróza nebo nachlazení. Toto onemocnění bývá zlomové, příznaky nachlazení nebo chřipky vymizí, ale často ze dne na den se objeví slabost, únava, ospalost, slabá výkonnost, neschopnost koncentrace, někdy též nespavost, bolesti hlavy, podrážděnost, ztráta zájmů s náznakem deprese atd. Během následujících týdnů může nemocný prodělat další infekce horních dýchacích cest, opar, může mít pocit nevolnosti nebo nadýmání, průjem nebo zácpu bez zjevné příčiny, vypadávání vlasů, bolesti hlavy a kloubů, může také přibírat na váze. Postupně únava začíná narušovat běžný život. Od dotyčného se očekává, že by měl již být fit, ale opak je pravdou. Ani dostatek spánku a relaxace nedoplní síly, nemocný je stále unavený, neschopný pracovního procesu a běžných denních aktivit.

Chronický únavový syndrom může postupně přejít až v totální psychické vyčerpání s depresemi. Každá aktivita stav zhoršuje a je velmi obtížné se vrátit alespoň na stav před danou aktivitou. Typické jsou bolesti kloubů a svalů se svalovou únavou a ztuhlostí. Mohou být zvětšené mízní uzliny. Postiženy mohou být také kognitivní funkce se ztrátou paměti, zmateností a poruchami soustředění. Nemocný může být citlivý na ostré světlo. Možné jsou také závratě s poruchami rovnováhy, nevolnost po rychlém stanutí. Vyčerpávající je jakýkoliv stresující zážitek nebo minimální tělesná aktivita.

Fotolia_62415468_XS

Diagnostika chronického únavového syndromu

V případě diagnostiky chronického únavového syndromu je základem vyloučit veškerá onemocnění se známou příčinou vzniku. Veškerá vyšetření zahrnují klinické vyšetření, laboratorní vyšetření a zobrazovací vyšetření. Znamená to, že nejčastěji praktický lékař nebo internista provede celkové vyšetření vašeho zdravotního stavu, měl by změřit váš tlak, poslechnout si srdce a plíce, prohmatat břicho a krk (štítná žláza). Měly by být vyšetřeny vzorky krve a moči, vhodné je rentgen srdce a plic a ultrazvuk břicha v případě nejasností. Pátrat by se mělo především po nemocech, které se únavou velmi často projevují (onemocnění štítné žlázy, onemocnění onkologická jako leukémie nebo lymfom a další nádory), u žen by se nemělo zapomenout na gynekologické vyšetření. Pátrat by se dále mělo po nemocech imunitního systému (systémový lupus, revmatoidní artritida a další). Pokud si dotyčný stěžuje také na ztrátu zájmů, nevidí smysl života apod., je vhodné také pátrat po depresi a případně navrhnout vyšetření psychiatrické. Deprese někdy může být skutečnou příčinou všech obtíží. Základem každého vyšetření by mělo být odebrání důkladné anamnézy, především pak zjištění všech okolností vzniku syndromu.

Léčba chronického únavového syndromu

Léčba chronického únavového syndromu bývá velmi svízelná. Jakákoliv aktivita je vyčerpávající a jelikož neznáme přesnou příčinu vzniku ani původce, najít vhodnou léčbu je někdy až nemožné. V některých případech mají drobné aktivity pozitivní účinek. Prospívající se zdá chůze v přírodě, jízda na kole nebo plavání. Dobré je se nepřepínat a pokusit se uklidnit, zamyslet se nad celkovým životním stylem a jídelníčkem. Nepřejídejte se a vyhýbejte se kofeinu, nikotinu, veškerým energetickým nápojům a sladkostem. Dobré je vyvarovat se vysoce kalorických potravin, přidat do jídelníčku zeleninu a ovoce, ryby. Specifická léčba není známá, ale možné je označit veškeré příznaky chronického únavověho syndromu a pokusit se s nimi bojovat jednotlivě. Dobré je vyhýbat se nadměrným fyzickým aktivitám, stresovým situacím, ale netrávit příliš času v posteli vyspáváním. Přílišný odpočinek by situaci mohl zhoršit. V případě depresivních myšlenek není od věci navštívit psychiatra a zvážit užívání antidepresiv alespoň po dobu léčby únavového syndromu.

Důležité je si nastavit denní režim s pravidelným spánkem. Dobré je vynechat spánek přes den a snažit se dostatečné odpočívat ve večerních a nočních hodinách. Vhodné je se ve večerních hodinách vyvarovat potravinám, nápojům a doplňkům obsahujících kofein, taurin a vysoké hodnoty cukru. Přes den je možné naopak tyto přípravky vyzkoušet, mohly by únavu zlehčit a dodat nemocnému energii. V době léčby by se neměl vůbec konzumovat alkohol a v žádném případě užívat jakékoliv návykové látky včetně cigaret. Pokud se v krevních testech objeví zvýšené hodnoty zánětlivých markerů, doporučuje se léčba antibiotiky. V případě alergických reakcí je dobré je tlumit antihistaminiky, je ale důležité si uvědomit, že některé mohou mít tlumivý účinek a u některých není vhodné řídit dopravní prostředky. Důležité je sledovat hodnoty krevního tlaku, v případě nízkého tlaku jsou možné závratě a nevolnost. Pokud nemocný trpí bolestmi kloubů a svalů, je možné vyzkoušet některá analgetika, nejlépe je začít se slabšími a případně později při neúspěchu přistoupit k opiátům, které se řadí k silným a velmi silným analgetikům.

Co se týká stravovacích návyků, potraviny by měly být vyvážené, spíše nízkokalorické, protože při konzumaci velmi tučných nebo sladkých potravin tělo potřebuje čas na jejich zpracování, může to vyvolat pocity únavy. Důležitý je přísun vitamínů, minerálů, antioxidantů a stopových prvků. Dobré je vyhledat prostředí bez hluku a extrémních teplot, ideální je vyrazit do přírody bez znečištěného prostředí. Pokud dotyčný trpí nespavostí, je dobré vyzkoušet léky na spaní, které spánek zkvalitní a prodlouží. Z výše uvedeného vyplývá, že léčba chronického únavového syndromu je spíše symptomatická a často je založena na pokus-omyl metodě, kdy se hledá nejvhodnější kombinace léků, které by situaci zmírnily. Cíleně není dosud chronický únavový syndrom možné léčit, proto není ani možné odhadnout prognózu a délku léčby.

Současně s léčbou se stále pátrá po možné příčině vzniku, často se situace může zdát až beznadějná. Uvádí se, že asi u desetiny nemocných příznaky chronického únavověho syndromu zmizí do roka, ale až u poloviny nemocných přetrvávají 3 roky a více, v extrémních případech až desetiletí. U poměrně vysokého počtu vyléčených se problémy časem vracejí. V případě chronického únavového syndromu se dnes velmi doporučuje alternativní medicína, a to homeopatie nebo akupunktura. Existuje velká spousta přírodních přípravků dodávajících energii, posilujících imunitní systém a harmonizující procesy v těle. Často se uvádí ginkgo biloba jako zdroj energie pro unavené tělo.

Prevence chronického únavového syndromu

Jelikož není příčina únavového syndromu jasně známá, není možno se proti němu účinně bránit. Jelikož se uvažuje, že jednou z příčin by mohla být porucha imunitního systému, je dobré ho podporovat co možná nejvíce. Základem je zdravý životní styl s dostatkem spánku, odpočívat nejenom pasivně, ale také aktivně nějakou tělesnou aktivitou, a to alespoň rychlou chůzí několikrát týdně. Dobré je mít nějaké koníčky, kterými člověk zapomene na pracovní povinnosti. Vyvarujte se stresovým situacím a pokuste se také i vybudovat dobré rodinné zázemí s dobrými vztahy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…