Černý kašel

img

Před objevem očkovací látky patřily pertuse a záškrt mezi nejobávanější dětské infekční nemoci. Způsobovaly vysokou úmrtnost zejména u dětí do 1 roku…

Černý kašel je akutní infekční onemocnění dýchacího traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis nebo parapertussis. Infekce se projevuje záchvatovitým, dráždivým, zajíkavým kašlem s kokrhavým nádechem a rudnutím až modráním v obličeji. Nejohroženější skupinou jsou novorozenci a kojenci do zahájení očkování, u kterých může způsobit smrtelné komplikace. Pertuse neboli dávivý kašel je též označován jako „kašel sta dní".

Černý kašel dříve a dnes

Před objevem očkovací látky patřily pertuse a záškrt mezi nejobávanější dětské infekční nemoci. Způsobovaly vysokou úmrtnost zejména u dětí do 1 roku ještě po druhé světové válce. Když se v roce 1958 zavedlo povinné očkování, nemocnost (okolo 50 000 osob ročně) i úmrtnost se snížila na minimum (do 40 případů ročně). Od 90. let však výskyt černého kašle stále stoupá, v posledních 5 letech se pohybuje okolo 900 případů ročně. 90 % nemocných dětí jsou kojenci do půl roku.

Čtěte také:

Kašel - jak na něj?

Přenos černého kašle

Dávivý kašel se přenáší vdechnutím infekčních částic kapénkami. Zdrojem je jen nemocný člověk. Ten je nejvíce infekční v prvním stádiu, kdy nikoho nenapadne, že se jedná o černý kašel. Pertuse je vysoce infekční, po kontaktu s nemocným dojde v 70% k nákaze. Nejvnímavější populací jsou děti, konkrétně kojenci do 3 měsíců. U dospělých členů rodiny, kteří jsou vlivem očkování částečně imunní, probíhá onemocnění lehčeji pod obrazem protrahovaného suchého kašle. Na onemocnění se nepomýšlí a nemocný nákazu směle šíří dál. Inkubační doba je 1 – 3 týdny.

Jak vzniká černý kašel

Bakterie jsou vybaveny speciálními vlasovitými výrůstky na jejich povrchu (fimbriemi), které zajistí přilnavost ke sliznici průdušnice a průdušinek. Bordetella pertusis produkuje řadu biologicky aktivních substancí, které jsou zodpovědné za projevy černého kašle. Nejvýznamnější z nich je pertusový toxin, který bakterie uvolňuje na sliznici dýchacích cest. Toxin způsobuje zvýšenou produkci hlenu, vznik slizničního zánětu a snižuje hladinu krevního cukru (hypoglykémii). Mírnější formu onemocnění způsobuje Bordetella parapertussis, protože neprodukuje perkusový toxin.

Příznaky černého kašle

Průběh černého kašle lze rozdělit do třech stádií:

  • První fáze probíhá jako běžné virové onemocnění horních dýchacích cest s rýmou, zvýšenou teplotou, únavou, nechutenstvím, slzením a zarudnutím spojivek. Stádium se označuje jako katarální.
  • Druhé záchvatovité stádium začíná po několika dnech až týdnech neproduktivním kašlem, jenž přechází v typické záchvaty stakatovitého dráždivého kašle. Po záchvatu kašle následuje hlasitý táhlý nádech s intenzivním kokrháním, způsobeným tlačením vzduchu zúženými hlasivkami. Dítě v obličeji zčervená až zmodrá a vykašle hlenovou zátku, někdy i se zvracením. Po záchvatu je nemocný zcela vyčerpán, ataky kašle jsou nahromaděné v noci, typická jsou bezpříznaková období. Záchvatů je obvykle 5 – 20 za den, ale může jich být i 40. Toto období trvá 2 – 5 týdnů, někdy i déle.
  • Ve fázi rekonvalescence dochází během měsíce k postupnému ústupu potíží. Tzv. reflexní kašel může přetrvávat i měsíce, nemá již charakter pertusových záchvatů.

Fotolia_24398088_XS

Černý kašel u kojenců

Nejzávažněji onemocnění probíhá u kojenců. Záchvaty kašle jsou delší, provázené až výrazným zmodráním a pravidelně zakončené životu nebezpečnou krátkodobou zástavou dechu (apnoí). Mozek není dostatečně zásobován kyslíkem, trpí tzv. hypoxií. Hypoxie a hypoglykémie (snížená hladina krevního cukru) může nenávratně poškodit mozek. Vzácně se objevuje toxická forma pertuse s vysokou horečkou, křečemi, bezvědomím, krvácením do kůže, spojivek i mozku. Tato forma vždy končí smrtí.

Komplikace černého kašle

Během záchvatu kašle dochází ke vzestupu nitrobřišního a nitrohrudního tlaku, což vede k prasknutí drobných cév a vzniku krvácení do spojivek, sklér (bělima) a kolem očí. Když praskají cévky v mozku, projevuje se to neurologickými příznaky – obrnami, křečemi nebo bezvědomím. Na postižení mozku (encefalopatii) se kromě krvácení do mozkové tkáně podílí i nedostatek kyslíku (hypoxie), hypoglykémie a působení toxinů. Nejčastější příčinou úmrtí na černý kašel býval sekundárně vzniklý zápal plic vyvolaný pneumokoky, streptokoky či hemofily.

Zvýšení nitrobřišního tlaku při kašli může způsobit i vznik pupeční a tříselné kýly nebo vychlípení sliznice konečníku. Usilovný kašel může být příčinou natržení jazykové uzdičky a porušení plicní tkáně.

Ochranný vliv protilátek

Mateřské protilátky přes placentu ani do mateřského mléka neprochází, proto jsou černým kašlem nejvíce ohrožení kojenci do dvou měsíců, kdy se aplikuje první dávka vakcíny. Očkování proti černému kašli třemi dávkami probíhá v prvním roce života. Přeočkovává se v 5. a 11. roce života. Očkování nechrání celoživotně, ochranný vliv vakcíny klesá asi po 5 letech. Ochrana tedy není úplná, funguje v 70 – 80%. U očkovaných dětí je nicméně průběh onemocnění méně závažný.

Při onemocnění černým kašlem se rovněž vytvářejí protilátky, ty ale také nechrání celoživotně. Po onemocnění je imunita delší než po očkování, 5 – 20 let. Dospělý člověk obvykle prodělá mírnou formu černého kašle průměrně 2,5x za život. Dospělý pak funguje jako přenašeč.

Fotolia_50883978_XS

Diagnostika černého kašle

Na základě typických příznaků a výskytu onemocnění v okolí je lékař vyslovuje podezření na černý kašel. Jako doprovodný nález se v laboratorním vyšetření krve prokáže zvýšený počet bílých krvinek, zejména lymfocytů. K přesnému určení diagnózy se používá přímý nebo nepřímý průkaz Bordetelly pertussis.
Hlen z dýchacích cest nebo výtěr z nosohltanu se odesílá k přímému průkazu Bordetell pomocí kultivačního vyšetření (pěstování na speciální půdě) nebo průkazu DNA pomocí PCR. Nepřímo se černý kašel prokazuje z krve vyšetřením protilátek proti původci, respektive jejich čtyřnásobnému vzestupu během 14 – 21 dní. Důležitá je dynamika protilátek, protože určitou hladinu protilátek má po očkování nebo po onemocnění každý jedinec.

Cílená léčba černého kašle

Černý kašel je bakteriální onemocnění, tudíž jsou v léčbě účinná antibiotika. Antibiotika nemocného rychle zbaví původce, ale kašel ztlumit nezvládnou. Pokud se však podají před záchvatovitým stádiem nemoci, dokážou zmírnit průběh atak. Antibiotická terapie je smysluplná, dokud nemocný vylučuje bakterie, tedy od konce inkubační doby do začátku záchvatovitého stádia. Zabraňuje dalšímu šíření původce v populaci. U dětí se podávají makrolidová antibiotika (Klacid, Fromolid, Sumamed) nebo Cotrimoxazol, u dospělých se může užívat i tetracyklinová antibiotika (Doxybene), vždy po dobu 14 dnů.

Zmírnění záchvatů kašle – symptomatická terapie

Ke snížení frekvence, délky i tíže záchvatů kašle jsou prospěšné kortikosteroidy. Antitusika, léky tlumící kašel, nejsou příliš účinná. U reflexního kašle, jenž přetrvává dlouho dobu a dítě vyčerpává, se osvědčilo podávání guajacuranu nebo malé dávky kodeinu. Někdy pomůže změna prostředí, ve kterém nemocný pobývá.

Kojenci musí být v záchvatovitém stádiu pod dohledem v nemocnici pro riziko zástavy dechu.

Izolace

Nemocní s černým kašlem by měli být izolováni po několik týdnů nebo do doby, než je jejich kultivační nález negativní.

Prevence černého kašle

Nejúčinnější prevencí je očkování proti černému kašli. Nyní je součástí hexavakcíny (Infarix Hexa) očkované v prvním života. Přeočkovává se v 5. roce života a 11 letech. Preventivně se u kojenců a malých dětí s těžkým srdečním a plicním onemocnění po kontaktu s nemocným podávají makrolidová antibiotika.

Doporučení

Nárůst výskytu černého kašle dokazuje, že povinné očkování je pro děti žádoucí, předejdete možným komplikacím při vzniku onemocnění. A současně se budete podílet na snižování výskytu černého kašle.
Zvažte, zda byste se neměli nechat očkovat i vy. Odborníci doporučují přeočkování alespoň jednou v dospělém věku (ideálně kombinovanou vakcínou proti záškrtu, tetanu a černému kašli), zvláště pokud budete v brzké době rodiči. Pro nejmenší děti jsou nejčastějším zdrojem nákazy rodiče a sourozenci.
Pokud trpíte déle než 14 dní trvajícím kašlem doprovázeným kokrhavým nádechem na konci záchvatu, záchvaty kašle nebo se ve vašem okolí vyskytuje černý kašel, nechejte se vyšetřit.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…