Benigní hyperplazie neboli zvětšená prostata

img

Benigní hyperplazie (hypertrofie) prostaty (BHP) je nezhoubné zvětšení předstojné žlázy. Zjednodušeně zvětšená prostata znamená, že prostatické…

Předstojná žláza (latinsky pak prostata) je mužská přídatná pohlavní žláza. Prostata produkuje sekret, který je součástí ejakulátu. Funkcí sekretu je pak zvýšení životaschopnosti spermií. Prostata je umístěna v malé pánvi mezi stydkou kostí a konečníkem. Přesněji pak leží pod močovým měchýřem a obkružuje tak močovou trubici. U dospělého muže dosahuje velikosti asi jako větší švestka, váží přibližně 20 g. Svojí polohou, kdy se dotýká stěny konečníku, je dobře přístupná především pro palpační (hmatové) vyšetření.

Pokud se na prostatu podíváme podrobněji, jde o svalově-žláznatý orgán, který je tvořen několika desítkami tuboalveolárních žlázek. Žlázky jsou obklopeny hladkou svalovinou a vazivem. Vývody samotných žlázek pak ústí do močové trubice. Na povrchu je prostata kryta vazivovou blánou, která je bohatě prokrvena a inervována. Prostatické žlázky vylučují sekret mísící se se spermiemi a tvoří tak 15 - 30% ejakulátu.

Čtěte také:

Karcinom prostaty (rakovina prostaty)

Samotná tekutina tvořená prostatou je čirá, má typický zápach a reaguje slabě kysele (pH 6,4). Výměšek je bohatý na bílkoviny, především imunoglobuliny, fosfatázu, proteázu, polyamidy spermin a spermidin, prostaglandiny, kyselinu citronovou, zinek a prostatický specifický antigen PSA (velmi důležitý pro diagnostiku onemocnění prostaty). Každá z těchto složek podporuje spermie a zvyšuje tak šanci na oplodnění. Je třeba, aby sperma bylo dostatečně řídké, aby spermie byly pohyblivé a lehce mohly dosáhnout správných míst v ženském těle. U starších mužů se někdy uvnitř vývodů hromadí kalcifikovaný materiál, který může ucpávat vývody.

Co je to benigní hyperplazie prostaty

Benigní hyperplazie (hypertrofie) prostaty (BHP) je nezhoubné zvětšení předstojné žlázy. Zjednodušeně zvětšená prostata znamená, že prostatické žlázky začnou pomalu růst, nabývat na objemu. Tím utiskují močovou trubici a prostata tlačí na močový měchýř. Objevují se klinické obtíže. Onemocnění trápí nejčastěji muže středního a vyššího věku, ale obecně se dá říct, že se s onemocněním setká každý muž, který dosáhne věku 80 a více let. Některé zdroje udávají, že 99 % mužů ve věku 90 let má problémy s prostatou. Nutné je také zmínit, že benigní hyperplazie je nezhoubné onemocnění (není to rakovina) a ani nezvyšuje pravděpodobnost, že se onemocnění zvrhne v maligní (zhoubné).

Příčina benigní hyperplazie prostaty

Přesná příčina onemocnění je neznámá. Víme ale, že nezanedbatelnou roli hrají mužské hormony produkované varlaty. U mužů, kteří přišli v průběhu života o obě varlata (maligní onemocnění, úraz), se BHP nevyskytuje vůbec. Stejně tak u mužů trpících BHP, kteří v průběhu onemocnění přišli o varlata, pozorujeme regresi onemocnění, prostata se zmenší a obtíže vymizí.

Několik faktů o benigní hyperplazii prostaty:

  • výskyt onemocnění stoupá s věkem muže
  • BHP je tak časté onemocnění, že se dá říct, že každý muž se s potížemi s prostatou setká v průběhu života
  • jen malé procento mužů má obtíže do 40 let věku a více jak 90 % mužů potíže zaznamená, jakmile přesáhnout věk 80 let
  • v případě správné funkce varlat nebyly zjištěny žádné rizikové faktory, které by výskyt onemocnění zvyšovaly

Zvětšená prostata - průběh onemocnění

Zásadní roli pro symptomy onemocnění hraje uložení prostaty. Jakmile prostata nabývá na objemu, začíná utlačovat spodinu (dno) močového měchýře. Měchýř zaznamená tento tlak a reaguje množením takzvaných alfa 1A adrenogenních receptorů. Dojde k reflexnímu spazmu hrdla močového měchýře, ke spazmu horní části močové trubice a samotné prostaty. Růstem prostata neutlačuje jen močový měchýř, ale jak obkružuje močovou trubici, začíná tlakem pomalu zužovat i její průsvit. V extrémních případech může prostata dorůst neuvěřitelné velikosti a váhy až 1 kilogramu. Samotné obtíže mužů jsou ale velmi individuální a nemusí mít vztah k velikosti prostaty. To znamená, že velká prostata může činit minimální obtíže a naopak minimální zvětšení může dotyčného pořádně potrápit.

prostata

Co se týká symptomů, reagující močový měchýř neudrží svoji maximální náplň a muž pociťuje nutkání k močení. Znamená to, že musí navštívit toaletu mnohokrát za den a typická je nutnost močení minimálně dvakrát za noc. Močový měchýř je dráždivý, močová trubice zúžená, proto dochází k opožděným startům při močení, dochází k tenesmů, proud moči je oslabený, samotná délka mikce (močení) je prodloužená a zůstávají rezidua v močovém měchýři. U některých mužů jde až o 300 ml moči, což je ideální půda pro množení bakterií a ke vzniku močových kamenů (konkrementů). Hrozí reflux moče do ledvin, případně výchlipky močového měchýře s dalšími komplikacemi. Močení je často bolestivé a může se v moči objevit krev. Typický je náhlý vznik nutkání k močení, které je urgentní.

Komplikace zvětšené prostaty

Pokud máte dlouho trvající zvětšení prostaty, jehož příznaky se zhoršují, můžete mít potíže s močením, a to až tak závažné, že přestanete močit úplně. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře okamžitě. Může vám hrozit až ruptura neboli prasknutí močového měchýře, což je život ohrožující komplikace. Pro zvětšenou prostatu jsou typickými komplikacemi časté infekce močového ústrojí, což znamená zánět močového měchýře až zánět ledvin. Ke komplikacím také patří výskyt močových kamenů (konkrementů), nemoci ledvin až jejich snížená funkce nebo výskyt krve v moči. Většina komplikací jsou stavy závažné a vyžadují odbornou pomoc.

Diagnostika benigní hyperplazie prostaty

Pokud se rozhodnete navštívit svého lékaře, nejlépe urologa, a svěřit se mu se svými obtížemi, je třeba lékaři sdělit kompletní anamnézu. Poté je možné přistoupit k prvním vyšetřením, ke kterým pro mnohé bohužel patří vyšetření per rectum neboli vyšetření prostaty prstem do konečnku. Díky poloze prostaty je toto vyšetření stěžejní a může ledacos naznačit. Lékař je schopen zjistit tvar a tuhost prostaty, její velikost a postavení. Je schopen rozeznat, zda se jedná o prosté zvětšení prostaty nebo zda může jít o nádor. K dalším vyšetřením řadíme vyšetření moči (krev, bílkovina, bakterie), vyšetření proudu moči, vyšetření rezidua v močovém měchýři, vyšetření tlaku v močovém měchýři. Možná je i cystoskopie, kdy lékař zavede do vašeho močového měchýře přes močovou trubici tenkou trubičku, přes kterou zrakem přímo nebo kamerou sleduje vnitřek měchýře a močových cest. Jedním z velmi důležitých vyšetření je také vyšetření krve z ní tak zvaného PSA, což je prostatický specifický antigen, jehož zvýšení by mohlo ukazovat na karcinom prostaty. Zvýšení ale často bývá jen v případě benigního zvětšení prostaty, při infekci a zánětu prostaty nebo v období po operaci v blízkosti prostaty (konečník, močový měchýř, operace hemoroidů apod.). Vyšetření je nezbytně nutné udělat komplexně, obzvlášť pokud je podezření na závažnější onemocnění než je prosté zvětšení prostaty.

Léčba zvětšené prostaty

Možností léčby je velká řada a nutné je vždy zjistit, které symptomy vás trápí nejvíce.

Změna životního stylu

Zpočátku je vhodné se přiklonit k vyčkávací taktice, je vám doporučeno změnit váš životní styl, jíst velké množství ovoce a zeleniny, zvýšit vaši pohybovou aktivitu, dodržovat pitný režim a odpočívat alespoň 6 hodin denně kvalitním spánkem. Dále byste se měl řídit několika radami:

  • Pokud poprvé ucítíte nutkání k močení, nečekejte a vyprázdněte močový měchýř. Pokud je to možné, pokuste se ho vyprázdnit kdykoliv máte příležitost i bez pocitu nutkání.
  • Vyhýbejte se alkoholu a nápojům s kofeinem, obzvlášť ve večerních hodinách.
  • Nepijte velké množství tekutin najednou, denní porci si rozdělte a pijte pravidelně během dne.
  • Pokuste se pít naposledy dvě hodiny před spaním.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím a pravidelně posilujte pánevní dno.

Další možností jsou léčiva z bylin, nejčastěji se doporučují extrakty trpasličí palmy Serenoa repens, Pygeum africanum nebo kopřivy dvojdomé Urtica dioica atd. Obsahují různorodé látky, které můžou být obtížně chemicky definovatelné, ale účinek prokázaný je.

Alfa blokátor

Pokud vyčkávací taktika se zavedenými pravidly nepomůže, v léčbě prosté zvětšené prostaty v současné době dominují léky, tedy farmakoterapie. Nejčastějšími léky jsou léky ze skupiny blokátorů alfa-adrenergního receptoru (doxazosin, prazosin, tamsulosin, terazosin, alfuzosin). Tyto se také využívají v léčbě vysokého krevního tlaku. Při léčbě zvětšené prostaty se využívají uroselektivní α1-adrenergní antagonisté. Alfa receptory jsou v případě zvětšené prostaty podrážděné a zmnožené, zvyšuje se taky tonus hladkého svalstva měchýře a prostaty. Užíváním těchto blokátorů dochází k uvolnění svalů močového měchýře a prostaty, umožňují tak lepší vyprázdnění močového měchýře. K nežádoucím účinkům těchto léků patří snížení tlaku – hypotenze.

Inhibitory 5 α-reduktázy

Tyto léky ovlivňují tvorbu hormonů varlaty. Umožňují konverzi testosteronu na dihydrotestosteron a v důsledku jeho inhibice přestává prostata růst, její objem se snižuje. Před zahájením léčby je vždy nutné vyšetřit hladinu sérového PSA – tato medikace totiž snižuje hodnotu PSA na polovinu. K zástupcům patří finasterid, dutasterid. K nežádoucím úřinkům patří snížení libida, erektilní dysfunkce.

Anticholinergika

Jsou to látky mající spazmolytický účinek na svalovinu močového měchýře. Indikovány jsou v případě hyperaktivního močového měchýře nebo neurogenní hyperaktivity detruzoru v důsledku poranění míchy. Patří sem propiverin nebo tolterodin.

Konečnou možností v případě, že farmakologická léčba není dostatečně účinná, je léčba chirurgická, kdy se lékař pokusí prostatu odstranit.

Transuretrální prostatektomie (TUPE)

Využívá se u prostaty do 50 g při selhání medikamentózní léčby. K výkonu se přihlíží při akutní močové retenci, opakovaných uroinfekcéch, přítomnosti kamenů v močovém měchýři, při městnání v horních močových cestách, opakované krvi v moči nebo nedostatečnosti funkce ledvin.

Otevřená prostatektomie

Operace je transvesikální (přes močový měchýř) nebo retropubická prostatektomie, která je vyhrazená pro velké žlázy, nebo rizikové nemocné. Obě tyto metody mají vysokou operační zátěž, velkou ztrátu krve a riziko vzniku retrográdní ejakulace (sperma jde do měchýře a později je vymočeno).

Miniinvazivní léčba

Jde opět o chirurgickou léčbu hlavně u mladších pacientů s počínajícími příznaky. Cílem chirurgické léčby je vždy minimalizovat operační zátěž, krevní ztráty, cílem je často i ambulantní provedení, kdy se může tkáň odpařit transuretrální elektrovaporizací. Dalšími mořnostmi jsou hypertermie a mikrovlnná termoterapie, kryoablace nebo intersticiální laserová koagulace.

Prevence zvětšené prostaty

Jak bylo řečeno výše, jasná příčina vzniku benigní hyperplazie prostaty není známá, proto není jednoduché říct, co dělat, abychom se této nemoci vyhnuli. Je také dokázáno, že se zvyšujícím se věkem incidence stoupá a není možné vzniku jakkoliv zabránit. Možné je ale příznaky zmírňovat. Asi jako u všech nemocí je proto vhodné dodržovat zdravý životní styl, mít dostatek spánku a pohybu.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…