Zkuste pěstování dýně Hokaido! Plody jsou extrémně zdravé a vydrží celý rok

Zkuste pěstování dýně Hokaido! Plody jsou extrémně zdravé a vydrží celý rok

Pěstování dýně Hokaido není nic složitého. Stačí jí dobře vyživená půda, pravidelné zalévání a dostatek prostoru. A nemusíme mít nutně záhonek. Dýni se s trochou přípravy bude dařit i na našem balkóně. Zkusit můžeme jak pěstování dýně Hokaido ze semínka, tak i ze sazeničky. Odměnou nám budou velké plody plné živin, které v kuchyni najdou opravdu široké uplatnění.

Čtěte také:

Dýně Hokaido – recepty: 12 skvělých receptů z dýně Hokaido, které z vás udělají mistry kuchaře!

5 důvodů, proč vyzkoušet pěstování dýně Hokaido

  • Dýně je plná vitamínů a živin.
  • Z dýně připravíme nejrůznější pokrmy: od slaných jídel až po marmelády.
  • Pěstování dýně Hokaido je velmi jednoduché.
  • Dýně nám vyrostou rychle.
  • Zralé plody nám doma vydrží celý rok. Nejenomže se nezkazí, ale časem se v ní podíl vitamínů dokonce zvyšuje.

Jak na pěstování dýně Hokaido?

PODROBNÝ NÁVOD:

  1. Potřebuje dostatek prostoru. Na jednu rostlinku připadá nejméně 1 metr. Nejlepší vzdálenost je ale 1,3 metru. Pokud ji pěstujeme na záhonku, vzdálenost odměřme. Až nám dýně Hokaido vyroste, bude totiž opravdu velká.
  2. Prospívá jí půda bohatá na živiny. Předtím, než do ní sazeničku nebo semínko zasadíme, přidejme do půdy kvalitní kompost. Půda by měla být středně těžká, tedy hlinitá.
  3. K dobrému růstu potřebuje dýně slunné a teplé místo. Patří mezi teplomilné tykve a nesmí promrznout.
  4. Ideální je místo v závětří.
  5. Nezbytné je časté zalévání. Vhodné je i přihnojování.
  6. Postarejme se, aby v okolí rostliny nebyl žádný plevel. Bere dýni živiny.
  7. Zaštipováním bude úroda větší a rostlina rozvětvenější. Kolem června nám rostlina začne kvést.
  8. Dýně je zralá koncem srpna. Poznáme to tak, že má sytě oranžovou barvu a slupka je tvrdá a hladká. Stopka dýně je zase suchá a dřevnatá. Pokud nám dýně přezraje, bude vláknitá a bledá.
  9. Zralé dýně dejme na suché a chladné místo, aby se do nich nepustily plísně anebo jiní škůdci. Stopku neodtrhávejme, nechme ji uschnout a odstraňme ji až těsně před spotřebováním. Takto nám dýně můžou vydržet celý rok. Anebo dýni nakrájejme na plátky a usušme.
  10. Dýně Hokaido je jednoletá rostlina.

Pěstování dýně: Zaštipování pomůže lepší úrodě

Zbavování rostlinky výhonků patří ke správnému pěstování dýně Hokaido. Zaštipování dělá dýni silnější a pěstování praktičtější. Až nám rostlina povyroste, její výhonky můžou mít až několik metrů. Nejenže nám díky zaštipování nebudou zasahovat tam, kam nemají, ale dýně bude mít také větší úrodu. Nejlepší je zaštipovat hlavní šlahoun. Živiny pak nepůjdou do něj, ale do plodů. Připravme se ale na to, že zaštipovat budeme často. Oddenky rostou velmi rychle.

Jak na pěstování dýně ze semínka?

Pěstování dýně ze semínka je opravdu jednoduché. Semínka dýně Hokaido najdeme v každém zahradnictví. Anebo si je můžeme vzít z dýně, kterou jsme koupili v obchodě. Semínka přes noc namočíme do vody, aby rychleji naklíčila.  Můžeme je sít rovnou do záhonu. Dodržujme více jak metrovou vzdálenost mezi semínky.  Ideální doba setí je v polovině května. Podívejte se, jaké existují druhy dýní

Jak na pěstování dýně Hokaido ze sazeničky?

Druhou možností je předpěstovat si sazeničku. Do menšího kelímku, třeba od jogurtu, dáme písčitou zeminu a semínka zasejeme zhruba dva až tři centimetry hluboko. Sazeničku dáme do skleníku anebo domů za okno. Takto ji udržujeme v dostatečné vlhkosti.  Nejlepší doba pěstování sazeniček je na přelomu března a dubna. Pokud chceme růst uspíšit, můžeme si koupit už hotovou sazeničku. Ta je v zahradnictví také běžně dostupná.  Porostou velmi rychle.

 Pěstování dýně Hokkaido_návod (3)

Jak na pěstování dýně na balkóně?

Pěstování dýně Hokaido na balkóně není nic obtížného. Jenom se potřebujeme dobře připravit.

PODROBNÝ NÁVOD:

  1. Potřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu. Minimální je objem 40 litrů. Ale čím větší květináč, tím lépe pro dýni.
  2. Dýně potřebuje dostatečnou zálivku. Květináč by měl mít odvodnění, abychom zabránili uhnití rostliny.
  3. Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo. Proto je nezbytností slunné místo. Alespoň 6 hodin denně by květináč měl být na přímém slunečním světle.
  4. Půda v květináči by měla být propustná. Také by měla mít dostatek živin, proto ji hnojme. Ideální pH je mezi 6 – 7.
  5. Zalévání musí být vydatné a pravidelné. Vyhněme se ale listům a vodu lijme přímo na půdu.
  6. K dýni dejme do květináče oporu. Jak výhonky porostou, budou se jí zachytávat. Dobrá je pro dýni opora do tvaru písmeně A. Neměla by se ale dotýkat zdi.
  7. Aby nám z rostliny vyrostly plody, musí dýni opylovat včela. Pokud ale máme rostlinu na balkóně, ne vždy k nám nějaká zavítá. Proto můžeme dýni opylovat ručně. Jednoduše štětečkem přeneseme pyl ze samčích květů na květiny samičí. A jak mezi nimi poznat rozdíl? Pokud je těsně za květem výrůstek ve tvaru kuličky, je to květina samičí. Pokud květ pokračuje přímo rovným stonkem, je to květ samčí.
  8. Dejme si pozor na to, že je dýně Hokaido náchylná k plísním.

Dýně Hokaido v kuchyni: bábovka, placky i hořčice

Z dýně Hokaido připravíme velké množství slaných i sladkých jídel. Využijeme ji v rizotu, v dýňové polévce, anebo dokonce i v guláši. Udělat si z ní můžeme placky, špízy, nadívané maso, speciální dýňové zelí, salát anebo pomazánku. Upečeme z ní dýňový koláč, bábovku nebo i perník. Pustit se můžeme do méně tradičních, ale výborných receptů jako je dýňová hořčice, dýňové pyrémáslo z dýně Hokaido anebo dýňová marmeláda.

Pěstování dýně Hokkaido_návod (1) 

Dýně Hokaido je vitamínová bomba a silný detoxikant

Dýně Hokaido pochází z Dálného východu, odkud se dostala do Ameriky a Evropy. V České republice se těší stále větší oblibě. Je to také proto, že se snažíme jíst zdravěji a dýně Hokaido zastoupí celou řadu nezdravých ingrediencí a příloh. Obsahuje totiž cenné vitamíny, minerály a vlákninu. Má také silné detoxikační účinky. Díky tomu nám pomůže s celou řadou zdravotních problémů, jako je onemocnění slinivky břišní, sleziny, ledvin a srdce. Pěstování dýně Hokaido napomáhá také k uklidnění žaludečních potíží. Vyzkoušejte recepty z dýně Hokaido, které vás nadchnou!

  • Obsahuje vitamíny A, B a C.
  • Mezi její minerální látky patří hořčík, vápník, fosfor a draslík.
  • nízký obsah kalorií.
  • Pomůže nám silnými detoxikačními účinky.
  • Má vysoký podíl vlákniny.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?