Zkuste pěstování dýně Hokaido! Plody jsou extrémně zdravé a vydrží celý rok

Pěstování dýně Hokkaido_návod (2)Dýni Hokaido můžete pěstovat i na balkóně. 

Pěstování dýně Hokaido není nic složitého. Stačí jí dobře vyživená půda, pravidelné zalévání a dostatek prostoru. A nemusíme mít nutně záhonek. Dýni se s trochou přípravy bude dařit i na našem balkóně. Zkusit můžeme jak pěstování dýně Hokaido ze semínka, tak i ze sazeničky. Odměnou nám budou velké plody plné živin, které v kuchyni najdou opravdu široké uplatnění.

5 důvodů, proč vyzkoušet pěstování dýně Hokaido

 • Dýně je plná vitamínů a živin.
 • Z dýně připravíme nejrůznější pokrmy: od slaných jídel až po marmelády.
 • Pěstování dýně Hokaido je velmi jednoduché.
 • Dýně nám vyrostou rychle.
 • Zralé plody nám doma vydrží celý rok. Nejenomže se nezkazí, ale časem se v ní podíl vitamínů dokonce zvyšuje.

Jak na pěstování dýně Hokaido?

PODROBNÝ NÁVOD:

 1. Potřebuje dostatek prostoru. Na jednu rostlinku připadá nejméně 1 metr. Nejlepší vzdálenost je ale 1,3 metru. Pokud ji pěstujeme na záhonku, vzdálenost odměřme. Až nám dýně Hokaido vyroste, bude totiž opravdu velká.
 2. Prospívá jí půda bohatá na živiny. Předtím, než do ní sazeničku nebo semínko zasadíme, přidejme do půdy kvalitní kompost. Půda by měla být středně těžká, tedy hlinitá.
 3. K dobrému růstu potřebuje dýně slunné a teplé místo. Patří mezi teplomilné tykve a nesmí promrznout.
 4. Ideální je místo v závětří.
 5. Nezbytné je časté zalévání. Vhodné je i přihnojování.
 6. Postarejme se, aby v okolí rostliny nebyl žádný plevel. Bere dýni živiny.
 7. Zaštipováním bude úroda větší a rostlina rozvětvenější. Kolem června nám rostlina začne kvést.
 8. Dýně je zralá koncem srpna. Poznáme to tak, že má sytě oranžovou barvu a slupka je tvrdá a hladká. Stopka dýně je zase suchá a dřevnatá. Pokud nám dýně přezraje, bude vláknitá a bledá.
 9. Zralé dýně dejme na suché a chladné místo, aby se do nich nepustily plísně anebo jiní škůdci. Stopku neodtrhávejme, nechme ji uschnout a odstraňme ji až těsně před spotřebováním. Takto nám dýně můžou vydržet celý rok. Anebo dýni nakrájejme na plátky a usušme.
 10. Dýně Hokaido je jednoletá rostlina.

Pěstování dýně: Zaštipování pomůže lepší úrodě

Zbavování rostlinky výhonků patří ke správnému pěstování dýně Hokaido. Zaštipování dělá dýni silnější a pěstování praktičtější. Až nám rostlina povyroste, její výhonky můžou mít až několik metrů. Nejenže nám díky zaštipování nebudou zasahovat tam, kam nemají, ale dýně bude mít také větší úrodu. Nejlepší je zaštipovat hlavní šlahoun. Živiny pak nepůjdou do něj, ale do plodů. Připravme se ale na to, že zaštipovat budeme často. Oddenky rostou velmi rychle.

Jak na pěstování dýně ze semínka?

Pěstování dýně ze semínka je opravdu jednoduché. Semínka dýně Hokaido najdeme v každém zahradnictví. Anebo si je můžeme vzít z dýně, kterou jsme koupili v obchodě. Semínka přes noc namočíme do vody, aby rychleji naklíčila.  Můžeme je sít rovnou do záhonu. Dodržujme více jak metrovou vzdálenost mezi semínky.  Ideální doba setí je v polovině května. Podívejte se, jaké existují druhy dýní

Jak na pěstování dýně Hokaido ze sazeničky?

Druhou možností je předpěstovat si sazeničku. Do menšího kelímku, třeba od jogurtu, dáme písčitou zeminu a semínka zasejeme zhruba dva až tři centimetry hluboko. Sazeničku dáme do skleníku anebo domů za okno. Takto ji udržujeme v dostatečné vlhkosti.  Nejlepší doba pěstování sazeniček je na přelomu března a dubna. Pokud chceme růst uspíšit, můžeme si koupit už hotovou sazeničku. Ta je v zahradnictví také běžně dostupná.  Porostou velmi rychle.

 Pěstování dýně Hokkaido_návod (3)Dýni Hokaido můžete pěstovat ze semínka nebo ze sazeničky.

Jak na pěstování dýně na balkóně?

Pěstování dýně Hokaido na balkóně není nic obtížného. Jenom se potřebujeme dobře připravit.

PODROBNÝ NÁVOD:

 1. Potřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu. Minimální je objem 40 litrů. Ale čím větší květináč, tím lépe pro dýni.
 2. Dýně potřebuje dostatečnou zálivku. Květináč by měl mít odvodnění, abychom zabránili uhnití rostliny.
 3. Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo. Proto je nezbytností slunné místo. Alespoň 6 hodin denně by květináč měl být na přímém slunečním světle.
 4. Půda v květináči by měla být propustná. Také by měla mít dostatek živin, proto ji hnojme. Ideální pH je mezi 6 – 7.
 5. Zalévání musí být vydatné a pravidelné. Vyhněme se ale listům a vodu lijme přímo na půdu.
 6. K dýni dejme do květináče oporu. Jak výhonky porostou, budou se jí zachytávat. Dobrá je pro dýni opora do tvaru písmeně A. Neměla by se ale dotýkat zdi.
 7. Aby nám z rostliny vyrostly plody, musí dýni opylovat včela. Pokud ale máme rostlinu na balkóně, ne vždy k nám nějaká zavítá. Proto můžeme dýni opylovat ručně. Jednoduše štětečkem přeneseme pyl ze samčích květů na květiny samičí. A jak mezi nimi poznat rozdíl? Pokud je těsně za květem výrůstek ve tvaru kuličky, je to květina samičí. Pokud květ pokračuje přímo rovným stonkem, je to květ samčí.
 8. Dejme si pozor na to, že je dýně Hokaido náchylná k plísním.

Dýně Hokaido v kuchyni: bábovka, placky i hořčice

Z dýně Hokaido připravíme velké množství slaných i sladkých jídel. Využijeme ji v rizotu, v dýňové polévce, anebo dokonce i v guláši. Udělat si z ní můžeme placky, špízy, nadívané maso, speciální dýňové zelí, salát anebo pomazánku. Upečeme z ní dýňový koláč, bábovku nebo i perník. Pustit se můžeme do méně tradičních, ale výborných receptů jako je dýňová hořčice, dýňové pyrémáslo z dýně Hokaido anebo dýňová marmeláda.

Pěstování dýně Hokkaido_návod (1)Vypěstovanou dýni si můžete třeba upéct.  

Dýně Hokaido je vitamínová bomba a silný detoxikant

Dýně Hokaido pochází z Dálného východu, odkud se dostala do Ameriky a Evropy. V České republice se těší stále větší oblibě. Je to také proto, že se snažíme jíst zdravěji a dýně Hokaido zastoupí celou řadu nezdravých ingrediencí a příloh. Obsahuje totiž cenné vitamíny, minerály a vlákninu. Má také silné detoxikační účinky. Díky tomu nám pomůže s celou řadou zdravotních problémů, jako je onemocnění slinivky břišní, sleziny, ledvin a srdce. Pěstování dýně Hokaido napomáhá také k uklidnění žaludečních potíží. Vyzkoušejte recepty z dýně Hokaido, které vás nadchnou!

 • Obsahuje vitamíny A, B a C.
 • Mezi její minerální látky patří hořčík, vápník, fosfor a draslík.
 • nízký obsah kalorií.
 • Pomůže nám silnými detoxikačními účinky.
 • Má vysoký podíl vlákniny.

Stáhnout v PDF

Přečteno: 1345x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Instantní jáhlová kaše s dýní hokkaido…

Instantní kaše jáhlová s dýní (na slano). Produkty DAMODARA jsou vhodné i pro…

Cena: 25 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte