Jarní deprese nejsou ničím výjimečným

Jarní deprese je poměrně běžná. Má ji na svědomí nedostatek hormonů štěstí. Víme, jak je doplnit

Jarní deprese je známá také jako sezónní deprese či sezónní afektivní porucha. Tak ji nazývají odborníci. Až může označení evokovat nějakou závažnou diagnózu, není tomu tak. Jarní deprese je poměrně běžnou záležitostí. Přichází a odchází se změnou ročního období. Poradíme vám, jak se s ní hravě popasovat.

Sezónní deprese se nejčastěji objevují s příchodem ošklivého počasí a krátkých dnů. Na jaře tyto stavy většinou odeznívají, ale rozhodně to není pravidlem. Lidé, kteří jsou citliví na změny počasí, mohou tyto sezónní deprese pociťovat vždy, když přichází nějaká změna. Jaro a jarní deprese je pak specifická tím, že máme tělo po zimě vyprahlé, chybí mi vitamíny, minerály a další cenné látky. Je tudíž citlivé na jakoukoliv změnu. A reaguje na ni nepřiměřeně.

Jarní deprese a změna nálady

Zatímco pro většinu lidí je jaro nádherným obdobím, pro citlivější jedince může být doslova peklem. Chybí nám přirozené světlo a sluneční paprsky, jsme unavení a nemáme na nic sílu. Už to má za následek špatnou náladu a smutek. A naše vnímání je zpomalené, tudíž nám déle trvá než si uvědomíme, že i venku začíná být lépe. Jenže i teplejší počasí a kvetoucí zeleň může mít v tomto stadiu neblahý vliv na nás samotné a může jarní deprese ještě podporovat.

Čtěte také:

Populární doplňky stravy: Serotonin vám udělá hezčí den. Poradíme, jak si můžete navýšit jeho hladinu v těle

Ničí vás jarní deprese? 5 doplňků stravy, které vás dostanou do pohody

Jarní úklid má celou řadu zdravotních výhod. Posílí imunitu a zažene deprese. A s čím nám může ještě pomoci?

Jarní deprese není deprese

Ač se označení “jarní deprese” běžně používá, nejde vlastně o depresi jako takovou, avšak spíše o jakési blues, které postupně odezní. Ovšem i toto blues má své příznaky, které bychom neměli ignorovat: špatná nálada, přetrvávající pocit smutku a beznaděje, téměř nulový zájem o běžné činnosti, chybí motivace k čemukoliv, nedostatek energie, neklid, někdy i apatie, nespavost, potíže se soustředěním či s pamětí, chuť k jídlu nebo naopak nechutenství a úbytek hmotnosti, podrážděnost nebo pocity hněvu či agrese. Někteří jedinci mohou dokonce pozorovat i příznaky depresivní mozkové mlhy.

Jarní deprese pohledem odborníků

Proč nás ale trápí jarní deprese, když je venku krásně a měli bychom se tudíž cítit konečně dobře? Podle expertů je teorií hned několik. Jarní deprese může mít na svědomí zvýšená intenzita denního světla a tepla. A pokud špatně snášíte teplo, mohou vám tyto přechody spíše uškodit. To samé platí i v případě, že máte zvýšenou citlivost na denní světlo. Toto může dokonce způsobovat zvýšený neklid a podrážděnost.

Jarní deprese mohou zhoršovat i sezónní alergie

Zvýšené množství slunečních paprsků pak může narušovat také cirkadiánní rytmus (přirozený biologický rytmus) a narušit náš typický cyklus spánku a bdění. Tudíž se můžeme dostat do stavu zvýšené pohotovosti a nejsme najednou schopni pořádně odpočívat ani spát.

Jarní deprese a hormony štěstí

Jarní deprese mohou mít na svědomí také takzvané “hormony štěstí”, respektive jejich nerovnováha v našem mozku. Mozek totiž produkuje řadu různých neurotransmiterů neboli chemických poslů. Ty se starají o regulaci naší nálady, emocí i důležitých tělesných procesů. Pokud jich máme nedostatek nebo dokonce nadbytek, je to pro nás špatně. Jejich funkce je narušena a my se dostáváme do výkyvů.

Velkou roli zde hraje především serotonin. Je to chemická látka, která se tvoří ve chvíli, kdy jsme vystaveni přirozenému dennímu světlu. A s tím, jak klesá hladina serotoninu, zvedá se hladina melatoninu. Tedy hormonu, který je spojován se spánkem a také se zimní depresí. Výsledek je ten, že jsme unavenější než obvykle. Ideálně tedy potřebujeme zvednou hladinu serotoninu. K tomu nám mohou pomoci například potraviny bohaté na tryptofan, ze kterého se serotonin tvoří. Patří sem libové maso, mléčné výrobky, ananas, tofu, ořechy či semínka. Dále pak sportování, ale také procházky v přírodě nebo masáže. To všechno vám udělá náramně dobře.

Jarní deprese a alergie

S jarem přichází ruku v ruce také pochopitelně alergie. Pro jedince, kteří sezónními alergiemi trpí, začíná doslova peklo. Ucpaný nos, slzy v očích, kýchání a s tím pochopitelně i negativní změna nálady, včetně depresivních pocitů. I alergie tedy mohou prohlubovat takzvané “jarní deprese”. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.