Štítná žláza rozhoduje o tom, jestli jsme zimomřiví nebo hubení

Štítná žláza: K čemu slouží a proč je tak důležité, aby správně fungovala?

Štítná žláza slouží jako takový tělesný termostat. Nepřetržitě totiž reguluje veškeré tělesné pochody. Stará se o správnou teplotu i výdej energie. Jestliže štítná žláza nefunguje správně, hrozí mimo jiné problémy s termoregulací, únava nebo dokonce i deprese. Jste si jistí, že máte štítnou žlázu v pořádku?

Štítná žláza trápí v Česku více než 600 tisíc lidí, přičemž nejčastěji se jedná o sníženou čili nedostatečnou funkci (hypotyreóza). Ta trápí více než půl milionů obyvatel. Přes sto tisíc jedinců se pak potýká s nadměrnou aktivitou štítné žlázy (hypertyreóza). 

Nezbytná štítná žláza

Štítná žláza je malý orgán motýlovitého tvaru a je umístěná na přední části krku. Štítná žláza řídí metabolické pochody, včetně regulace produkce různých mnohých hormonů, které tělu umožňují vykonávat důležité funkce, jako je například trávení nebo rozmnožování. Na starosti má i regulaci tělesné hmotnosti nebo stabilizaci nálady. Někdy se stane, že štítná žláza začne produkovat příliš mnoho nebo naopak příliš málo určitých hormonů, přičemž oba tyto scénáře jsou pro fungování těla problematické. 

Čtěte také:

Hormony v rovnováze: Jak se dá posílit štítná žláza?

Dostaňte rozbouřené hormony pod kontrolu! Stačí 30 minut denně s hormonální jógou

Minerály v kostce: Chcete mít pevné nervy a rychlé spalování? Jód se postará o vaši spokojenost

Hormony štítné žlázy

Dva nejdůležitější hormony štítné žlázy jsou T3 (trijodtyronin – obsahuje tři atomy jódu) a T4 (tyroxin – obsahuje čtyři atomy jódu). Tyto dva hormony, jakmile se uvolní, putují krevním řečištěm a přeměňují kyslík a kalorie na energii. Tato energie je následně klíčová pro kognitivní funkce, regulaci nálady, trávicí procesy, zdravou chuť na sex a mnoho dalšího. Hormony štítné žlázy ovlivňují i metabolismus živin, tedy bílkovin, tuků a cukrů. Dále pak zvyšují spotřebu kyslíku a jsou nezbytné pro správnou funkci orgánů a tkání. V prvních letech života jsou pak nezbytné pro správný vývoj dětského mozku. Onemocnění štítné žlázy tak mohou mít negativní dopady téměř na všechny oblasti našeho života. Od problémů s váhou až po deprese nebo úzkosti.

Štítná žláza a její snížená funkce

I když problémů se štítnou žlázou může být celá řada, nejčastěji se vyskytuje právě snížená nebo zvýšená fukce. Nejčastějším typem oneocnění je právě funkce snížená neboli hypotyreóza. Trápí většinou ženy a projevuje se tak, že tělo doslova zpomalí. Mezi hlavní příznaky tak patří přibírání na váze, mozková mlha, pomalost, chronická zácpa, únava, nedostatek energie, deprese, nízký krevní tlak, snížené libido, chraplavý hlas, nesnášenlivost chladu, suchá pokožka, lámavost nehtů, vypadávání vlasů či potíže s očima. 

Štítná žláza a její zvýšená funkce

Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje přesný opak než hypotyreóza. Metabolismus se zrychluje natolik, že srdce může bít rychleji a člověk může mít problém správně jíst nebo udržet dostatečnou váhu. Mezi nejčastější příznaky hypetyreózy patří nervozita nebo příznaky úzkosti, nespavost a potíže se spánkem, rychlý tep, bušení srdce, velké až vyboulené oči, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, pocení, svalová slabost, lámavé vlasy.

Nesprávně fungující štítná žláza trápí velké množství lidí

Štítná žláza a nedostatek správných živin

Některé prvky hrají důležitou roli co se týče správného fungování štítné žlázy. Mezi klíčové patří zejména jód, zinek a selen. Škody může napáchat i nedostatek vitamínů skupiny B. Zároveň je nutné dbát na úpravu jídelníčeku. Je vhodné eliminovat cukr, nezdravé tuky, lepek, kofein a alkohol. Problém je pak i stres, který může narušovat normální fungování nadledvin a opotřebovávat celý imunitní a endokrinní systém. Některé příznaky štítné žlázy mohou souviset i se špatným stavem střev a zánětem v těle. A v neposlední řadě patří mezi rizikové faktory i nedostatek pohybu a sedavý způsob života.

Štítná žláza a přírodní léčba

Na onemocnění štítné žlázy předepíše lékař léky. Ty však pouze upravují hormony štítné žlázy, avšak hypotyreózu ani hypertyreózu neléčí. Poměrně dobře si však umí poradit alternativní medicína, avšak počítejte s tím, že jde o běh na dlouhou trať. Rozhodně nezbytné jsou omega3-mastné kyseliny. Obsahují je čerstvě ulovené ryby, lněná semínka a vlašské ořechy. Případně pak i kvalitní doplňky stravy. Začněte užívat i probiotika či adaptogenní byliny. Vhodná je především ašvaganda, tulsi, ženšen, kořen lékořice nebo rhodiola. Při hypotyreóza pak může být užitečná i chaluha či arónie. U hypertyreózy může být zase prospěšný karbinec nebo svída

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.