Pampeliška teď roste naprosto všude

Pampeliška k jídlu i pro přírodní léčení. Vyzkoušejte pampeliškové dobroty, které vašemu tělu prospějí

Pampelišky jsou teď v plném květu, tudíž by byla škoda toho nevyužít. Není to jen plevel, jak se na první pohled může zdát. Pampeliška je úžasnou léčivkou a také chutnou jarní zeleninou. Už jste ji ochutnali? Pokud ne, pak je teď nejvyšší čas.

Pampeliška je stálicí v tradiční lidové medicíně. Dřív jste ji mohli nalézt pod označením smetánka lékařská, avšak aktuální lékopis se už před lety vrátil k původnímu označení: pampeliška lékařská

Není pampeliška jako pampeliška

Existuje spoustu druhů pampelišek, věnovat se nyní však budeme výhradně té lékařské. Tu, která je teď na louce v plném květu. Tu, která je nám nejznámější. Léčivá je vlastně celá rostlina, nejen její květ, který právě teď zdobí většinu českých luk a trávníků. Pampeliška má neuvěřitelně léčivé listy i kořeny. Zatímco kořeny se sbírají výhradně na podzim nebo brzy zjara, listy jsou ideální pro konzumaci právě teď, když jsou mladé. Využívají se i do salátů, do bylinných čajových směsí nebo se z nich dělá třeba pesto či jarní špenát. Pampeliškové listy jsou jedničkou v regulaci krevního cukru a očistě jater. Pečují také o zdravé srdce a starají se i o to, abychom měli pevnou a krásnou pokožku.

Čtěte také:

Bršlice kozí noha není plevel! Objevte její sílu

Pampeliškový med, pampeliškový sirup a pampeliškové víno. Tři recepty, které rozhodně vyzkoušejte

Začíná se probouzet sedmikráska. Jak může prospívat našemu zdraví?

Pampeliška z louky

Ač je pampeliška hvězdou lidového léčitelství, vychutnat si ji můžete i v případě, že žádný zdravotní problém řešit nepotřebujete. Skvěle totiž chutná a navíc je nabitá vitamíny (A, B, C, E a K), minerálními látkami (železo, vápník, hořčík, draslík) i vlákninou. Kořen pampelišky je zase bohatý na inulin. Jde o typ rozpustné vlákniny, která má na starosti růst a udržování zdravých střevních bakterií v našem trávicím traktu. Kořen se suší na čaj nebo se následně i praží na lahodnou pampeliškovou kávu. Ale využít ho můžete například do domácí sušené polévkové kořenící směsi. V neposlední řadě je pak pampeliška bohatá i na antioxidanty. Především se pyšní vysokým obsahem beta-karotenu, který může chránit buňky před oxidačním stresem. A nechybí ani polyfenoly, které naše tělo brání před vznikem chronických onemocnění.

Pampeliška likviduje záněty a snižuje krevní cukr i cholesterol

Obyčejná pampeliška z louky toho zmůže hodně. Například je skvělým pomocníkem proti vzniku zánětů, prokazatelně má totiž protizánětlivé působení na organismus. Inulin a kyselina chlorogenová jsou zase dvě bioaktivní sloučeniny, které si poradí s vysokou hladinou cukru v krvi. A některé složky pampelišky mohou rovněž pomáhat snížit hladinu cholesterolu i triglyceridů. Což jsou klíčové rizikové faktory pro vznik srdečního onemocnění. Zde se uplatňují především kořeny a listy.

Pampeliška má léčivé kořeny, listy i květy

Pampeliška pro jarní detox, očistu jater i hubnutí

Ne nadarmo se pampeliška objevuje na loukách právě v tomto období. Je totiž naprosto jedinečnou rostlinou, která nám nejen dodá všechno, co naše tělo zesláblé po zimě potřebuje, ale rovněž náš organismus dokonale očistí. A každá očista začíná u jater. Tedy právě na ně je pampeliška soustředí. Chrání je i před případným poškozením. Zároveň s tím, jak pampeliška čistí tělo, starají se některé její sloučeniny o vyloučení všeho přebytečného. Některé zdroje dokonce uvádí, že může pomáhat spalovat tuky, i když jednoznačné důkazy pro toto tvrzení zatím nejsou. Někteří vědci však naznačují, že pampeliška je schopna urychlit metabolismus sacharidů a snížit vstřebávání tuků, což ve výsledku může vést ke ztrátě hmotnosti

Pampeliška a její další zajímavé účinky na zdraví

O jarní pampelišce se hovoří výhradně v superlativech. Údajně může mít i protirakovinné působení. Účinkuje na zácpu a podporuje zdravé trávení. Posiluje imunitní systém a urychluje případný boj s infekcí. A v neposlední řadě je skvělá i pro péči o pleť. Pomáhá chránit kůži před nežádoucími účinky slunečního záření, chrání před stárnutím pleti a léčí akné.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 05. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Tajemství B17 (Amygdalin): Proč byste měli znát tuto výjimečnou látku?

B17 patří mezi nejzajímavější objevy současné doby. Je zájmem mnoha vědeckých týmů, které se zabývají mechanismem nádorového bujení přičemž se tato látka jeví jako potenciální léčba nádorových onemocnění.

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.