Zadržování vody je poměrně častý problém těhotných

Zadržování vody v těhotenství: Účinné tipy pro první pomoc

Zadržování vody v těhotenství trápí obrovské množství nastávajících maminek. Zadržování vody totiž podporují různé fyziologické změny během období očekávání. Mírné zadržování vody v těhotenství problém být nemusí, avšak jde-li o vážnější problém a trápí-li vás dlouho, pak je na místě určitá dávka obezřetnosti.

Zadržování vody v těle je pochopitelně i téma, které s vámi lékař bude probírat v těhotenské poradně. A uzná-li, že se může jednat o problém, pak situaci bude rozhodně řešit. Zadržování vody v těhotenství se projevuje otoky určitých částí těla. Nejčastěji se jedná o kotníky, zápěstí, prsty nebo obličej.

Příčiny zadržování vody v těhotenství

Zadržování vody v těhotenství se může projevit už koncem prvního trimestru a postupem času má tendenci se spíše zhoršovat. Příčin může být pochopitelně mnoho, od těch banálních až po nebezpečné. Rozhodně je na místě říci, že tělo ženy v těhotenství obsahuje mnohem více vody než normálně. V průměru to může být o šest až osm litrů navíc. 

Čtěte také:

Co byste měli vědět o správné výživě během těhotenství?

Sex v těhotenství není pro dítě nebezpečný. A pro ženu může patřit k těm nejintenzivnějším zážitkům

Strie v těhotenství jsou noční můrou každé ženy. Víme, jak na strie vyzrát!

Problém mohou být i hormony a utlačování některých cév rostoucím dítětem na konci těhotenství. Různé tělesné tekutiny, zejména krev a lymfa, pak cirkulují hůře. A následkem toho vznikají otoky. Rovněž vysoká hladina progesteronu vede ke ztrátě soli. K překonání tohoto jevu se zvyšuje hladinu aldosteronu. Tedy steroidního hormonu, jehož jedním z účinků je zadržování soli. A ta má pochopitelně tendenci přitahovat do tkání vodu. Dalších faktorů, které vedou k zadržování vody v těhotenství je mnoho, avšak značně přitěžujícím faktorem je rovněž dědičnost.

Zadržování vody po porodu

Dobrou zprávou je, že i když vás zadržování vody v těhotenství trápí hodně, po porodu problém spontánně zmizí. Většinou zhruba do deseti dnů. Tělo totiž začne postupně vylučovat různé tekutiny, které se během těhotenství nahromadily. Většinou se to projevuje častým močením a silným pocením. Z těchto příznaků proto nemějte obavy, jedná se o normální fyziologický proces.

I dostatečný pitný režim může pomoci předcházet zadržování vody v těhotenství

Tipy proti zadržování vody v těhotenství

  • Dávejte nohy nahoru, jak je to jen možné. Vždy si pod nohy dejte nějakou podložku, abyste je měli výš. Podpoříte tím žilní návrat.

  • Noste kompresní punčochy. Domluvte se s vaším ošetřujícím gynekologem, zda vám je může předepsat.

  • Udržujte pravidelnou fyzickou aktivitu, pochopitelně přizpůsobenou vašemu aktuálnímu stavu. Ideální je alespoň chůze nebo plavání. Stimulujete tím žilný i lymfatický oběh.

  • Omezte sůl ve svém jídelníčku. Zkuste ji vyměnit za koření nebo čerstvé bylinky. Není nutné přestat solit úplně, ale omezit příjem soli je rozhodně žádoucí. Pamatujte také na to, že obrovské množství soli je v průmyslově zpracovaných potravinách.

  • Vyhýbejte se potravinám s vysokým glykemickým indexem, která vyvolávají kolísání hladiny cukru v krvi a podporují vysokou sekreci inzulínu. To má ve výsledku tendenci zhoršovat zadržování vody.

  • Dbejte na optimální pitný režim. Dobrá hydratace rozhodně nemá za následek zadržování vody. Ba právě naopak. Správná hydratace podporuje činnost ledvin i vylučování odpadních látek. Působí tedy proti zadržování vody v těhotenství.

  • Proti zadržování vody v těhotenství mohou pomoci i některé byliny. Například černý rybíz, borůvka nebo maliník. Avšak byliny si v těhotenství rozhodně neordinujte sama. Požádejte o radu zkušeného fytoterapeuta nebo lékárníka. Mnoho bylin je totiž v těhotenství kontraindikováno.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Na wellness do Polska? Určitě to zkuste!

Kde jinde byste si mohli tolik odpočinout jako na wellness pobytu? Wellness pobyt se navíc dá pojmout různými styly. Buď si budete užívat všech wellness procedur, nebo ho spojíte i s poznáváním okolí. A právě p...

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.