Rizikové těhotenství vyžaduje zpravidla i klid na lůžku

Rizikové těhotenství vyžaduje důslednou součinnost ženy s lékařem. Na co se zaměřit?

Již samotný název – rizikové těhotenství naznačuje, že představuje vyšší riziko pro rozvoj komplikací jak u ženy, tak u ještě nenarozeného dítěte. Spouštěcími faktory může být samotná gravidita nastávající maminky nebo vážnější onemocnění v osobní anamnéze. Obojí vyžaduje bedlivou pozornost odborníků, aby nedošlo k ohrožení života.

Pakliže je žena ve vysoce rizikovém těhotenství, musí se mnohem častěji podrobovat vyšetřením u gynekologa a měla by dbát jeho instrukcí (obvykle je doporučován klidovější režim a ve vážnějších případech i pobyt v nemocnici). Sama nastávající matka však může udělat pro minimalizaci komplikací mnohé. Co přesně? To se dozvíte v následujících řádcích...

Rizikové těhotenství a faktory, které ho mohou podporovat

Nyní si pojďme osvětlit, jaké mohou být příčiny rizikového těhotenství:

Čtěte také:

Těhotenství ženy čím dál častěji odkládají aneb Prvorodičkou i ve čtyřiceti

  • Cukrovka v anamnéze: ženy léčící se s diabetem I. nebo II. typu by měly pečlivě monitorovat svou glykémii a dbát na správné dodržování léčebného režimu. Čím lépe bude jejich diabetes kompenzovaný, tím více se minimalizují možné komplikace, jako např. předčasný porod, porod dítěte s vyšší hmotností nebo třeba nízká hladina cukru v krvi u narozeného dítka.
  • Hypertenze v anamnéze: maminky, které se léčí s chronicky vysokým krevním tlakem, musí být též důsledně sledované lékařem. Hypertenze může představovat faktor určující rizikové těhotenství, tj. existuje tu riziko krvácení do mozku, srdeční selhávání, selhávání ledvin nebo předčasné odloučení placenty.
  • Dispozice pro tvorbu krevních sraženin: rizikové těhotenství zřejmě bude mít i žena, která má v anamnéze poruchy krevní srážlivosti, jako je například trombofilie.

Dále lékař zpozorňuje u žen, které se léčí s revmatologickým onemocněním, vrozenou nebo získanou srdeční vadou, infekčním onemocněním (infekce ledvin, HIV, virová hepatitida) nebo i s psychiatrickým onemocněním. To vše je vážnou predispozicí pro stanovení rizikového těhotenství gynekologem.

Každá těhotná žena se musí podrobit kontrolnímu ultrazvuku, vyšetření moči a odběru krve. To vše předá jasný obraz toho, zda se může jednat o rizikové těhotenství nebo je vše v pořádku a gravidita probíhá bez komplikací.

Rizikové těhotenství a patologie při vývoji dítěte v děloze

Není to však pouze osobní anamnéza, která předává gynekologovi informaci o tom, že by se u ženy mohlo jednat o vysoce rizikové těhotenství. Pomocí celé řady vyšetření (klasické gynekologické vyšetření, ultrazvuk, laboratorní vyšetření apod.) se též zjišťuje, v jaké kondici je vyvíjející se miminko. Lékaře například zajímá, zda se u něj nevyvíjí genetické syndromy, dědičná onemocnění, vrozené srdeční vady nebo zda roste podle normy. Pokud jsou zjištěny jakékoliv patologie, je zapotřebí intenzivní screening/sledování matky i dítěte.

Podpora partnera je neméně důležitá, ať se jedná o běžné či rizikové těhotenství ženy...

Komplikace, které mohou nastat v souvislosti s rizikovým těhotenstvím

Jakmile nastávající maminka podcení instrukce lékaře při rizikovém těhotenství, může se její zdravotní stav (a samozřejmě i dítěte) rapidně zhoršit. Nastat mohou dokonce i závažné komplikace typu potrat, předčasný porod, narození mrtvého dítěte nebo preeklampsie (nedostatečná funkce placenty, onemocnění děložních cév).

Někteří lékaři považují za rizikové těhotenství i to, které vzniklo u ženy nad 35 let věku. Dr. Campbell, americká specialistka na riziková těhotenství také dodává toto: „Jak ženy stárnou, zvyšuje se u nich možnost komplikací během těhotenství – např. je vyšší riziko vzniku Downova syndromu u dítěte, rozvoj těhotenského diabetu, kardiovaskulárních komplikací a podobně.“

Rizikové těhotenství aneb Co může žena udělat pro minimalizaci komplikací?

Konkrétní doporučení při rizikovém těhotenství dá ženě samozřejmě její ošetřující gynekolog. Vždy záleží na tom, v jakém zdravotním stavu se nachází. Obecně ale platí, že by se nastávající maminka v riziku neměla tělesně ani duševně přetěžovat. Psychická pohoda je zásadní. Současně se zakazuje zvedání těžkých břemen a nedoporučuje se provozování některých náročnějších sportů.

Žena má také během rizikového těhotenství právo na to, nechat si vypsat neschopenku – pokud je zaměstnancem. Toto bývá zpravidla standardem, jestliže to lékař výslovně doporučí.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 16. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.