Sex podle ajurvédy - objevte v sobě ztracenou vášeň

Sex podle ajurvédy_popis (1)Sex podle Ajurvédy může být energeticky náročný. Energii je proto třeba doplnit.

Ajurvéda je jemný, komplexní, preventivní i léčebný systém, který vychází z indické tradice a jeho stáří je asi 5000 let. Toto medicínské učení je považováno za historicky nejstarší a zároveň nejholističtější systém péče o zdraví člověka, který vychází z biorytmů naší planety a v mnoha ohledech výborně doplňuje i dnešní klasickou medicínu.  Proto je možné zkusit bez obav některé její principy aplikovat.

Základní principy ajurvédské medicíny

Moudrý člověk uznává ve veškerém svém životním konání za svého učitele Přírodu a její zákonitosti. Ajurvéda je založena na principech známých a odzkoušených po tisíce let. Jejím cílem je dlouhověkost, zdraví a spokojenost. Ajurvéda přistupuje ke zdraví holisticky, tedy pohlíží na celkový systém propojení duše a těla člověka. Nezaměřuje se pouze na potlačování a léčení příznaků nemoci, ale hledá jejich hlubší příčiny a léčí příčinu nemocí.

Podle tohoto učení je vhodné, aby jedinec žil v umírněnosti k sobě samému i okolnímu světu. Harmonii a zlatou střední cestu by měl člověk volit jak v jídle a spánku, tak i sex podle ajurvédy by měl být umírněný. Rovněž je kladen důraz na hygienu, ke které patří kromě koupelí, čištění zubů, jazyka, uší a očí, také masáže a mazání těla bylinnými oleji.  

Čtěte také:

Sex podle ájurvédy

Pilíře zdraví podle ajurvédy

Za jednu z hlavních příčin všech nemocí považuje ajurvéda hromadění toxinů při nedostatečném trávení nebo nedokonalém vylučování. Oslabené trávení pak vytváří živnou půdu pro bakterie, kvasinky a jiné cizorodé látky. Ty se pak mohou dále usazovat v tlustém střevě, množit se a odtud pak pronikat do krve a napadat různé orgány v těle.

Trávení proto pravidelně posilujeme vhodným kořením, kterým je například zázvor, římský kmín, skořice, kurkuma, hořčičná semínka, fenykl, kardamom a koriandr. Strava obecně je podle ajurvédského učení důležitým pilířem našeho zdraví. Důležitá je nejen volba potravin, ale i  doba, kdy jíme a způsob, jakým k jídlu přistupujeme. Ajurvéda doporučuje jíst v klidu, žvýkat pomalu a na jídlo se koncentrovat.

Princip třetiny podle prastarého učení

Co do množství jídla, je podle tohoto prastarého učení vhodné naplnit třetinu žaludku jídlem, další třetinu tekutinami a třetinu ponechat prázdnou. Po jídle je vhodné relaxovat na levém boku, tím totiž usnadníte organismu trávení. Další velmi důležitou součástí života a zdraví je spánek, který je přirozenou regenerační funkcí organismu. Vydatný spánek zajišťuje zdravé tělo, plodnost, sílu, dlouhověkost a správné fungování všech smyslů. Nedostatečnost spánku naopak vede k nemocem a zdravotním problémům.

Za jeden z pilířů spokojeného a naplněného života považuje ajurvéda milostnou touhu – Káma, přeneseně sex

Sex podle ajurvédy jako jeden z pilířů spokojeného života

K hlavním pilířům spokojeného života patří spánek, jídlo, láska, zdraví a také sex. Sex podle ajurvédy nepohlíží na tento akt ani příliš puritánsky, ale ani extrémně uvolněně. Ponechává člověku v tomto ohledu svobodnou vůli, aby žil spokojený, vyrovnaný a naplněný sexuální vztah. Sexuální spojení dvou bytostí je v ajurvédě považováno za něco posvátného.

Přirozené sexuální spojení dvou partnerů probíhá na rovnocenné úrovni, rovnováha nastává při vyrovnání obou energií. Nadměrné oddávání se sexu však ajurvéda považuje za škodlivé, neboť se při něm uvolňuje velké množství životně důležité energie. Sex podle ajurvédy by měl být pravidelný, ale ne příliš intenzivní. Nejlepší dobou pro milování je večer mezi 23-24 hodinou. Nedoporučuje se oddávat se tělesným radovánkám ráno, v poledne, odpoledne ani po půlnoci.  

Sex podle ajurvédy_popis (2)Při milování by měli podle Ajurvédy dosáhnout vyvrcholení oba partneři.

Výdej životní energie ódžas při sexuálním styku

Při sexuálním styku je vydávána tzv. ódžas – životně důležitá energie, tvořící se v pohlavních tkáních. Její výdej při sexu vyvolává oslabení a nerovnováhu v organismu. Ódžas koluje přes srdce krví, zajišťuje imunitu a chrání tkáně. Nedostatek životní energie se může projevovat nízkým libidem, impotencí, chybějící ovulací nebo nízkým počtem spermií.  

Sexuální poruchy, ale i další potíže související s rozmnožovací soustavou, jako je třeba bolestivá menstruace, nepříjemné menopauzální příznaky, potíže s prostatou a podobně, znamenají špatnou výživu tkání v celém lidském těle. Chemické látky obsažené v lécích nebo mnohdy i ve stravě působí škodlivě na pohlavní tkáně. Zdravý sex podle ajurvédy podporuje kreativitu a může být i meditací. Pravidelný sex podporuje zdravotní stav obou partnerů. Žena i muž by se měli sexu poddat cele, radostně a k oboustrannému uspokojení.

Jak obnovit ztracenou energii po sexu?

Sex podle ajurvédy doporučuje následující kroky pro doplnění energie po sexuálním výkonu:

Pokud nepracujeme na dodání energie po sexu, pak se tato vydaná životní energie přirozenými způsoby obnoví až 35 dní po styku.

Nejlepší doba pro sex podle ajurvédy  

Nejlepší dobou pro oddávání se sexu je podle ajurvédy večer, a to doba mezi jedenáctou hodinou večerní a půlnocí. Ideální dobou v měsíci je úplněk. Před sexem je doporučeno alespoň dvě hodiny nejíst a navodit předem příjemnou atmosféru za pomoci svíček, květů a hudby. Energie muže i ženy by měly být vyrovnané a uspokojení by měli dosáhnout oba partneři.

Úplné vynechání sexu ajurvéda doporučuje v době nemoci, menstruace či detoxikace. Masturbace a na sebe zaměřený sex podle ajurvédy uspokojuje pouze ego, navíc oslabuje auru a vyvolává pocity nejistoty.  

7 ajurvédských afrodisiak

Afrodisiaka mohou zvýšit libido a sexuální sílu, ajurvéda doporučuje tato přírodní afrodisiaka.

1. Česnek

Obsahuje látku nazývanou alicin, který zvyšuje průtok krve do pohlavních orgánů za účelem lepšího vytrvalosti a výkonu v sexu.

2. Shilajit, horská pryskyřice neboli mumio

Je hutná a lepkavá hmota připomínající dehet s rozsahem barvy od bílé po tmavě hnědou. Jedná se o přírodní směs organických a neorganických prvků, která je snadno rozpustná ve vodě a sbírá se ve skalních trhlinách, výklencích a dutinách horských jeskyň, především v oblasti střední Asie.

3. Amla, Indický angrešt

Plody Amly svojí žlutozelenou barvou a tvarem připomínají angrešt. Mají chuť, která je označována jako nahořklá či nakyslá. Obsahuje řadu pro zdraví významných látek. Kromě jeho afrodiziakálních účinků je vhodné zmínit také to, že působí antioxidačně, posiluje srdeční činnost, snižuje hladinu cholesterolu a je nápomocná při infekci organismu.

4. Jatamansi, kozlík indický

Je bylina rostoucí především v oblasti jižní Asie. Celá staletí jej doporučuje tradiční čínská medicína, ajurvéda i učení tibetského buddhismu. Používá se na léčbu neklidu, poruch spánku a nervového vyčerpání. Jeho účinky jsou silně uklidňující a relaxační. Je užíván pro své uklidňující a uvolňující účinky, zároveň však při jeho užívání nedochází ke snížení koncentrace a pozornosti. Jeho vůně je kořenitá a silně pižmovitá až animální. Jako afrodisiakum se užívá společně s medem. Je tedy ideální pro sex podle ajurvédy. 

Sex podle aujurvédy a kořeníOkořeňte si ajurvédský život.  

5. Kardamon

Koření, které je lékem na nízké libido. Zvyšuje sexuální touhu a dodává energii.  

6. Muškátový oříšek

Funguje jako uklidňující prostředek a zabraňuje předčasné ejakulaci.

7. Šafrán

Je koření, které zvyšuje sexuální libido. Pro stimulující účinky šafránu se konzumuje zamíchané v teplém mléce.

Jaké znamení zvěrokruhu se k vám v posteli hodí nejvíc? Zjistěte to tady

A přečtěte si také vše o ajurvédě


Stáhnout v PDF
array(1) { [0]=> object(stdClass)#1412 (1) { ["value"]=> string(5) "71505" } } array(0) { } array(0) { }

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Aimil Ashwagandha 60kps.

REGENERACE ORGANISMU Ashwagandha je v ajurvédě přírodní adaptogen, který…

Cena: 239 Kč

Aimil AmlycureEU činnost jater

Aimil AmlycureEU je ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných extraktů,…

Cena: 395 Kč

Amil NeeriEU činnost ledvin

Amil NeeriEU je bylinný Ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných…

Cena: 395 Kč

Aimil AmytrolEU hladina cholesterolu

Aimil AmytrolEU je bylinný Ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných…

Cena: 395 Kč

Aimil BGR-34EU hladina cukru v krvi

Aimil BGR-34EU (Blood Glucose Regulator) je doplněk stravy pro podporu léčby…

Cena: 595 Kč

Ženšen 1000mg 90tbl.

Kořeni dlouhověkosti - energie, vitalita Ženšen pravý, latinsky Panax ginseng,…

Cena: 285 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte