Výživová expertka Michaela Levíčková

Rozhovor: Veganská strava tělu prospívá. Když chceme jíst zdravě, musíme vařit doma z poctivých surovin, říká expertka na vegan stravu, Michaela Levíčková

Michaela Levíčková je vystudovaná bioložka. A taky je výživový poradce a jógový trenér. Říká si “vegan food guru” a snaží se lidi vést k tomu, aby jedli lépe a zdravěji. A daří se jí to. Veganská strava je základem. Nyní vytvořila i web plný exkluzivních veganských receptů, kam rád zabrouzdá i “všežravec”, aby si zpestřil jídelníček.

„Jídlo nám může pomoci, abychom měli dostatek energie a cítili se dobře,” vysvětluje tak trochu jiná výživová poradkyně Michaela Levíčková, proč vytvořila veganský jídelníček. Podle ní nám to správné jídlo může pomoci udržet svěžest a mládí. Teď i za třicet let. Seznamte se...

Jsi výživový poradce, který se specializuje na veganskou stravu. Takových odborníků u nás příliš není. Proč právě veganská strava?

„Protože větší zastoupení opravdových potravin z říše rostlin (veganská strava) nemůže nikomu ublížit, což potvrzuje i současná věda. Co nám naopak ubližuje zcela prokazatelně, je příliš mnoho masa a především výrobků z něj, mléko a mléčné produkty. Přidejme k tomu extrémní spotřebu cukru a průmyslově vyráběných potravin a pochopíme, proč poprvé v historii trpí v současnosti na světě víc lidí obezitou než podvýživou. A západní dieta dovedla nyní Američany na bezprecedentní mez: dnešní mládež je historicky první generací, jejíž průměrná délka života bude kratší než průměrná délka života jejich rodičů. A to vše vlivem špatné výživy. Navíc korelace mezi výskytem některých druhů rakoviny a pitím mléka či jezením uzenin je již zcela markantní.”

Čtěte také:

Může mít vegan stejné svaly jako jedlík masa? Zjistěte, kde je pravda!

Domácí kondenzované mléko pro vegany a alergiky na mléčné výrobky

Rozhovor: Akrojóga je zábava i snadné hubnutí, zvládne ji každý. Katka a Honza začali nabízet i on-line lekce pro začátečníky

Jak dlouho je veganská strava tvým denním společníkem?

„Vegetariánsky jím přes čtvrt století, veganský jídelníček dodržují posledních pět let.”

Prozradíš nám definici vegana. Co vlastně jí a co ne? Jaký je rozdíl oproti vegetariánovi? Jaká je typická veganská strava?

„Vegan jí pouze potraviny rostlinného původu. Ale veganská strava je pestrá. Můžeme si dopřát skvělou zakysanou smetanu ze sóji, jogurt z kokosu, paštiku z vlašských ořechů či mozarellu z kešu i napěněné cappuccino s ovesným mlékem. Spektrum toho, co jako vegan můžete jíst, je nekonečné a velmi chuťově uspokojivé. Nešidíme se vůbec o nic. Vegani jdou však ještě dál a většina z nich nechodí do cirkusů, nenosí výrobky z kůže, nejezdí o dovolené na slonech, vybírá si kosmetiku netestovanou na zvířatech, nechová exotická zvířata, nenosí vlněné svetry apod. Vegetarián pouze ze své stravy vylučuje těla živočichů, tedy veškeré maso a ryby. Často se vegani rekrutují z několikaletých vegetariánů, jako to bylo i u mě.”

Výživoví poradci jsou většinou přesvědčeni, že veganům musí chybět spousta živin. Říkají to i navzdory vědeckým studiím, které praví opak. Proč je tu tak zakořeněn “odpor” vůči veganské stravě?

„Protože působilo silné lobby zemědělství a potravinářského průmyslu. Masáž reklamy s podporou zákonů již od poválečných let působila obrovský tlak na veřejné mínění. Šlo o to nás přesvědčit, že správní chlapi jedí steaky a pro zdravé kosti potřebujeme mléko. Jdeme-li však do hloubky, je již vědeckými studiemi většina těchto „pravd“ naprosto vyvrácená.

Veganská kuchyně je značně pestrá

Dalším velkým problémem je, že student medicíny podle současného curricula (v ČR, 2015) neabsolvuje ani jeden povinný semestr zdravé výživy. Veškeré informace o výživě jsou zahrnuty do ostatních předmětů, a to za 6leté studium s dotací pouhých asi 20 vyučovacích hodin (z cca 5500 hodin celkového studia). Přesto se mi pak v ordinacích stává, že mě lékař nejprve pochválí za špičkové hodnoty krve a pevné zdraví, jakmile však zmíním, že jsem vegan, protočí oči a přestane se se mnou bavit, místo, aby se zajímal, v čem vězí můj úspěch.”

Veganská strava jako plnohodnotná je uznávaná i Světovou zdravotnickou organizací. Přesto je těžké tento obor někde studovat. Jak jsi se k tomu dostala, jak jsi se naučila sestavovat vyvážený veganský jídelníček?

 „Absolvovala jsem několik kurzů pro výživové poradce, z toho jeden zaměřený částečně i na vyváženou rostlinnou stravu (veganská strava). Pomáhá mi i to, že jsem na Karlově Univerzitě vystudovala biologii, a tak snáze chápu procesy v lidském těle. No a samozřejmě neustále čtu, poslouchám audioknihy a studuji. Většinou v angličtině, jelikož jsou dostupné kvalitnější materiály. Motivací pro správně sestavený jídelníček mi jsou i moji dva skoro dospělí synové, kteří sportují a rychle rostou. Kromě vyváženosti živin tedy usiluji o chuťově lákavé jídlo, krásné na pohled.”

Vytvořila jsi webové stránky plné veganských receptů. Několik z nich jsem už zkusila připravit, jsou naprosto dokonalé. Co Tě vedlo k tomu, že jsi se jednoho dne rozhodla, že začneš vymýšlet veganská jídla, připravovat veganský jídelníček, vařit a fotit?

„Bylo to mým snem posledních pár let. Paradoxně mi pomohla korona krize. Musela jsem totiž kvůli vládním nařízením zavřít své jógové studio a ze dne na den se ocitla na dlouhé měsíce bez práce. A se spoustou času. Když mě přešla vlna frustrace, řekla jsem si, že toto období chci využít jako dar a vytvořím něco smysluplného. Mým přáním je, aby lidé nejen jedli zdravě a předcházeli tak nemocem, ale abychom se chovali laskavě ke zvířatům a přestali je zneužívat, což věřím, je dalším stupněm evoluce moderní společnosti. A tak vznikla myšlenka na web, kde bude mnoho inspirace nejen na úžasná jídla (veganská strava), ale i o zdravém životním stylu, slavných a úspěšných veganech atd. Chci lidi motivovat, aby si vařili doma, jedli zdravě a chovali se s úctou k celé planetě.”

Bylo hnacím motorem třeba i to, že spousta lidí má v sobě stále zakořeněno, že vegani jí jen kořínky a trávu? Z receptů je patrné, že veganský jídelníček může být mnohem pestřejší než jídelníček běžného strávníka, který jí vše.

„Ano, protože už mě to štvalo. Jsem gurmán, miluji jídlo a jím mnohem zajímavěji a chutněji než kdejaký masožrout. A pořád dokola slýchám otázku A co teda jíš? Jen taková perlička – málokdy opakuji v roce stejné jídlo dvakrát, většinou jen na přání dětí. Z 90 %, možná více, vařím každý den novinku, jak říkají moji kluci, experimenty. Kdo z běžných lidí takto pestře jí?

My máme třeba v pondělí thajské kari, v úterý bramboračku, ve středu indický dhal, ve čtvrtek mexické tacos, v pátek italské krémové rizoto, v sobotu svíčkovou a v neděli „kuře“ na paprice. A k tomu pekáč buchet. Zvládáme veganské Vánoce i exkluzivní narozeninové dorty. Veganská strava je úžasná.”

Často se hovoří o tom, že vegani mají nedostatek vitamínu B12. Jak to s ním tedy je. Je opravdu nutné jej suplementovat?

„Vitamín B12 si naše tělo neumí vyrobit a rostlinná- veganská strava ho neobsahuje. Dokud jsme jedli zeleninu neumytou přímo ze zahrad a pili vodu ze studánek, snědli jsme společně s tím i bakterie, které B12 vyrábí a našemu tělu to stačilo. V dnešní době nám toto kazí pesticidy a jiné chemikálie a my tedy kupované ovoce a zeleninu pečlivě omýváme nebo loupeme a vodu chlorujeme, čímž o tento vitamín přicházíme. Proto je nezbytné, aby každý vegan, ale i vegetarián, B12 denně suplementoval. Jeho nedostatek se vážně projevuje poruchami nervové soustavy, a to až po měsících či letech.”

Pokud se někdo rozhodne, že od teď bude praktikovat jen veganský jídelníček, na co by si měl dát pozor? A naopak, které potraviny je vhodné zařadit?

„Jsou dvě špatné cesty. Tou první je pouze vyřadit maso, mléko a vejce a jíst pouze to, co na první pohled zbyde. Tedy bílé rohlíky, zeleninovou polévku a vegan sušenky. Druhou cestou do pekla je začít kupovat polotovary a hotová vegan jídla. I v tomto případě nedodáte tělu dostatek nutrientů, a ještě za jídlo utratíte výplatu. Pokud nemáte nastudováno sami, doporučuji poradit se s výživovým poradcem a naučit se sestavit vyhovující a lákavý jídelníček na míru vašim podmínkám. Zorientovat se v tom, jaké potraviny obsahují bílkoviny, jednotlivé vitamíny, antioxidanty a pochopit princip zdravého talíře. Cílem by mělo být vařit doma a jíst opravdové jídlo, kde identifikujete výchozí suroviny. Pomůže nám užitečná pomůcka na závěr: Kupujte v obchodě jen to, co by poznala vaše pra pra babička a nemá to ve složení o moc víc než pět surovin.”

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 08. 05. 2024
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.