Víte, které sacharidy vašemu tělu prospívají?

Skutečně potřebujeme jíst sacharidy nebo je lepší se jim v jídelníčku vyhýbat?

Sacharidy jsou označovány také jako cukry, avšak taková definice není úplně správná. V rámci kategorie sacharidů se rozlišují monosacharidy, disacharidy a polysacharidy. A denní potřeba sacharidů by měla představovat zhruba padesát procent celkového energetického příjmu.

Sacharidy jsou v potravinách běžně přítomny nejen ve sladkých výrobcích, jako je med nebo ovoce, ale jsou také v pečivu, v zelenině, v luštěninách či obilovinách nebo dokonce v mléku. 

Jak sacharidy fungují?

Po přeměně na glukózu se sacharidy jsou sacharidy buď okamžitě využity jako zdroj energie nebo se uloží v játrech a ve svalech jako glykogen, tedy zásobní polysacharid. Nadbytek sacharidů ve stravě po delší dobu pak s největší pravděpodobností způsobí nárůst hmotnosti. Ovšem to platí pro jakýkoliv nadbytek, tedy i pro tuky nebo bílkoviny. Zde jde pak už o celkový kalorický příjem.

Čtěte také:

Potraviny bohaté na bílkoviny: co by ve vašem jídelníčku nemělo chybět?

Jíst tučné jídlo a zhubnout? Nízkosacharidová dieta je revolucí mezi dietami

Ořechová másla jsou ideální svačinou pro sportovce! Obsahují zdravé tuky i bílkoviny

Jednoduché a komplexní sacharidy

Jednoduché sacharidy rychle přecházejí do krve a rychle se tráví. Také rychle dodají energii. Jsou například v sušenkách, koláčích, v čokoládě, ve sladkostech a je to pochopitelně i cukr. Jednoduché sacharidy jsou glukóza, fruktóza, galaktóza, maltóza, laktóza a sacharóza. Oproti tomu komplexní sacharidy jsou tělem zpracovávány pomaleji a postupně se dostávají do krve a poskytují dlouhotrvající energii. Komplexní sacharidy jsou přítomny v obilovinách a v luštěninách. Komplexní sacharidy jsou škrob a glykogen. Mají konzistentnější chemickou strukturu, protože se skládají z několika molekul.

Sacharidy a jejich role v lidském těle

Sacharidy mají za úkol dodávat organismu energii. Pokud je sníme, pak se pomaleji či rychleji přeměňují na energii a vyživují mozek a svaly. Jsou pak také nezbytným zdrojem paliva a energie pro tělo. Pomáhají nejen při delší duševní práci, ale rovněž i v případě nadměrného fyzického zatížení nebo sportovního výkonu. Tím ale jejich role v organismu nekončí. Sacharidy rovněž pomáhají s delším zasycením. To se týká tedy především komplexních sacharidů. Sytící účinek těchto sacharidů pak pomáhá regulovat naši chuť k jídlu omezením příjmu potravy. A rovněž podporují dobrý spánek. A to nejen tím, že se starají o to, abychom v noci neměli hlad, ale rovněž podporují produkci tryptofanu. Tedy aminokyseliny, která je nezbytná pro usínání a klidný spánek.

Které sacharidy patří mezi ty žádoucí?

Zdraví škodlivé sacharidy?

Sacharidy nemusí být nutně špatné, pokud nejsou konzumovány ve velkém množství. Zejména však vyšší konzumace jednoduchých sacharidů je zejména příčinou zvýšení triglyceridů v krvi, což je rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění. Jednoduché sacharidy/ cukry se rovněž podílejí na rozvoji jaterní steatózy. Tedy metabolické poruše jater, která je označována jako “nemoc ztučněných jater”. A rovněž podporují produkci kyseliny močové, která má na svědomí dnu. Navíc jednoduché sacharidy, zejména pak fruktóza, by mohly být při nadbytku ve stravě zodpovědné za narušení správného fungování imunitního systému, vyvolání zánětu v těle a mohou být zodpovědné i za rozvoj diabetu 2. typu

Nevhodné a vhodné sacharidy

Mezi potraviny, které mají vysoký obsah sacharidů a tudíž bychom jimi měli v jídelníčku šetřit, patří bílá rýže, pšeničná krupice, bageta nebo bílý chléb a snídaňové cereálie. Z ovoce jsou to pak zralé banány, hrozny, rozinky a sušené meruňky. Dále sladkosti, med, džemy a sirupy. Naopak mezi vhodné sacharidy patří kvalitní cereálie bez přídavku cukru, celozrnná rýže, bulgur, špalda, quinoa, celozrnné těstoviny, pohanka nebo žito. Z luštěnin jsou to čočka, hrách, fazole a cizrna. Dále pak ořechy a semena, některé druhy ovoce (jahody, rybíz, ostružiny, maliny, hrušky, jablka, mango, kiwi, grep, mandarinky, pomeranče, granátové jablko…) a zelenina (téměř veškerá, mimo červené řepy, celeru, dýně, tykve, tuřínu a brambor). A ze sladkostí pak můžete bez obav sáhnout po hořké čokoládě s více než 70 procenty kakaa. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.