Jeřabiny je možné sbírat od poloviny srpna

Jeřabiny jako léčivo i netradiční pochoutka. Nasbírejte si čerstvé plody a připravte si z nich domácí dobroty

Jeřabiny rostou naprosto všude. Okolo prašných cest, polí i podél silnic. Většinou však zůstávají zcela bez povšimnutí. Málokdo tuší, jak velkou pochoutkou jeřabiny vůbec jsou. Přitom se z nich dá připravit skvělý džem, omáčka, kompot, víno nebo dokonce destilát. Sezóna teprve začíná, času vyzkoušet si, v jaké formě vám jeřabiny budou nejvíce vyhovovat, máte tedy dost.

Jeřabiny jsou nejen pochoutkou, ale také cenným přírodním lékem. Pravidelná konzumace jeřabin posiluje obranyschopnost organismu a stimuluje produkci žaludečních šťáv. Našemu organismu zkrátka prospívá.

Jeřabiny si poradí s mnohými zdravotními obtížemi

Čerstvé jeřabiny můžeme využít například pomazánku nebo na netradiční domácí povidla. Sušené jsou pak vhodné na čaj, který pomáhá při nechutenství a žaludečních neurózách. A čaj z listů zase pomáhá při chrapotu a posiluje hlasivky. Plody jeřábu ptačího, tedy jeřabiny, se sbírají zhruba od poloviny srpna do poloviny listopadu. Po sběru se pak suší nejdříve ve stínu a na závěr se dosuší na plném slunci. Případně můžete pro tento krok využít i umělé teplo. Tedy troubu nebo ještě lépe, sušičku. Jeřabiny obsahují organické kyseliny (například kyselinu parasorbinovou, sorbovou, jablečnou, vinnou, citrónovou a jiné), cukry, sorbit, sorbózu, karotinoid sorbusin, vitamín C, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy a hořčiny. Květy obsahují látky podobné, navíc je však přítomna sloučenina podobná ženským hormonům. Co se zdravotních účinků týče, působí jeřabiny mírně projímavě a močopudně, zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se rovněž i při zánětech horních cest dýchacích

Čtěte také:

Odstraňte z těla škodlivé látky a nastartuje svůj imunitní systém pomocí metody naturopatie

Máte rádi brusinky? Pěstování brusinek krok za krokem

Hřib žlutomasý neboli hřib babka – sběr zvládnete i jako houbařský začátečník

Jeřabiny na talíři

Jeřabinový mošt

Přísady:

  • 1 kg drtě z jeřabiny
  • 300 ml vody

Příprava: 

Na 1 kilogram rozdrcených plodů nalijeme 300 mililitrů vody a směs necháme půl dne uležet. Potom drť přecedíme a šťávu necháme sedimentovat. Čirou, bez kalu a částí usazených na dně nádoby zředíme vodou v poměru 1:1 a přisladíme cukrem (150 g na litr). Moštem naplněné láhve sterilujeme při teplotě 75–80 °C, a to 10–15 minut.

Jeřabinová marmeláda

Přísady:

  • 500 g očištěné jeřabiny
  • 500 g třtinového cukru
  • 10 hřebíčků
  • kousek skořice
  • 10 g citrónového pektinu

Příprava:

Jeřabiny dáme do hrnce, přidáme jednu lžíci vody a přikryjeme pokličkou. Dusíme asi patnáct minut. Přidáme polovinu cukru a citrónový pektin. Znovu přivedeme k varu, vsypeme i zbývající cukr a povaříme ještě dalších pět minut. Odstraníme koření a ještě horkou marmeládu plníme do čistých předehřátých sklenic. Ihned zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.

Jeřabiny se skvěle kombinují se švestkami

Jeřabinové brusinky

Přísady:

  • 2 kg jeřabiny
  • skořice
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 hřebíčky
  • ½ hvězdičky badyánu
  • 1 citrón (kolečka)
  • 1,4 kg třtinového cukru
  • 100 ml rumu

Příprava: 

Ovoce bez stopek promícháme se skořicí a vanilkovým cukrem. Přidáme hřebíčky, badyán a nasekáme pár koleček citrónu. Vše nasypeme na hluboký plech a zasypeme třtinovým cukrem. Necháme v troubě 30 minut probublávat. Směs zalijeme rumem a sterilovat se již nemusí.

Domácí jeřabinka

Přísady:

  • 500 g jeřabin
  • 1 l vodky
  • 400 g cukru
  • 250 ml vody

Příprava: 

Jeřabiny nejprve důkladně očistíme. Omyjeme je pod tekoucí vodou a necháme okapat. Následně je dáme do větší nádoby, ve které je rozdrtíme. Drť pak nasypeme do čisté, vysterilizované lahve a zalijeme je vodkou. Láhev uzavřeme a následující měsíc je necháme stát na okenním parapetu. Na straně, kam svítí slunce. Po měsíci obsah lahve scedíme přes plátno. K obsahu přidáme hustý sirup, který jsme si předem připravili z cukru a vody. Sirup musí být dokonale vychlazený. Celou směs následně promícháme a nalijeme do čistých, vysterilizovaných, lahví. Dobře je uzavřeme a necháme ideálně měsíc, lépe třeba tři měsíce, uležet.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Petr

    10:41 10. 10. 2023 0
    netýká se článku. potřebuji zjistit proč letos na jeřábech v Krušných horách (okres Chomutov a Most) i tady v Mostě Se neurodily plody? Nepamatuji. Vždy byly obaleny.

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.