Nejen plody moruše léčí. Vyzkoušejte čaj z listů morušovníku!

Nejen plody moruše léčí. Vyzkoušejte čaj z listů morušovníku!

Co obsahují moruše a jak se na ně dívá tradiční čínská medicína

Moruše oceňuje tradiční čínská medicína, která s jejich pomocí léčí vysoký tlak, záněty trávicícho ústrojí a také cukrovku. Moruše totiž obsahují moranolin, který zpomaluje vstřebávání sacharidů, což napomáhá k udržení zdravé hladiny glukózy. Plody jsou také velmi bohaté na železo, vápník, fosfor, draslík i hořčík. Obsahují také pektin, vlákninu a na ovoce mají překvapivě vysokou hladinu bílkovin. Cukry, které způsobují sladkou chuť moruše, jsou přírodního původu a jedná se zejména o glukózu a fruktózu. Plody moruší mají také vysoký obsah vitamínu C, dále obsahují vitamíny K a E, vitamíny skupiny B a provitamín A. Kromě pektinu a moranolinu je další účinnou látkou obsaženou v moruších přírodní antioxidant resveratrol. Týmy vědců z asijských zemí potvrzují léčivé účinky morušových plodů i listů a zabývají se výzkumem, jak jich dále využít v současné medicíně.

Jak plody moruše působí na zdraví?

Již zmíněný resveratrol díky svým účinkům chrání organismus před nádorovým bujením. Výzkumy ukázaly jeho sílu v této oblasti: brání rozvoji a růstu nádorů a navrací nemocí postižené buňky do původního, zdravého stavu. To vše souvisí s jeho výraznými účinky na posílení imunity, napomáhá také odbourávání stresu a má tak ochranné účinky pro srdce a oběhový systém. Obsahují ho však pouze tmavé plody moruše (a dále také například červené víno). Pektin napomáhá snižování cholesterolu v krvi a upravuje fungování trávicího traktu. Díky vysokému obsahu železa působí proti chudokrevnosti, obsažené vitamíny a minerály přispívají k posílení imunity, nervového systému, pevnosti vlasů, nehtů i pokožky. Pomáhají při onemocněních průdušek, působí proti ateroskleróze, vysokému krevním tlaku, posilují játra i ledviny a díky obsahu provitamínu A mají kladný vliv na zdraví zraku.

Léčí nejen plody moruše. Zejména listy moruše bílé jsou doslova zázrakem

Morušovník dává nejen chutné sladké plody, ale užitek je také z jeho listů. V listech moruše bílé vědci izolovali látku 1-deoxynojirimycin, což je enzym, který specifickým způsobem působí na metabolismus sacharidů a redukuje zvyšování hladiny cukru v krvi po jídle. Dále obsahují listy moruše bílé fytosteroly, které snižují hladinu LDL-cholesterolu (tedy toho „špatného“) a dále GABA (gamma aminobutyric acid), který upravuje krevní tlak a podporuje přirozený hluboký spánek. Působí rovněž proti stresu. Listy obsahují také antioxidant morusinol bránící vzniku krevních sraženin a další flavonoidy působící proti rakovině. Listy bílé moruše jsou také cenným zdrojem vápníku, železa, zinku, draslíku, vitamínů skupiny B a provitamínu A.

Historie pěstování moruše

Léčivý účinek morušového listí znali už ve staré Číně. První zmínka o jeho léčebném použití pochází z knihy tradiční čínské medicíny Shen Nong Ben Cao Jing, která pojednává o léčivých rostlinách. Číňané ho využívali především při léčbě horečky, úplavice a dalších trávicích obtíží, při revmatismu, průduškovém kataru, pro posílení jaterních funkcí a zraku a také pro pružnou pleť. Japonský zenový mistr Eisai (1144 – 1215) popsal účinky čaje z listů bílé moruše na „nemoc žízně“, což byl s největší pravděporobností diabetes. Předpokládá se tedy, že bílá moruše (Morus alba) pochází z Číny. Do Evropy se dostala přibližně v 18. století. Černou moruši (Morus nigra), která pochází také z Asie, avšak z oblasti Kavkazu a Íránu, podle všeho znali již starověcí Římané i Řekové a v šestém století již byla rozšířena po celé Evropě. Morušovník červený (Morus rubra) pochází ze severní Ameriky. Morušovník trnavský (Morus trnaviensis) je uměle vyšlechtěná odrůda, vzniklá křížením morušovníku černého s morušovníkem červeným. V našich zemích se morušovník hojně vysazoval v první třetině 17. století, zejména s rozvojem hedvábnictví kvůli chovu bource morušového. Ještě v polovině minulého století se vyskytovalo v bývalém Československu přes milion morušovníků.

Bourec morušový, moruše a výroba hedvábí

Noční motýl bourec morušový (Bombyx mori) se živí morušovým listím. Dnes již nežije volně v přírodě, je chován výhradně za účelem výroby hedvábí. Housenky tohoto asi 5 cm velkého motýlka s bílým chmýřím na tělíčku mají neuvěřitelnou chuť k jídlu. Od svého vylíhnutí po 10 dnech od nakladení vyjíček se doslova cpou morušovými listy bez přestání 24 hodin denně. Housenka se čtyřikrát „svlékne“ a potom si začne vytvářet kokon. Má se přímo královsky, protože kokon je tvořem nepřerušovaným vláknem čistého hedvábí o délce až 900 metrů. To je vyprodukováno slinnými žlázami housenek. Kokony i s housenkami se sbírají a zahřívají na teplotu 100 °C několik hodin. Housenky přitom bohužel zahynou, ale kokon je možné bez poškození rozmotat. K výrobě 1kg hedvábí je potřeba asi 2 až 3 tisíce kokonů. Hedvábí se tímto způsobem začalo vyrábět v Číně, odkud se postupně rozšířilo až do Evropy.

Jakou má moruše chuť?

Bílá moruše má plody bílé až růžovo-bílé a jejich chuť je nevýrazná. Je spíše potravou pro housenky bource morušového, která se živí jeho listím. Morušovník červený má tmavě purpurovou a velmi sladkou chuť. Moruše černá je fialová až téměř černá a má sladkokyselou příchuť. Morušovník je z botanického pohledu blízký fíkovníku. Oba stromy patří do čeledi smokvoňovitých. Plod morušovníků je tvarově podobný ostružině. Jde však o tzv. „nepravý plod“, který vzniká zdužnatěním okvětních lístků, které jsou obaleny jednotlivými plody nažky. Velikost moruší je od 2,5 do 3 cm. Největšími plody se může pyšnit moruše trnavská. Dosahují délky až 4 cm a šířky okolo 2,5 cm.

Pěstování moruší

Moruše mají rády teplejší podnebí, vhodné pro jejich pěstování jsou oblasti, kde se pěstuje vinná réva. Morušovník má hluboký kořenový systém, díky kterému může získat živiny z hlubších vrstev půdy. Na tu tudíž není příliš náročný, nejlepší pro jeho pěstování jsou však výhřevné a dostatečně propustné zeminy. Pro jeho výsadbu jsou ideální slunná a poloslunná stanoviště. I když miluje slunce a teplo, krátkodobě odolá i mrazům. Studená a příliš vlhká stanoviště mu však rozhodně nedělají dobře.

Morušovník

Jak sázet morušovník

Stromky morušovníku si můžete zakoupit v některých zahradnictvích a ovocných školkách anebo prostřednictvím internetu. Kontejnerové rostliny je možno sázet celoročně, prostokořenné zjara a na podzim.Je třeba vyhloubit jámu asi dvakrát větší, než je kořenový bal stromku. Na její dno dáme kvalitní kompost. Před výsadbou stromek namočíme na několik hodin do kýble s vodou. Potom ho zasadíme do připravené jámy tak, aby roub byl zhruba 10 cm nad zemí. Důležité je stromek dobře zahrnout zeminou a poskytnout mu oporu v podobě kůlu. Po zasazení je třeba stromky pravidelně zalévat. Moruše nesnášejí kořeny jiných stromů mezi svými, proto je důležité zachovat odstup od jiných dřevin alespoň 5 metrů. Morušovník je vhodný pro pěstování ve velkých zahradách anebo na volných prostranstvích. Jeho rozměry jsou totiž úctyhodné: dosahuje výšky až 18 m a šířky až 15 m.

Péče o morušovník

Mladé stromky se v prvních letech musí okopávat, zalévat, odplevelovat a přihnojovat vyzrálým kompostem. Po vysazení je nutné provést výchovný řez. Silnější větve, které mají v průměru přes 7 cm se neořezávají kvůli ztrátě velkého množství mízy. Během léta je však možné opatrně zastříhnout nové letorosty. Díky tomu vyrostou nové výhonky, které ponesou další ovoce. Zajímavostí je, že moruše mají obrovskou léčivou schopnost nejen pro lidský organismus, ale umí pomoct také samy sobě. Často dokážou žít s neošetřenými otevřenými poraněními řadu let. Jejich dřevo totiž obsahuje latexové látky, které po zaschnutí zabraňují hnilobě.

Nemoci a škůdci moruší

Pokud jsou morušovníky pěstovány ve vhodných podmínkách, většinou je nepostihují vážnější choroby ani nejsou napadány škůdci. Jsou také odolné vůči chemikáliím z okolního prostředí. V posledních letech však morušovníky napadá štítenka katalpová (Pseudaulacaspis pentagona). Ta vysává výhony a dřevnaté části rostliny. Neošetřené stromy mohou uhynout, pokud dojde k silnému napadení štítenkou. Objevit se může také bakteriální infekce listů. Projevuje se hnědými skvrnami. Větvičky s infikovanými listy je třeba zlikvidovat spálením.

Sklizeň moruší

Stromky rostou poměrně rychle a začínají plodit od 2 do 5 let od výsadby v závislosti na technice množení a odrůdě moruše. U roubovanců se první květy objevují po 3 až 4 letech od výsadby. Moruše kvete v podobě jehněd, opylovaných větrem. Moruše jsou samosprašné, takže postačí zasadit jediný strom. Úroda roste úměrně s věkem stromu a lze dosáhnout výnosu až sto kilogramů moruší z jednoho stromu, ale v případě trnavské moruše je možné sklidit až 200 kg. Opět však v závislosti na podmínkách, v jakých je strom pěstován. Plody se na morušovníku objevují od června do srpna, morušovník trnavský dozrává až od počátku července a plodnost trvá 2 měsíce. Plody moruše sklízíme setřásáním na fólii. Protože během zrání plody opadávají, vyplatí se pod moruši nasadit trávu, aby byly co nejméně poškozené a špinavé.

Skladování a zpracování moruší

Moruše není možné dlouho skladovat, je třeba je ihned zkonzumovat anebo zpracovat. Dělají se z nich kompoty a marmelády, výborné jsou také morušové sirupy nebo vína. Moruše můžeme také sušit anebo zmrazit. Pro fajnšmekry existuje například také morušová zmrzlina.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 05. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 05. 2024
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Tajemství B17 (Amygdalin): Proč byste měli znát tuto výjimečnou látku?

B17 patří mezi nejzajímavější objevy současné doby. Je zájmem mnoha vědeckých týmů, které se zabývají mechanismem nádorového bujení přičemž se tato látka jeví jako potenciální léčba nádorových onemocnění.

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.