Lockdown dává vztahům pěkně zabrat

Psychologové varují: Lockdown ničí partnerské vztahy. Jak tedy konečně začít mluvit stejnou řečí? A jak tohle těžké období bez úhony přežít?

Lockdown nám dává pěkně zabrat. Koronavirová doba je dobou velkých změn. Všechno je jinak, naše jistoty mizí a my se s tím musíme nějakým způsobem vypořádat. Podle astrologů, kartářek, filozofů je toto období čistícím a má prověřit naši schopnost přežití. A na mysli máme i partnerské vztahy. Jak tedy přežít?

„Já bych řekla, že toto období neuvěřitelně prověřuje právě naše partnerské vztahy,” má jasno psycholožka Jitka Bukáčková a doplňuje, že lockdown je vlastně o sociální izolaci, všechno je zavřené a my musíme trávit většinu času doma. Najednou zjišťujeme, že náš domov, není domovem, ale vězením a že se tam vůbec necítíme dobře. Jak se to stalo a co s tím?

Má lockdown skutečně vliv na partnerské vztahy?

Všechny partnerské vztahy se musejí vyvíjet a každé vztahové období má svá úskalí. Nejlehčí je začátek. Když se člověk zamiluje, pozná toho ,,pravého“ celý svět zrůžoví. Tento čas je řízen naším hormonálním systémem. V tomto období radit zamilovaným, snažit se jim vysvětlovat, že jejich protějšek je nenapravitelný ,,sukničkář“ nebo příživník, nebo má problémy s alkoholem je naprosto marné. Když máme ,,růžové brýle“nic nevidíme, neslyšíme. „Naštěstí toto období netrvá věčně” uvádí psycholožka. Postupně začneme brýle sundávat a vidět realitu. Ovšem každý máme jiné tempo. Někdo už po třech měsících má jasno, někomu to trvá déle. Ale nejpozději do roka bychom měli procitnout všichni.

Čtěte také:

Postihla vás krize ve vztahu? Nezoufejte, je to úplně normální

Partnerský horoskop na rok 2021: Jak se vám bude dařit v lásce a vztazích?

Partnerská kompatibilita a její záhady: Jak poznat vhodný protějšek?

„Proto první kritické období pro partnerské vztahy bývá právě po roce,” vysvětluje expertka a pokračuje: „Bohužel někdy náš obranný mechanismus může pracovat proti nám a my si ze svého partnera uděláme iluzi, která vůbec neodpovídá realitě. Například zamiluji se do alkoholika, já ho vidím jako úžasného člověka, který je nešťastný, a proto se občas napije. Začnu to brát jako normu. Přece všichni pijí, začnu ho obhajovat a chránit a tím se dostáváme do začarovaného kruhu, který je velmi problematické opustit,” varuje a dodává, že lockdown v takovém případě rozhodně neprospívá.

Partnerské vztahy: Na krizi nemá vliv jen lockdown

Podle psycholožky Jitky Bukáčkové přichází další krize po třech letech vztahu. To už žádné brýle nemáme. Většinou se hodně známe a víme, co od sebe můžeme navzájem očekávat a co naopak není možné. A od tohoto období by se mělo začít na vztahu pracovat. Sice to zní hrozně, ale pokud do vztahu nebudeme investovat čas a energii, tak naše láska skončí. Platí, že čím déle bývají lidé spolu, tím více energie musí vkládat. O tom zkrátka už partnerské vztahy jsou. A v době, kdy je lockdown to platí dvojnásob.

Lockdown a partnerské vztahy

Před lockdownem byly naše životy hodně hektické. Spousta lidí mělo naplánovaný týden na minuty dopředu. Takže pak stačilo dodržovat harmonogram a jet na plný plyn, abychom všechno stíhali. Mnoho z nás vůbec nežilo, jen sprintovali životem. „Pracuji s lidmi, kteří jsou nešťastní a nespokojení. Často proti mně sedí dvojice, jako dva cizinci, každý mluví jinou řečí, má svou pravdu a odmítá to nejdůležitější, co v každém vztahu musí být. A to je tolerance, laskavost a chuť porozumět si,” vysvětluje psycholožka. „Sedí tam dva bojovníci a každý bojuje sám za sebe. Jakmile začneme bojovat, přestane být prostor na lásku.” Problémem je, když něco důležitého chybí – například pozornost, něha, trpělivost, porozumění, tak se to snažíme opatřit jinde. Pak z takového vztahu odbíháme, a nakonec odejdeme úplně. Nebo začneme hru na chudáka/ chudinku.

Partnerské vztahy: Sundejte růžové brýle

Zjišťuji, že můj vztah není takový, o jakém jsem snil. Není mi doma dobře. Partner/ ka se mi vyhýbá, je přehnaně kritický/á, útočí, nebo vůbec nemluví, chybí intimita…” Poznáváte se v tom? Tak právě teď je nejvyšší čas začít o všem mluvit. Je důležité být otevřený. Lockdown tomu jen nahrává. „Nesnažte se jen signalizovat, nebo nenápadně naznačovat, pokud ten druhý není zběhlý ve věštění ze ,,skleněné koule“ nemusí si vašich signálů vůbec všimnout. Je potřeba být opravdový. Popsat co se ve mně děje, jak to vidím já, co mi chybí. To samé by měl udělat i partner. A pak začít měnit to, co nám vadí.

Psycholožka Jitka Bukáčková

Tím, že vztah je soužitím dvou lidí, musíme se domlouvat. Já ustoupím v jedné věci a oprávněně očekávám, že ty mě vyhovíš v něčem jiném. Toto je ta práce a zároveň investice (nemyslím peníze). Často se stává, že jeden je nešťastný a druhý mu na to řekne, já jsem spokojený, to je tvůj problém, ty si to vyřeš,” radí Jitka Bukáčková.

Jak přežít lockdown a mít dobré partnerské vztahy? 

Podle psycholožky bývá právě toto bývá typickým tématem pro terapii. „Nesnažte se měnit druhého člověka, to je zbytečné plýtvání časem a energií! Začnete tím, že zanalyzujete sebe, svoje chování a najdete podstatu svého bytí. Většinou za naším chováním bývají různé strachy, např. abych byl dost dobrý, hodný, nebo co tomu řeknou druzí lidé. Když si toto uvědomím, mohu se začít měnit a tím se mění i náš vztah. A pak přijdou na řadu další kroky. Snažím se každý den svého partnera za něco pochválit, i kdyby to byla maličkost. Když se mi něco nelíbí, bez emocí to popíšu,” vysvětluje Jitka Bukáčková a přidává další rady

  • Začněte společné aktivity, i když je lockdown (vycházka, práce na zahradě, běh…). 
  • Nevnucujte partnerovi svoji subjektivní pravdu, protože i on může mít svoji.
  • Neurážejte a neponižujte.
  • Nechte mu jeho prostor, zároveň si střežte ten svůj.
  • Buďte sami sebou!

„Když je člověk opravdu spokojený, tak nemá potřebu s druhým manipulovat. Je k němu laskavý, tolerantní a respektuje ho. Takové partnerské vztahy pak mohou fungovat. V takovém vztahu se všichni cítí dobře, mají svůj prostor a úctu. A hlavně z takovýchto vztahů vychází další mladí lidé, se kterými je radost být,” uzavírá expertka.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.