Strach z intimity mívá hlubší kořeny v dětství...

Strach z intimity se neobjeví jen tak. Hledejte příčiny a účinná řešení!

Strach z intimity se nemusí týkat pouze fyzického kontaktu. Bývá totiž spojován i s obavami týkajícími se emocionálního spojení. V životě člověka se zpravidla neobjevuje z čista jasna – má tedy hluboké příčiny, často pramenící z dětství nebo nějakého traumatu. Pojďte tedy s námi odhalit konkrétní podstatu těchto strachů a najít účinnou strategii pro jejich řešení.

Každý člověk běžně touží po citovém i fyzickém propojení s tím, koho má rád. Když vás ale pohltí strach z intimity, náhle se ocitáte nad hlubokou propastí, kterou ne a ne překročit. Můžete se tak zmítat ve smutku, zranitelnosti, přecitlivělosti na vnější podněty a neschopností přiblížit se aspoň o kousek protějšku či někomu, ke komu cítíte náklonnost. Stává se z toho začarovaný kruh, jenž vás čím dál více strhává do sociální izolace. Jak s tím zatočit?

Strach z intimity a jeho příčiny

Většina pozitivních ale i negativních vzorců pochází především z dětství či dospívání člověka. A zcela logicky – čím méně lásky, péče a podpory jste od rodičů dostávali, tím více se můžete v dospělost potýkat s nějakými vztahovými problémy. Prostředí, ve kterém vyrůstáme, je totiž velmi důležité. Existují tedy různé rizikové faktory a příčiny, které mohou spustit strach z intimity:

Čtěte také:

Fobie může mít mnoho příčin. Ovlivňuje strach i váš život?

  • Emocionální zanedbávání: pokud rodič neposkytne dítěti adekvátní citovou podporu, může v něm (někdy i nevědomky) podpořit nedůvěru v okolní svět. Dítě si tak může začít připadat, že je na všechno samo a nebude schopno se v budoucnu k někomu emočně „připoutat“.
  • Ztráta rodiče: dítě, které ztratilo rodiče v důsledku rozvodu, uvěznění nebo dokonce smrti, se může zmítat v obavách z opuštění. Pakliže tyto emoce v čase přetrvají, klidně se v dospělosti převrhnou ve strach z intimity.
  • Nemoc rodiče: také se může stát, že matka či otec vážně onemocní a dítě převezme roli toho pečujícího – o rodiče, sebe, sourozence. Musí brzy „dospět“ a začít se spoléhat jen samo na sebe, což může vyústit v budoucí vztahové problémy. V dospělosti si takový člověk vystačí sám se sebou – je zkrátka zvyklý dělat věci sám, jak nejlépe dovede a nedokáže se nikomu otevřít.
  • Fyzické nebo sexuální zneužívání: v tomto případě se vytváří v dítěti hluboké trauma, které se jen těžko překonává bez pomoci odborníků. Když není toto trauma včas a adekvátně řešeno, může snadno vyústit ve strach z intimity v dospělosti.

Strach z intimity se však může vyvinout i u lidí, kteří jako děti zažili znásilnění či slovní šikanu. Dobrému psychickému stavu pak určitě nepřidá ani soužití s duševně nemocným rodičem či závislým rodičem.

Pozor! Existující strach z intimity nemusí vždy souviset s negativními zkušenostmi ze stran rodičů. Obavy z fyzického kontaktu i emocionálního spojení v dospělosti může klidně vyvolat i agresivní chování z jiného blízkého okolí – například od příbuzných, známých, spolužáků, učitelů a podobně.

Poměrně obvyklým signálem strachu z intimity je také časté střídání partnerů - dotyčný není schopen hlubšího propojení či dokonce lásky.

Jak poznat strach z intimity?

Myslíte si, že prožíváte strach z intimity? Anebo snad máte ve svém okolí někoho, kdo se s těmito obavami potýká? Pak můžete zaznamenat tyto projevy:

  • neschopnost vyjádřit vlastní potřeby a touhy
  • vyhýbání se vážným tématům ve vztazích
  • nedostatek důvěry v partnera (pokud jde o důležité okamžiky života či rozhodnutí)
  • neochota sdílet své sny a/nebo cíle
  • účelové sabotování vztahů při sebemenším náznaku jejich rozvíjení
  • vyhýbání se fyzickému kontaktu s protějškem či jinou blízkou osobou
  • obavy ze spontánnosti v intimních chvílích

Strach z intimity často spočívá v pocitu, že si člověk nezaslouží být milován a podporován.

Zajímavé také je, že strach z intimity může u některých lidí vyústit v tzv. „seriálové randění“, což znamená, že dotyčný není schopen udržet dlouhodobý vztah – tedy při sebemenším náznaku hlubšího propojení odchází z jednoho partnerství do druhého, častokrát povrchnějšího.

Nenechte strach z intimity zvítězit a postavte se mu čelem

Cítíte-li nějaký problém, co se týká strachu z intimity, určitě jej nesabotujte a řešte včas. Jedině tak můžete tvořit plnohodnotné vztahy s druhými lidmi (nemusí jít jen o partnera). Zkusit můžete následující strategii:

  1. Přijměte nejistotu. Ve vztazích zkrátka žádné záruky neexistují. Je ovšem i ve vašich rukách, jak se partnerství bude dál rozvíjet. Bez jistého úsilí, času a lásky to nepůjde. Milujte tady a teď a nepropadejte strachům z toho, co by mohlo nastat a podobně.
  2. Mějte se rádi. Sebeláska je důležitý atribut k tomu, abyste mohli tvořit plnohodnotné mezilidské vztahy. Začnete tedy u sebe. Dovolte si cítit různé emoce, ale nepropadejte jim. Uvědomte si svou povahu a naučte se s ní pracovat. A vězte, že zranitelnost není slabina! Vytěžte ze sebe jen to nejlepší a staňte se hrdými i sebevědomými lidmi. Snáze tak odoláte případným životním peripetiím, odmítnutím a jiným nepříjemným situacím.
  3. Zamyslete se nad svou minulostí (dětstvím). Pravděpodobně právě z té může strach z intimity vycházet. Jakási retrospekce vám poodhalí vaše pravé JÁ a pomůže také porozumět tomu, co nyní pociťujete.   
  4. Odpusťte si. Je docela možné, že se obviňujete z něčeho, co se kdysi v minulosti stalo – přestože jste mohli být v roli oběti. Nechte to jít a ke své duši buďte laskaví. Dovolte si být šťastní, pusťte vše, co vás dosud tížilo a začnete znovu a lépe. Pomoci vám na této osvobozující cestě může ostatně i kouč, psycholog nebo psychoterapeut.

Rady pro blízké: máte-li ve svém blízkém okolí někoho, kdo bojuje se strachem z intimity (může jít o partnera, kamaráda, jiného blízkého člověka), dopřejte mu čas. Buďte nanejvýš trpěliví, mírní, milující a empatičtí. Snažte se vytvořit bezpečnou a důvěrnou atmosféru, aby se vám dotyčný mohl otevřít. A hlavně se na něj nehněvejte, pokud budete odmítnuti. S pochopením, laskavostí a otevřenou náručí půjde vše daleko lépe.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.