Celostní medicína vs. tradiční medicína: V čem je rozdíl?

Celostní medicína vs. tradiční medicína: V čem je rozdíl?

Řada z nás se potýká s problémy, se kterými si tradiční medicína neví rady. Právě proto se těší celostní medicína, někdy nazývaná také jako alternativní medicína nebo holistická medicína, stále větší oblibě. Oba lékařské přístupy se sice zabývají naším zdravím, každý ale volí jiný způsob. Holistický přístup se zajímá o řadu věcí, které tradiční medicína opomíjí. Zjistěte, čím vším se celostní medicína odlišuje a jak nám může pomoci.

Čtěte také:

Co je to homeopatie – pomůže nám nebo uškodí?

Co je to celostní medicína?

Známe to každý. Ve stresu se dostaví bolest břicha, problémy se srdcem anebo řada jiných příznaků. Bez odstranění stresu se ale těchto zdravotních problémů zbavíme jen těžko. A právě s tím pracuje celostní medicína, jinak také známá jako alternativní nebo holistický přístup. Léčením naší psychické, duchovní i fyzické stránky dohromady, nám pomůže najít příčinu fyzických, ale i psychických obtíží. Mysl i tělo se dostanou do lepší harmonie. Přečtěte si více o homeopatii

Celostní medicína a tradiční medicína se v mnohém liší

Je bohužel celkem časté, že pacient má dlouhodobé problémy, se kterými navštěvuje nejrůznější lékařská oddělení, odborná pracoviště a kliniky. Zdravotní obtíže se ale nelepší, někdy se ani nezjistí jejich příčina. Mohou se rozvinout až v chronické onemocnění, které nás bude trápit dlouhodobě. Tradiční medicína zkrátka nemá odpověď na vše. Ačkoli se přínos nejrůznějších léků nedá popřít a v některých případech jsou nezbytné, celostní medicína dokáže poskytnout komplexnější pohled na naše onemocnění. V čem se celostní medicína liší od medicíny tradiční. 

Celostní medicína vs. tradiční medicína - hlavní rozdíly

  • Tradiční medicína se zaměřuje na příznaky, které nás trápí. Mohou to být bolavá záda, špatné zažívání anebo vracející se bolest hlavy. Často se už ale nedívá na lidské tělo jako na celek, ve kterém je vše navzájem propojené. A o to se celostní medicína snaží.
  • Celostní medicína přisuzuje velký vliv naší psychice. Stres, starosti anebo smutek se taktéž mohou promítnout do fyzického zdraví. Psychikou v tradiční medicíně se oproti tomu zabývají hlavně specializovaní lékaři, jako jsou psychologové a psychiatři.
  • Celostní medicína předpokládá, že zdravotní obtíže mohou být konfliktem duše a těla. Zkrátka, že celek je více než jeho jednotlivé části. Tradiční medicína se oproti tomu soustředí jen na jednotlivé části.
  • Holistický přístup se více soustředí na pacientovy pocity a emoce. Tradiční medicína se většinou zabývá hlavně výsledky testů, rozborů a vyšetření.
  • Kromě samotné léčby dává celostní medicína důraz také na správnou výživu, pohyb a prevenci. Považuje je za důležitou součást péče o zdraví. Klasická medicína s nimi většinou pracuje až při výskytu onemocnění.
  • Řada onemocnění, jak je revmatoidní artritida, vysoký krevní tlak anebo bolest zad se neobjevuje z ničeho nic. Souvisí se stářím a životním stylem. Zatímco tradiční medicína řeší problém až když nastane, holistický přístup se snaží těmto nemocem rovnou předejít.
  • Tradiční medicína více pracuje s léčivy. Mohou být jak na chemické, tak na přírodní bázi. 

celostni medicina2

Jednou z metod celostní medicíny je Norbekova metoda

Holistický přístup pracuje se 4 úrovněmi člověka

Celostní medicína se zaměřuje na čtyři oblasti našeho těla, se kterými můžeme mít obtíže. Snaží se určit, ze které úrovně náš problém pramení. A tomu holistický přístup přizpůsobuje léčbu. Tradiční medicína oproti tomu většinou pracuje pouze s jednou z těchto úrovní, často fyzickou.

  1. Základní úroveň: Zahrnuje naší fyzickou část. Patří do ní tělo, všechny bolesti a projevy nemocí, se kterými se můžeme potýkat.
  2. Energetická úroveň: Na jejím zlepšení se podílí homeopatika, bylinky anebo léčitelé. Také se jí říká regulační. Přečtěte si více o homeopatice
  3. Psychická úroveň: Patří k ní vše spojené s psychikou. Naše mysl, vědomí i podvědomí. Dochází v ní k psychosomatickým příznakům, které se následně projevují v základní úrovni. Bez vyřešení problémů, které vznikají v psychice, nemůžeme psychosomatické příznaky odstranit. Špatná psychika, která se projevuje ve zdravotních problémech, může mít kořeny i v prožitých traumatech. Často takové události sahají až do dětství.
  4. Duchovní úroveňTýká se všeho, co přesahuje nás samotné. Víru v Boha, vesmírnou sílu či energii. 


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy…

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?

Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to toti...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?