Jak léčit chřipku podle našich babiček a předků?

Jak léčit chřipku? Metody, které využívali naši předkové i babičky

Chřipka (Influenza) je onemocnění, při kterém viry napadají dýchací cesty. S chřipkou se setkáváme nejen dnes, ale má i svou bohatou historii. Například pandemie španělské chřipky dokázala usmrtit miliony lidí. Dá se však chřipka léčit? Existuje lék na chřipku? Přečtěte si, jak léčili chřipku naši předkové, a co můžete vyzkoušet dnes!

Příznaky chřipky a jak dlouho trvá chřipka

Mezi typické příznaky chřipky patří kýchání, zimnice, horečka, kašel, celková schvácenost a bolesti kloubů a svalů, extrémní únava, případně také bolesti v krku, vyprahlost sliznic, suchý kašel a dušnost. K těmto příznakům však nepatří rýma. Pokud máte rýmu, může jít o obyčejné nachlazení, zánět horních cest dýchacích nebo zánět dutin, nikoli o pravou chřipku.

Chřipka může trvat i delší dobu, zpravidla to není jen týden, což je doba, po kterou se vyléčíte z běžného nachlazení a rýmy. Chřipka trvá obvykle 2 - 4 týdny. Než se z ní úplně vyléčíte a budete zpět ve formě, může to trvat i několik týdnů. Chřipku může zkomplikovat zánět průdušek nebo zápal plic.

Čtěte také:

Detoxikace plic: Jak se ubránit nejen koronaviru?

Španělská chřipka a další epidemie

Chřipková epidemie nastává každoročně na přelomu podzimu a zimy, zhruba od října či listopadu, a také na přelomu zimy a jara, tedy v průběhu února až dubna. V tomto období je dobré zvýšeně se chránit před chřipkou a dbát na důslednou prevenci a posilování imunity. V různých dobách se ale objevovaly také závažné epidemie chřipek, které se rozšířily po celém světě a trvaly různě dlouhou dobu, třeba i několik let. Protože v minulosti nebyla ještě medicína na takové úrovni jako dnes, a univerzální lék na chřipku v zásadě neexistuje, připravily tyto pandemie o život miliony lidí.

Španělská chřipka probíhala v letech 1918 - 1920. Za necelé 2 roky usmrtila desítky milionů lidí. Uvádí se, že přinesla více obětí, než 1. světová válka. Španělské chřipce předcházela ruská chřipka na konci 19. století. V souvislosti s výskytem ruské chřipky se objevují názory, že mohlo jít o konkrétní druh koronaviru, čímž se zabývali dánští vědci v roce 2020.

Mezi další chřipkové epidemie patřily asijská chřipka (1957-1958), hongkongská chřipka (1968-1969), mexická neboli prasečí chřipka H1N1 (2009), ptačí chřipka H5N1 (2003-2006), ptačí chřipka H5N8 (2017). Je také dobré zmínit, že chřipka není koronavirus a mezi chřipkovými viry a koronaviry existují zásadní rozdíly. Jak ale tyto závažné nákazy léčit? Jako nejmocnější zbraň proti chřipce se jeví právě silná imunita a prevence.

Jak léčily chřipku naše babičky?

Jak léčit chřipku? Toť otázka! Protože se jedná o virovou nákazu, antibiotika nezabírají. Říká se, že chřipku je nejlepší vyležet a vypotit. Lék na chřipku zkrátka neexistuje, podávají se jen podpůrné prostředky. Mezi ně patří osvědčená analgetika, dříve to byl místo dnes nejvíce doporučovaného paracetamolu aspirin (kyselina acetylsalicylová), který se však dnes nesmí podávat dětem z důvodu mnoha nežádoucích účinků včetně vzácného a smrtelného Reyova syndromu. Co ale přírodní medicína a bylinky?

V prvé řadě se na chřipku doporučovaly bylinné čaje na vypocení (například lípa), bylinky proti kašli (prvosenka, divizna, plicník, podběl a mnohé další) a bylinkové sirupy proti kašli (mateřídouškový nebo jitrocelový sirup, cibulový sirup).

Dále se také často využívaly obklady z cibule na krk nebo koupel nohou s cibulí (cibule se dávala i do ponožek) a kloktání slivovicí či jiným alkoholem, aby se vypálil bacil. Nemocný dostával silný kuřecí vývar, který dodával oslabenému tělu tekutiny, soli i patřičnou výživu.

Prevence a ochranná opatření v době španělské chřipky

Zásadní byla vždy prevence. I v době epidemie španělské chřipky před 100 lety se nosily roušky, lidé používali dezinfekci, kloktali a vyplachovali si ústa různými tehdejšími chemikáliemi, například borovou vodou nebo roztokem hypermanganu. Do nosu se vtírala salicylová mast nebo se vdechoval mentol a kafr. K dezinfekci v Evropě se používala whisky a hodně se prodával také chinin.

Jak posílit imunitu a vyzrát na chřipku?

Pokud vás skolila chřipka či jiná viróza - anebo pokud chcete zůstat zdraví a chřipku vůbec nedostat – vyzkoušet můžete informační preparáty, které pomáhají s účinnou detoxikací organismu a tím přispívají také k silné imunitě. Právě silná imunita je klíčová!

Například preparát Anti-Anti B vám dá do pořádku váš střevní mikrobiom, který úzce souvisí s imunitním systémem. Pokud budete mít zdravá střeva, je to vždy dobrý základ pro pevné zdraví a funkční imunitní systém, který si tak skvěle poradí s jakoukoli nákazou.

I dnes si však můžete dávat cibuli do ponožek, pít bylinkové čaje, dát si čerstvý zázvor, důkladně kloktat, otužovat se či dodržovat základní pravidla pro zdravý životní styl a pro posílení imunity.

Jak bojovat s chronickou virózou?

Pokud často trpíte na chřipku a jiné virózy, vyzkoušet můžete také informační preparát Ver. Ten lze zároveň kombinovat s Anti-Anti B. Ver detoxikuje od virových zátěží, jeho prevetivním užíváním tak můžete očištit organismus po prodělaných virózách různého původu.



Diskuse k článku

  • Laura

    14:30 20. 3. 2021 +1
    posílít imunitu, takže jíst citrusy, klidně brát i vitamin c a taky nějaké probiotika na posílení střevní mikroflory

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.