Mišpule patří mezi zapomenuté ovoce

Znáte mišpule? Okrasný stromek s lahodnými a zdravými plody vás okouzlí

Mišpule patří mezi tak trochu zapomenuté plody. A je to škoda. Protože jde o naprosto nenáročné ovoce, které rozhodně udělá vašim chuťovým buňkám radost. A nejen těm chuťovým… Plody mišpule velkoplodé pomáhají léčit choroby srdce, oběhového systému a také snižují cholesterol.

Přemrznuté změklé plody mišpule velkoplodé obsahují 75 procent vody, třísloviny, vlákninu, dusíkaté látky, cukr, minerální látky, vitamíny (především A, C a vitamíny skupiny B) a organické kyseliny, nejvíce pak kyselinu jablečnou. Ta má nezanedbatelný podíl v boji s cukrovkou, kdy příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru. Velký obsah vody působí společně se sodíkem a minerálními solemi močopudně a spolu s tříslovinami příznivě ovlivňují průjmovitá onemocnění, zejména u dětí. Z minerálních látek je nejvíce zastoupeno železo, vápník, hořčík a sodík s draslíkem. Jde tedy látky potřebné pro správnou funkci srdce a oběhového systému

Mišpule ozdobí vaši zahradu

Mišpule je nenáročný stromek nebo keř dosahující výšky tři až pět metrů. Utváří krásnou korunu tmavě zelených listů. Kvete bílými květy, jež se podobají květům jabloně. Plody jsou vlastně hnědozelené lehce chlupaté malvice velikosti od dvou do pěti centimetrů. Mišpule je naprosto nenáročná na pěstování. Hravě si s ní poradí i začínající zahradník. Jediné, co vyžaduje, je slunné a suché stanoviště. Do Evropy, tehdejší Germánie, byla dovezena z Orientu již v 8. století a velmi rychle zde zdomácněla. V Čechách se pěstuje od 12. století.  Vyhledávanou rostlinou byla mišpule už tehdy, a to díky svým chutným a zdravým plodům i pro svůj okrasný vzhled. 

Čtěte také:

Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Podzim se blíží. A s ním i čas vyrazit na šípky!

Víte, jak správně uskladnit a zpracovat jablka? Jejich sezóna se blíží ke konci, pospěšte si

Mišpule jsou k jídlu až po přemrznutí

Mišpule jsou zralé až ve chvíli, když přejdou prvními mrazy. Dokud mišpule neprojde mrazem, je tvrdá a chuť má trpce svíravou podobnou nezralé zelené švestce. Po přejití mrazem však plod změkne a jeho chuť se podobá rozvařenému jablku lehce navinulé chuti. Při procházce zimní zahradou můžeme mišpule trhat rovnou ze stromku a vymáčknout obsah přímo do úst. Pokud si nás jejich chuť nezíská, nezoufejme, plody mají velké využití i v kuchyni. Mišpule se dají otrhat už teď, v listopadu a nechat dojít několik týdnů v přepravkách do změknutí. Chuť ani vůně ovšem není už tak výrazná jako u plodů přemrzlých.

Pěstování mišpule na vlastní zahradě

Pěstovat mišpule není vůbec nic národného. Na zahrádku stačí vysadit jen jeden stromek, plodů urodí hodně. Mišpule je samosprašná a nepotřebuje opylovače, aby dobře plodila. Obvykle se rozmnožuje roubováním na hrušeň nebo hloh, a proto je vhodné zasadit ji do země tak hluboko, aby místo roubování bylo téměř dvacet centimetrů pod zemí. Tím se mišpule „zpravokoření“, tedy pustí své vlastní kořeny, a navíc podnož nebude obrážet vlastními výhony. 

Mišpule sázíme na podzim, ideálně v listopadu

Mišpule ocení suché a slunné místo, ale dobře se jí daří i v polostínu a ve vyšších polohách nad 700 metrů. Je mrazuvzdorná. Téměř vůbec netrpí na škůdce a kromě základního řezu v prvním roce nepotřebuje prořezávat

Stromek s holými kořeny (prostokořenný) zakoupíme i v běžném zahradnictví prodávajícím ovocné stromky. Vysazujeme od podzimu, po opadu listí, až do jara, než naraší pupeny (tedy v období vegetačního klidu). Kořeny udržujeme mokré – nikdy nám nesmí uschnout. Den před sadbou je necháme pořádně „napít“ a namočíme je do nádoby s vodou. Ty poškozené či uhnilé před zasazením zařízneme až na zdravé místo. Budete-li chtít na zahradě víc stromků mišpule, pak se doporučuje vzdálenost mezi jednotlivými stromky čtyři až šest metrů.

Mišpule v kuchyni i na mlsání

Využití mišpulí v kuchyni je celkem různorodé. Od rosolů, pyré a marmelád (díky vysokému obsahu pektinu) přes likéry až po sušené plody, které můžeme využívat například i při průjmových onemocněních.

Mišpule – recept: Marmeláda z mišpule

Přísady: 

  • 1 kg mišpulí
  • ½ kg tmavého nebo třtinového cukru
  • citrónová šťáva ideálně z bio citrónů
  • dle potřeby citrónový pektin

Příprava: 

Mišpule umyjeme, rozpůlíme a zbavíme semínek. Vložíme do hrnce, pokropíme citrónovou šťávou a přidáme polovinu cukru. Jakmile se začne směs vařit, přidáme i zbylou polovinu cukru a vaříme, dokud marmeláda nezhoustne. Pokud se vám hmota zdá málo tuhá, přidejte citrónový pektin. Směs plníme ještě horkou do vymytých zavařovacích skleniček, na víčko kápneme trochu čistého alkoholu a po uzavření otočíme dnem vzhůru.

Mišpule se konzumují až po přemrznutí

Mišpule – recept: Pyré z mišpule

Přísady:

  • mišpule dle potřeby
  • voda dle potřeby

Příprava: 

Mišpule pokrájíme na polovinu a vložíme do hrnce s trochou vody. Vaříme za stálého míchání na středním stupni do změknutí. Rozpadající se mišpule odstavíme a propasírujeme do servírovací nádoby. Výsledné pyré je tmavé a husté, s příchutí jablka a karamelu s nádechem kyselosti. Omáčka se používá k masům nevýrazné chuti.

Mišpule – recept: Likér z mišpule

Přísady:

  • 600 g mišpulí
  • 500 ml kvalitní vodky či pálenky
  • 350 g cukru (bílého v bio kvalitě)

Příprava: 

Mišpule omyjte, osušte a naskládejte do sklenic. Ve vodce rozpusťte cukr a směs nalijte na ovoce. Po dobu jednoho týdne třeste sklenicí jednou až dvakrát denně. Od druhého týdne nechte stát v chladu a temnu šest měsíců. Poté přefiltrujte přes gázu a naplňte do lahví či karafy.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.