Jablka

Jablka patří mezi nejběžnější a nejoblíbenější ovoce vůbec. Vždyť i králové používali jejich napodobeninu jako jeden ze symbolů své moci. Označují se za jedno z nejzdravějších druhů ovoce na světě, a to naprosto právem.

Jablka a jejich léčivé účinky

Jablka jsou už dlouhá léta považována za prostředek chránící před infarktem. Snižují totiž hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Jsou vhodná i pro lidi s cukrovkou, neboť mají vhodný obsah fruktózy, glukózy a sacharózy.

Léčivé účinky jablek oceníme také při dně. Při onemocnění blahobytu, jak se dně občas říká, je nutné dodržovat dietu. A právě jablka jsou velmi vhodnou potravinou, neobsahují totiž žádné významnější tuky a výrazně snižují hladinu kyseliny močové v těle.

Čerstvá jablka se slupkou mají lehce projímavý účinek, pomáhají tak při zácpě a střevních potížích, například průjmech. Při zácpě je vhodné jíst jablka celá, to znamená se slupkou, jádřincem i jadérky. Naopak při průjmu se musí jablka oloupat, očistit od jádřince i jadérek a nejlépe ještě najemno nastrouhat.

Pokud se cítíte unavení, vyčerpaní, nedokážete se soustředit, nebo jste po vyčerpávajícím sportovním výkonu, to nejlepší, co můžete pro své tělo udělat, je, dát si jablko nebo jablečnou šťávu. Jablko totiž nijak nezatěžuje trávicí soustavu, přitom ale dodá tělu potřebné vitamíny a minerály, díky kterým opět oživí organizmus. Navíc, díky až 7 0% obsahu vody, příjemně osvěží.

Jablka nám ale pomáhají i při nachlazení. Ve spojení s bylinnými čaji urychluje uzdravení organismu a posiluje imunitu.

Kdy jablka škodí?

Při dnešním zemědělství, kdy se každý snaží vypěstovat ty nejkrásnější a největší jablka, se málo myslí na zdraví spotřebitelů. Na slupce jablek vědci našli nejvíce pesticidů ze všech u nás pěstovaných druhů ovoce. Můžeme sice mít doma plody lahodící oku, paradoxně jsou ale zdravější ty méně krásné kousky. Nejlepší jsou samozřejmě vlastní zdroje. 

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Další léčivé potraviny

Tip na recept

všechny recepty >

Pórkový salát s jablky a mrkví

Očištěný pórek nakrájíme na kolečka a rozdělíme na jednotlivé kroužky. Jablko zbavíme jádřince, nastrouháme nahrubo a ihned smícháme s citronovou šťávou. Mrkev rovněž nastrouháme nahrubo, promícháme s pórkem, jablkem,...

POSLEDNÍ KOMENTÁŘE U ČLÁNKŮ

  • Cheesecake z ovesných vloček

    Jedním slovem katastrofa, nejsem proti zdravějším dezertů, ale tohle je naprosto bez chuti, nemastné-neslané. 3lzice medu na skoro kilo tvarohu…

  • Malinový cheesecake

    Dobrý den, já jsem ho dělala ve formě o průměru 25 ⌀. Tudíž Vám vyjde stejná výška jako je na obrázku.

  • Pomalu pečená krkovice

    Představ si, že dáš maso do pekáče a přikryješ ho tou druhou půlkou pekáče. Já používám tenhle -…

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte