Rakytník řešetlákový je v kuchyni i přírodní lékárničce pokladem

Sezóna rakytníku je v plném proudu! Vyrobte si rakytníkový sirup nebo rakytníkový džem

Rakytník je rostlinou, která se dá zpracovat prakticky celá. Od kořenů přes listy až po plody. Ty se sklízejí právě během září a mají až neuvěřitelné léčivé účinky. A pokud se dobře zpracují, pak si na nich rozhodně i pochutnáte. Rakytník ale můžeme využít nejen pro léčebné účely nebo v kuchyni, ale rovnž v přírodní kosmetice.

V České republice není rakytník řešetlákový původní, ale přesto nachází stále více své místo hlavně na našich zahradách. Perfektně si poradí i s nevyhovujícími podmínkami a péče o něj je nenáročná. Nevadí mu ani suchá nekvalitní půda, která je chudá na živiny. 

Rakytník nabitý vitamíny a minerály

Rakytník je možné využít mnoha způsoby a skvělé je i to, že léčivá je prakticky celá rostlina. I když nejpopulárnější jsou především plody. Na těch si totiž můžeme i pochutnat. Vyrobit se z nich dá džem, sirup, želé, bonbóny, víno nebo třeba poleva na zákusky. Rakytník v sobě ukrývá spoustu vitamínů a minerálních látek, po kterých naše tělo doslova baží. Plody rakytníku čili bobule v sobě ukrývají vitamíny skupiny B, karotenoidy a dále i provitamín D. Pochopitelně je nutné zmínit i vitamín C, kterým je rakytník doslova nabitý. Jenže abychom zachovali co nejvíce tohoto vitamínů, je nutné zpracovávat jej za studena. Vyšší teplotou se totiž vitamín C ničí. Rakytník v sobě dále ještě ukrývá rovněž biologicky účinné flavonoidy. Betain, který chrání buňky před dehydratací a pěknou zásobu minerálních látek. V plodech je ukryto i vysoké množství železa, draslíku, manganu a dále také síra, bór, vápník, měď a další minerální látky. 

Čtěte také:

Zázračný rakytníkový olej: Lžička denně a budete mít skvělou imunitu, krásnou pleť a pevné vlasy

Vitamín C a jeho účinky na náš organismus. Víte proč je pro nás tak důležitý?

Vitamíny podle abecedy: Vitamín P a rutin jako účinná prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Skutečně může být prevencí i červené víno?

Rakytník v přírodní medicíně

Rakytník je považován za elixír zdraví a mládí. Jeho plody se odjakživa využívali při hypovitaminóze a avitaminóze. Tělu totiž dokáže dodat spoustu cenných látek, které mu třeba chybí. Rakytník, díky vysokému obsahu vitamínu C, dokáže urychlit hojení ran a rovněž se perfektně hodí na rekonvalescenci po operacích. Dále je to i účinná prevence nemocí z nachlazení, ostatně ne nadarmo dozrává právě v tento čas. V přírodní medicíně se z rakytníku vyrobí například tinktury, léčebné sirupy, šťávy nebo třeba čaje. Zde se však rakytník většinou kombinuje i s dalšími léčivými bylinami. Rakytník pomáhá také proti bolestem hlavy, na záněty močového měchýře, pro zdravé cévy a rovněž je to skvělý doplněk pro všechny, které trápí dlouhodobý stres. Když rakytník sníme, bude se naše tělo lépe koncentrovat a dokonce dokáže lépe regenerovat poškozené buňky. V kosmetice je zase populární rakytníkový olej, který je perfektní proti vráskám. 

Rakytník skvěle chutná a dodá tělu potřebné vitamíny

Rakytník v kuchyni: Sirup

Přísady:

  • 1 l šťávy z plodů rakytníku
  • 1 lžička kyseliny citrónové 
  • 1,5 kg cukru

Příprava:

Rakytník je nutné nejprve očistit a rozmixovat. Hmota, která vznikne, se po chvíli začne dělit na dvě části. Na povrchu bude červenohnědá složka, která v sobě ukrývá olej. A hned po ní bude rakytníková šťáva. Právě tu potřebujeme pro výrobu sirupu. Vrchní vrstvu tudíž musíme ručně odebrat do jiné nádoby. Do spodní vrstvy pak přidáme cukr a kyselinu citrónovou. Promícháme a necháme cukr důkladně rozpustit. Sirupem naplníme uzavíratelné lahve a pořádně uzavřeme. Uchováváme v chladu a temnu.

Ochutnejte rakytník: Lahodný džem

Přísady:

  • 1,5 kg zralých plodů rakytníku
  • 1 kg cukru
  • 1 vanilkový lusk

Příprava:

Rakytník očistíme, rozmixujeme a přepasírujeme přes husté síto. V kastrolu směs přivedeme k varu, přidáme vanilkový lusk, cukr a chvíli povaříme. Průběžně promícháváme. Nakonec dřemem naplníme zavařovací sklenice, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Necháme zcela zchladnout a uchováváme v chladu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.