img

Žádné vložky, ani tampóny. Volná menstruace nám pomáhá poznat své tělo

Všechny ženy řeší, jak co nejlépe zvládnout své dny. Každá z nás při menstruaci ráda používá něco jiného. Tampóny a vložky známe všechny, některé z nás ví o menstruačním kalíšku. Ale slyšely jsme už o volné menstruaci? Metoda, při které nepotřebujeme hygienické potřeby, ale pouze dobrou znalost vlastního těla. Volná menstruace, jinak také bezvložková metoda, se stává stále populárnější. Můžeme ji vyzkoušet i my.

Čtěte také:

Vyzkoušejte menstruační kalíšky. Tuto moderní a pohodlnou pomůcku si už oblíbily tisíce žen po celém světě

Co je to volná menstruace?

Volná menstruace je metodou, která dává ženě kontrolu nad svou vlastní menstruací. Svaly pánevního dna sama ovlivňuje, kdy krev vyteče z těla ven. Je to ekologická metoda, díky které se naučíme znát své tělo ještě o něco lépe. Navíc se vyhneme syndromu toxického šoku.

 • Aby volná menstruace doopravdy fungovala, musíme mít zpevněné svaly pánevního dna. Díky nim dokážeme například ovlivňovat močení. Podobné je to i s menstruací.
 • Menstruace znamená, že se děloha naplňuje zbytky sliznice a krví. Když je krve větší množství, vytéká přes děložní čípek pochvou ven. Volná menstruace umožňuje, že svými svaly buďto zabraňujeme anebo umožňujeme propouštění krve skrz děložní čípek.
 • Podobně jako u měnění hygienických potřeb, i u volné menstruace několikrát za den navštívíme toaletu, kde necháme krev odtéct.
 • Musíme dobře znát své tělo. Jednoduše ucítíme, že je potřeba nechat krev z dělohy odtéct.
 • Trpíte při menstruace bolestmi? Vyzkoušejte hormonální jógu

Bezvložková metoda - návod, jak na ni 

Zatínejte svaly pánevního dna

 • Zkusme zatnout svalstvo pánevního dna. Jsou to podobné svaly, jako když chceme přerušit močení. Uvědomme si je a stáhněme je co nejvíce dovnitř do těla. Pokud máme svalstvo ochablé, posílíme je například pravidelnou jógou anebo Kegelovými cviky.
 • Pokud chceme nechat krev vytéct ven, dojděme si na toaletu, a co nejvíce se uvolněme. Uvědomme si svalstvo pánevního dna a pokusme se jej co nejvíce otevřít. Úkon opakujme několikrát, dokud krev nevyteče. Pomáhá se nahrbit.

Frekvence používání toalety

 • V den nejsilnější menstruace, tedy zhruba první tři dny, se vyplatí toaletu navštěvovat jednou za tři hodiny. U dnů slabší menstruace, například poslední dva dny, stačí párkrát za den.
 • Tělo nám signalizuje, že přišel čas, kdy bude krev odtékat. Pak se raději co nejrychleji zvedněme a toaletu navštivme. Pokud své tělo dostatečně dobře známe, ucítíme to. Pokud takový moment nerozpoznáme, není to rozhodně naše chyba. Jen jsme nikdy neměly důvod své tělo při menstruaci podrobně sledovat. Proto vytrvejme a snažme se co nejvíce porozumět, co nám náš organismus říká.

Zpočátku používejte vložky

 • Sice má technika název bezvložková metoda, ale zpočátku se používání vložek rozhodně vyplatí. Volná menstruace v kombinaci s používáním vložek zabrání nechtěným nehodám. Až si budeme více jisté, můžeme vložky odložit.
 • Když krev vyteče nečekaně, znamená to, že jsme si nestihly včas dojít na toaletu. Krve v děloze už bylo příliš mnoho. Příště proto volme kratší interval.
 • Volná menstruace se nejlépe nacvičuje, když na sebe máme čas. Můžeme si všímat, jaké časové intervaly jsou pro nás nejlepší a jak se správně otevřít. Pokud máme v práci shon, na pozorování a zkoušení mít rozhodně čas nebudeme.

Volná menstruace v noci

 • Volná menstruace jde praktikovat i přes noc. Těsně před spaním si odskočme a zkusme ze sebe všechnu krev dostat ven. Můžeme v klidu spát, jen nesmíme zapomenout, že jako první musíme ráno zatnout svalstvo a navštívit toaletu.
 • Bezvložková metoda nemusí fungovat všem ženám, každé tělo je individuální. Ale rozhodně se vyplatí volnou menstruaci vyzkoušet.

volná menstruace1

Volná menstruace není žádnou novinkou

Dříve neměly ženy k dispozici tampony, vložky ani jakékoli hygienické potřeby.  Cyklus zvládaly na stejném principu, jako je volná menstruace. Zvlášť ženy z nižších vrstev, které nechávaly krev volně vytékat po stehnech a podle potřeby se utíraly. Vyšší vrstvy používaly různé potřeby fungující na stejném principu, jako dnešní vložky.

Některé měly hadříky, které si přepíraly. Ale rozhodně nebyly tehdejší hygienické potřeby natolik spolehlivé, jako ty dnešní. Ženy proto musely dobře znát své tělo a vědět, kdy bude krev vytékat.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Těhotenství, děti

Time management distanční výuky

Není třeba spekulovat nad tím, zda opatření v souvislosti s šířením koronaviru jsou nebo nejsou správná. Faktem zůstává, že bez větší podpory zůstala doma další, a to ta nejcitlivější, dávka školáků. První a dr...

Ezoterika

Archetypy planet – Mars symbolizuje akci, sílu a touhu žít

Astrologie patří mezi obory, který má řadu příznivců, ale i odpůrců. Jedni se nehnou z domu bez kontroly stavu na obloze, druzí si životem vykračují navzdory stavu na obloze. Kde leží pravda je asi určeno nasta...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

Rozvoj osobnosti

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Mazlíčci

Jaké zvířátko pro děti se hodí do bytu? 7 tipů na nenáročné mazlíčky

Chtějí vaše děti mazlíčka a bydlíte v bytě? Ne všechny nápady dětí na zvířátko jsou dobré z hlediska menšího prostoru, který máte k dispozici. Ovšem existuje celá řada možností, jak dítěti splnit jeho sen na ma...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Pilsner Urquell den...

Dneska jsem dostala znamení shůry. Jeden nejmenovanej dopravce potravin až domů mi dovezl nákup a co jsem v něm jenom nenašla! Místo dvanácti plzeňskejch piv jsem měla v tašce osmnáct krásnejch kousků! Tímto díky za šestipack navíc! Aspoň nějaká radost v tomhle potemnělym žití. Moje alkáčský buňky zajásaly a už to nasávám. Je to jasný, střízlivá usínat nebudu...