Využijte i domácí odpad

Většina věcí, které projdou našima rukama, skončí dřív nebo později v odpadkovém koši. Znáte to, přijdete domů z obchodu, vybalíte nákup a máte okamžitě koš plný odpadků. Převážná většina z toho jsou obaly. To je nejen neekonomické, ale také neekologické. Ušetřete svoji peněženku a zároveň přírodu!

Nevytvářejte odpad

recyklacerecyklaceNejlepší způsob zacházení s odpadem je odpad vůbec nevytvářet nebo ho co nejvíce zredukovat. S tím začněte již při nákupu. Můžete si vybrat do čeho suroviny zabalíte a v čem si je odnesete.

Dávejte přednost papírovým sáčkům před těmi igelitovými. Noste si do obchodu vlastní tašky nebo používejte tašky z přírodního materiálu (len, sisal). Vybírejte si potraviny, které jsou již zabaleny v recyklovatelných, vratných, znovunaplnitelných obalech nebo ty, které obal vůbec nemají. Nezapomeňte, že za obal také platíte! Nenechejte si v prodejně znovu balit již dostatečně zabalené věci a neberte si od pokladní igelitový sáček na jedny žvýkačky. Vyhněte se věcem na jedno použití a pokud si můžete vybrat, nekupujte nápoje v hliníkových plechovkách. Výroba hliníku je nesmírně energeticky náročná.

Co s papírem?

Samozřejmostí by pro vás mělo být, že papíry z tiskárny potisknete z obou stran. Ostatní použité kancelářské papíry můžete sešívačkou sešít k sobě a používat jako poznámkový blok k telefonu nebo do kuchyně. Skartovaný papír se dobře hodí jako podestýlka pro drobné hlodavce. Starými novinami můžete vystlat pelíšek kočce nebo pejskovi, izoluje od chladu a snadno se vyměňuje. Noviny jsou také vhodné k čištění grilů a mastného nádobí. Používejte je místo igelitových sáčků do odpadkového koše na vystlání dna.

Vužijte  krabice a "petky"

Kartony od vajec a seříznuté krabice od mléka a od džusů použijte jako květináčky na klíčení semen. Tyto krabice se hodí také na zmrazování polévek a omáček, které do nich ale vložte v zavázaném igelitového pytlíku. V mrazáku jsou takto dobře skladné. Sklenice si schovejte na zavařování nebo je zkrášlete a použijte jako dózy na potraviny. Z plastových PET lahví můžete vytvořit květináče, krabičky na drobnosti,  nebo zásobníky na igelitové tašky a sáčky.

kvetinackvetinacpet 5pet 5pet zasobnikypet zasobniky

 

Krabice od bot můžete oblepit použitým balícím papírem a použít k uschování účtenek, dopisů a fotografií. Z plechovek můžete vyrobit hezké stojánky na psací potřeby nebo na kuchyňské náčiní. Oblečky po dětech jsou ideální jako hadříky do dílny a na úklid, ze starých záclon ušijte pytle na uložení šatstva. Děravé punčochy využijete k přivázání rostlin k tyčkám.

krabice od botkrabice od botplechovkyplechovkykrabicky od cajekrabicky od caje

Zkuste hledat pro staré a nepotřebné věci nové využití, ušetříte a ještě se u toho i pobavíte.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2765x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte