img

Třídění odpadu není buzerace, řekneme vám vše

Kontejnery na odpad jsou barevně rozlišeny podle materiálů určených k recyklaci. V dnešní době se s těmito barevnými nádobami setkáte nejen ve městě…

Každá domácnost produkuje denně velké množství různých druhů recyklovatelného odpadu. Recyklace odpadů šetří přírodní zdroje, a je tedy šetrná k planetě, kterou lidé neprávem stále intenzivněji ničí. Třídění odpadu by mělo být samozřejmé pro každého, komu není lhostejný osud nás i příštích generací.

Jak třídit odpad

Kontejnery na odpad jsou barevně rozlišeny podle materiálů určených k recyklaci. V dnešní době se s těmito barevnými nádobami setkáte nejen ve městě na stále více místech, ale už i na vesnicích, takže jsou přístupné téměř všem, kdo se rozhodli šetřit přírodu.

Čtěte také:

Elektroodpad – rady, jak zacházet s vysloužilou elektronikou

Žluté kontejnery na odpad - PLASTY

 • Patří sem PET lahve, plastové balicí folie, tašky, sáčky, polystyren, obaly od kosmetických a pracích přípravků, kelímky od mléčných výrobků a další výrobky z plastu s výjimkou obalů od žíravin, barev, obalů se zbytky potravin či podlahových krytin a novodurových trubek.

Modré kontejnery na odpad – PAPÍR

 • Do modrých kontejnerů patří noviny, časopisy, lepenkové krabice, papírové obaly, knihy, obálky bez bublinkové folie, nepatří sem mastné nebo jinak znečištěné papíry či dětské pleny.

Zelené kontejnery na odpad – SKLO

 • Zelené kontejnery jsou určeny na zavařovací sklenice, skleněné lahve od nápojů, výplňové sklo. Pokud je v dosahu bílý kontejner, patří do něj čiré sklo a do zeleného sklo barevné. Do zeleného ani bílého kontejneru nepatří zrcadla, skla upravená drátováním, zlacením, pokovováním, autosklo, porcelán, keramika či vratné obaly.
 • Větší kusy skla není třeba rozbíjet, neboť se bude dále třídit a zpracovávat.

Oranžové kontejnery na odpad – NÁPOJOVÉ KARTONY

 • Kontejnery na nápojové automaty nemusí být celé oranžové, stačí, když je na kontejneru oranžová nálepka. Mezi nápojové kartony patří krabice od džusů, vína, mléčných výrobků, nepatří sem obaly od kávy a instantních nápojů a znečištěné nápojové obaly. Nápojové obaly je třeba před vhozením do kontejneru sešlápnout.

Červené kontejnery na odpad – DROBNÝ ELEKTROODPAD

 • Patří sem drobný elektroodpad, jako jsou například baterie, kalkulačky, rádia, telefony, elektronické hračky, součástky do počítačů apod. větší elektroodpad, např. televizory či domácí spotřebiče, patří do sběrných dvorů.

Další zpracování a recyklace tříděného odpadu

U každého vytříděného materiálu probíhá recyklace individuálně, a také výrobky, které z tohoto odpadu vzniknou, mohou mít úplně jinou podobu než před jeho zpracováním. A jak recyklace odpadů probíhá?

Recyklace plastů

Výrobky a obaly z plastů se liší barvou, tvarem a hlavně chemickým složením, proto je nutné plasty dotřídit na lince. Účelem tohoto dotřiďování je právě rozdělení plastů dle chemického složení, aby dále mohly putovat ve formě tzv. regranulátu (slisovaných malých částeček plastů) k dalšímu zpracování. Tyto malé kousky plastů se ještě před odvozem důkladně properou od všech nečistot. Tento regranulát se dále zahřívá a tvaruje pomocí forem a tento recyklát putuje ke svému odběrateli.

Z recyklovaného plastu se dále vyrábějí nejen fólie, sáčky, tašky, nejrůznější obaly, plastové lahve apod., ale také oděvy, stavební prvky, zahradní nábytek. Recyklované plasty jsou také součástí alternativního paliva pro cementárny a teplárny.

Recyklace papíru

Papír určený k recyklaci putuje na linku, kde je kontrolován a jsou odstraněny nerecyklovatelné kusy (např. chemicky ošetřený papír, křídový či voskovaný papír,…). Recyklovatelný papír se pak ve strojích máčí a míchá, než vznikne papírová kaše. Při tomto procesu se magnetickou cestou odstraňují malé kovové součástky (svorky, sponky,…). V další fázi je třeba papír zbavit veškerých barev, což se provádí za pomoci vháněného vzduchu. Ten vytváří bublinky zachycující veškerá barviva, které se z papírové kaše odstraňují ve formě pěny.

Očištěná papírová kaše se vrství do soustav válců, kde se zbavuje vody a suší. Následně se tento polotovar bělí a opatřuje dalšími látkami pro zlepšení vlastností papíru.

Recyklovaný papír se dále využívá na výrobu nového papíru, lepenkových krabic či toaletního papírů.

Recyklace skla

Na třídící lince se odstraní veškeré kovy a jiné materiály (např. zapomenutá víčka) a oddělí sklo barevné od čirého. Vytříděné sklo se dále rozdrtí na malé střepy, které se roztaví a smíchají s dalšími přísadami. Tento polotovar se dále zpracovává na skleněné výrobky. Na rozdíl od ostatních materiálů lze sklo recyklovat téměř neomezeně.

Recyklace nápojových kartonů

Recyklace těchto materiálů probíhá podobně jako recyklace papíru s tím rozdílem, že je třeba oddělit od sebe jednotlivé vrstvy, tzn. papír, hliníkovou fólii a polyethylen, které jsou vytříděny a dále zpracovávány.

Recyklace elektroodpadu

Elektroodpad se před samotnou recyklací rozebírá na jednotlivé součástky, které se dále třídí na různé druhy kovů, plastů, sklo atd. a zpracovávají až v další fázi po náročném vytřídění. Elektroodpad je pro svou náročnost recyklace nejhorší a na zpracování nejnáročnější formou odpadu vůbec.

Je recyklace odpadů opravdu ekologická?

Jednoznačná odpověď na to, zda je recyklace odpadů ekologická, zkrátka neexistuje. Při zpracování každého druhu odpadu se spotřebuje další energie a vzniká další odpad, který je třeba dále zlikvidovat (např. spálením). Na druhou stranu se díky ní šetří spousta přírodních zdrojů, kterých na naší planetě rychle ubývá.

Nabízí se tedy jediné řešení stoprocentně ekologického nakládání s odpadem, a to vůbec jej nevytvářet. V dnešní době se tato varianta však jeví jako téměř nemožná. Vyrábí se stále více zbytečného obalového materiálu, vzniká stále více elektroodpadu atd. Je tedy na každém z nás, zda se budeme chovat šetrně, nebo se dále budeme snažit znepříjemnit prostředí dalším generacím, které na současné plýtvání zcela jistě tvrdě doplatí.

Něco málo však pro menší plýtvání může udělat každý z nás, aniž by to nějak zásadně ovlivnilo každodenní život. Zde je pár tipů, jak na to:

 • Odvykněte si kupovat výrobky na jedno použití (tácky na jídlo, kelímky, papírové kapesníky,…)
 • Nakupujte výrobky z recyklovaného papíru (toaletní papír, kancelářské potřeby, tašky, …)
 • Na psaní používejte papír z obou stran
 • Odmítněte dodávání reklamních letáků do schránky
 • Nenakupujte výrobky v plechovkách a hliníkových obalech
 • Při vybírání zboží se nenechte zlákat obalem, ale kvalitou výrobku (lákavé obaly bývají většinou ty nejnešetrnější)
 • Pořiďte si do domácnosti speciální koš na tříděný odpad

V souvislosti s tříděním odpadu se můžete setkat s těmito značkami:

Zelený bod

Jedná se o ochrannou známku, která říká, že výrobce má uzavřenou řádnou smlouvu a zaplacený poplatek obalové společnosti EKO-KOM.

Panáček třídící odpad

Tento symbol nabádá k vyhození obalu do patřičného kontejneru na tříděný odpad.

Přeškrtnutá popelnice

Značka přeškrtnuté popelnice nám ukazuje, že tento výrobek nepatří do žádného kontejneru, ale musí být odevzdán k recyklaci na sběrný dvůr. Nejčastěji se tento symbol objevuje na elektrospotřebičích.

Mýty o třídění odpadu

1. Veškerý odpad z kontejnerů se sype na jednu hromadu, takže se stejně smíchá.

Jednotlivé materiály z kontejnerů na tříděný odpad se nikdy dohromady nemíchají.

2. Kontejnery na tříděný odpad jsou jen ve velkých městech a i tam málokde.

Kontejnerů na tříděný odpad stále přibývá a vyskytují se i v menších městech a ve vesnicích.

3. Odpad třídí tak málo lidí, že jedna dpmácnost navíc stejně ničemu nepomůže.

Podle statistik třídí odpad přibližně 2/3 obyvatel České republiky.

 

A co vy? Třídíte odpad nebo si myslíte, že je to jen další zbytečná „buzerace“ občanů?

Diskuse k článku

 • Rozarka

  15:58 12. 11. 2012 0
  Dobrý den,
  ráda bych upozornila na to, že co je možné recyklovat v jednotlivých kontejnerech si určuje sama obec a není to jednotné pro celou republiku. To že je nějaký materiál recyklovatelný tedy neznamená, že může přijít do recyklovacího kontejneru.
  Buzerace? Když šest lidí poctivě třídí (a myje) veškerý recyklovatelný plast a pak zjistí že do kontejneru patří jen petky... Rozhodně!
  A co s tím?

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Síla slova – jak říci, co opravdu chcete?

Slovo je komunikační prostředek, jež propojuje myšlenkové světy jedinců. Slovo je nástroj, který umožnil mohutný rozvoj naší civilizace. Slovo může být nejen pohlazením, ale i ránou pěstí přímo na solar. Slovo ...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…