MED je elixír mládí a silné přírodní antibiotikum

Med je pro svou sladkou chuť oblíbenou pochoutkou, která se díky svým blahodárným účinkům řadí i mezi bohatství přírodní medicíny. Mimo to se využívá i ke kosmetickým účelům. Za vším stojí složení medu, kterému přisuzovali pozitivní vliv na zdraví už v dávném starověku, kdy byl považován dokonce za elixír mládí.

Existují dva základní druhy, a to med květový (zpravidla světlý) a med lesní (převážně tmavý), ten je oproti prvně jmenovanému tekutinou, kterou vylučuje stejnokřídlý hmyz konzumující mízu ze stromů a rostlin. Včely tento produkt sbírají, aby ho pak v úle dále zpracovávaly. Med květový vzniká také díky včelám, avšak z rostlinného nektaru. Zdroj, z něhož tento nektar pochází, ovlivňuje výsledné vlastnosti. Květový med může být řepkový, slunečnicový nebo například malinový apod. Z praktického hlediska je cenově dostupnější med lesní, často však bývá označován jako ten méně kvalitní z hlediska léčivých účinků.

Jak poznat kvalitní med?

Na pultech obchodů je možné narazit na různé druhy medu. Každoročně prováděné testy dokazují, že kvalita je často velice žalostná. Zárukou, že si dopřejete med, který bude obsahovat všechny léčivé látky, je proto obrátit se na zkušeného včelaře nebo navštívit včelařskou prodejnu. Ne každý má ale takovou možnost, a tak nezbývá, než se spolehnout na komerční nabídku, a to nejlépe takovou, která pochází z českých luhů a hájů (označení "český med"). I když se kvalita/nekvalita medu samozřejmě nejlépe prokazuje chemickým rozborem, mnohé napoví i následující poznatky:

 • nekvalitní med obsahuje velké množství vody (ve sklenici se při naklonění velice rychle přelévá)
 • kvalitu medu značí i vzduchová bublina, vytvořená při otočení sklenice víčkem dolů (putuje-li ke dnu příliš rychle, nebo se vůbec nevytvoří, není med příliš kvalitní)
 • kvalitní med tzv. mašličkuje (med stékající ze lžičky by měl na hladině vytvářet zřetelné záhyby vypadající jako mašličky)
 • cukernatění medu je zcela běžné, pokud med vydrží v tekuté podobě příliš dlouho, není to dobře (pravděpodobně do něj byly přidány chemické příměsí zabraňující tomuto procesu), výjimkou je čistý akátový med – vydrží tekutý až rok
 • kvalitní med nepotřebuje žádné konzervanty, sirupy a barviva (sledujte proto pečlivě informace o složení)
 • tmavý med nesmí mít na dně sklenice naplaveniny

Co všechno med obsahuje?

Všechny příznivé účinky medu vycházejí z jeho složení, ve kterém nalezneme spoustu zdraví prospěšných látek, které ovlivňují lidský organismus a pochody v něm. Med se však užívá nejen vnitřně. Pomáhá přímou aplikací i při hojení ran a léčbě různých kožních problémů. Nachází se v něm především:

 • vitamin A
 • bílkoviny
 • vitamin C
 • vápník
 • vitaminy B1, B2, B6, B12
 • draslík
 • vitamin D
 • fosfor
 • vitamin K
 • hořčík
 • vitamin E
 • sodík
 • aminokyseliny
 • železo
 • éterické oleje
 • enzymy

Med a jeho léčivé účinky

Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, med je oblíbený nejen jako sladká potravina, ale také jako přírodní lék, jehož užíváním je možné předcházet mnoha zdravotním obtížím nebo se lépe vypořádat s již probíhající nemocí. Med je zcela po právu považován za přírodní antibiotikum. Svým složením je schopen ničit bakterie a celkově posilovat obranyschopnost organismu. Pravidelná konzumace se tak na zdravotním stavu určitě projeví. Med může být prevencí i lékem rýmy, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipky, civilizačních chorob a dalších obtíží plynoucích z nezdravého životního stylu a uspěchanosti této doby. Med dokáže čistit tělo od toxinů a volných radikálů, které způsobují rychlé stárnutí buněk. Úspěšný je i při terapii kožních problémů, jako jsou vyrážky, rány, popáleniny, omrzliny, proleženiny a další. Med tak nachází své uplatnění i v kosmetice, často jsou výtažky z něj přidávány do pleťových masek, krémů, šamponů. Dokáže totiž pokožku vyživit, zvláčnit a rozjasnit.

Praktické rady: jak med skladovat a co udělat, když med zkrystalizuje?

Aby med doma vydržel co nejdéle, je nutné ho správným způsobem skladovat. Sklenice medu byste tak měli umístit na suchá, chladná (do 15 °C) a tmavá místa, nezapomeňte také víčko pořádně uzavřít. V příhodných podmínkách vydrží med i několik let, i když s postupem času ztrácí na své biologické hodnotě. Pokud med zatvrdne, tedy zcukernatí nebo zkrystalizuje, nemusíte se o jeho kvalitu obávat. Můžete ho užívat i v takovém stavu, překáží-li vám to, pak ho celkem jednoduše vrátíte do tekuté podoby. Sklenici vložte do vodní lázně a opatrně zahřívejte tak, aby teplota vody nepřesáhla 45 až 50 °C.

Tip: med a cibule jako účinný pomocník při nachlazení

Med můžete pravidelně konzumovat samostatně, přidávat si ho do jídel, čajů nebo mazat na pečivo. Pokud však cítíte, že se o vás pokouší chřipka nebo vás nachlazení už trápí, pak se vyplatí vsadit na kombinaci medu a cibule. Není sice nikterak lahodná, ale účinnost je přímo zázračná.

Postup přípravy: Středně velkou cibuli nakrájejte najemno, přidejte 2 až 3 lžíce medu, zamíchejte a nechte při pokojové teplotě odstát zhruba 30 minut. Cibule pustí šťávu a změkne. Poté znovu pořádně promíchejte. Směs skladujte v lednici a několikrát denně si pár lžiček dopřejte. Nabudíte tak imunitu, v případě kašle se vám bude lépe vykašlávat a brzy budete zase jako rybička.

Med je označován jako zlatý poklad, který je dostupný všem. Využijte jeho úžasných účinků také a podpořte nejen svůj zdravotní stav, ale též krásu.

A jak med pomáhá vám? Napište o tom do komentářů pod článkem!


Stáhnout v PDF

Přečteno: 24632x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

O medu jsem se začal informovat již pár měsíců nazpátek a stále mě nepřestává udivovat, jak "zázračná" tahle potravina je :)
Moc rád ho zařaduju do svého jídelníčku a rozhodně ho považuju za skvělou alternativu místo cukru.

Včely a med = Fenomén!!
Každý rok se o tom více přesvědčuji.. Chutná, léčí, zklidňuje, hojí!
Na př: na hnis.otevřenou mokvající ránu mázni med na prstu a po cca 3 aplikaci uvidíš zázrak..! Bez doktora, Chirurgie a lekaŕe/ od termínu: vylekati../!… celý příspěvek


Doporučujeme k tématu

SODALIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných, tromlovaných kousků sodalitu, navlečených na gumičce…

Cena: 49 Kč

LAPIS LAZULI náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků Lapisu Lazuli, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 79 Kč

Kayenský pepř mletý 50g DNM

Směs mletých chilli papriček Složení: chilli papričky mleté Kayenský pepř…

Cena: 30 Kč

Bylinný čaj XL NACHLAZENÍ A CHŘIPKA

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Jídlem ke zdraví

Autor: Iva Georgievová Publikace autorky Ivy Georgievové je nejen výběrem všech…

Cena: 249 Kč

C-KOMPLEX Formula 1000, 60tbl. VH

Postupné uvolňování, se šípky a echinaceou Vitamin C pro přirozenou imunitu,…

Cena: 142 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte