Zápal plic

img
15. 01. 2014 Přečteno: 53360x

Zápal plic neboli pneumonie je akutní zánětlivé onemocnění dolních dýchacích cest, tedy plicní tkáně, vyvolané infekčním původcem. Onemocnění musí být kromě typických příznaků zápalu plic potvrzeno zánětlivou infiltrací na rentgenovém snímku a vysokými zánětlivými hodnotami v krvi. Odhaduje se, že ročně v České republice onemocní 100 000 - 150 000 osob, z nichž více než 20 000 je potřeba léčit v nemocnici, 2000 - 3000 nemocných na zápal plic zemře. Častěji onemocní děti a osoby starší 50 let. Rizikoví jsou obecně lidé s vážným onemocněním, kuřáci, alkoholici, drogově závislí a osoby žijící v sociálních zařízeních. Zápalem plic častěji onemocní muži.

Typy zápalu plic

Zápal plic dělíme na komunitní a nosokomiální:

  • Komunitní zápal plic vzniká v běžném životním prostředí mimo nemocnici, nejčastějšími původci jsou pneumokok (Streptococcuspneumoniae), hemofilus, Mycoplasmapneumoniae a Chlamydie pneumoniae. Jsou zpravidla dobře citliví na antibiotika. Průběh infekce může být lehký, mírný i těžký a je ovlivněn věkem a celkovým stavem nemocného. Postihuje všechny věkové skupiny, onemocnět mohou i zcela zdraví lidé po krátkodobém stresu, prochlazení či přechodném vyčerpání. Většinou se léčí ambulantně.
  • Pokud zápal plic vznikne po 2 dnech v nemocnici, říká se mu nosokomiální pneumonie. Původci jsou jiní než u pneumonií v běžné populaci, zpravidla úpornější, často na ně běžná antibiotika nezabírají. Navíc se většinou nakazí nemocní s řadou přidružených chorob, u nichž je pak léčba obtížnější.

Jak zápal plic vzniká

Ve vdechovaném vzduchu jsou přítomny různé viry, bakterie, spóry hub, různé alergeny jako rostlinný pyl, prach nebo chemicky dráždící látky. Většina částic se zachytí v horních dýchacích cestách, do plicních sklípků se dostanou jen maličké částice (5ug). Likvidaci těchto částic zajišťují speciální bílé krvinky tzv. alveolární makrofágy. Pokud do plicních sklípků pronikne větší množství infekčním organismů, makrofágy začnou tvořit látky startující zánětlivou reakci. Do plic putují ostatní buňky účastnící se imunitní odpovědi, vzniká zde zánět s tvorbou sekretu. Člověk se nakazí vdechnutím mikroorganismu s nosohltanu (bakterie) nebo kapének od jiného nemocného (viry). Do plic se infekční částice mohou dostat i krví nebo při přímé komunikaci při poranění hrudníku.

Zápal plic - příznaky

Typický zápal plic začíná náhle suchým, dráždivý kašlem, který rychle přechází v produktivní s vykašláváním hlenohnisavého, rezavého sputa (sekretu z dýchacích cest), někdy s příměsí krve. Dostaví se horečka nad 38°C s třesavkou, pocením, schváceností a bolestmi na hrudníku vázanými na dýchání. Postupně narůstá dušnost, zrychluje se dýchání.

Mimoplicními příznaky mohou být bolesti hlavy, kloubů, svalů, zažívací potíže a nechutenství. Někdy může předcházet infekce horních cest dýchacích. Onemocnění má pak pozvolnější průběh, počáteční příznaky zápalu plic mohou trvat i 2 až 3 týdny.

Atypická pneumonie

Některé zápaly plic mohou probíhat atypicky. Způsobují je atypičtí původci, hlavně Mycoplazma pneumoniae a Chlamydia pneumoniae. Tímto typem onemocní obvykle dosud zdravé osoby ve věku 5 - 50 let. Začátek je pomalejší, bývají přítomny pouze zvýšená teplota bez třesavky, dráždivý kašel bez vykašlávání. Nemocný je však dušný, celkové příznaky jsou podobné typické pneumonii.

Poslechový nález na plicích je chudý, téměř normální, rentgenový nález je odlišný. V laboratoři jsou mírně až středně zvýšené zánětlivé parametry, počet bílých krvinek je normální. Odlišení typického a atypického zápalu plic není striktní, příznaky se mohou prolínat.

Zápal plic - komplikace

Mezi častější komplikace zápalu plic patří tvorba plicního výpotku. V hrudní dutině se pod plicní tkání hromadí tekutina, která obsahuje zánětlivé buňky. Výpotek je zpravidla jednostranný, dá se prokázat poslechem nebo poklepem, potvrdí ho rentgenové vyšetření. Při přelečení infekce se obvykle sám vstřebá, ojediněle je nutné provést punkci výpotku. Při rozsáhlejším zápalu plic, kdy je kvůli zaplnění plic sekretem funkční plicní tkáň redukována, může dojít k výraznému snížení výměny plynů mezi krví a zevním prostředím. Vzniká tak stav označovaný jako respirační insuficience, kdy je v krvi málo kyslíku a nemocný je dušný.

Diagnostika zápalu plic

Lékař se vás podrobně zeptá na příznaky onemocnění a provede fyzikální vyšetření, kdy si poslechne dýchání. Při zápalu plic není dýchání čisté, ale jsou slyšitelné přízvučné vlhké chrůpky, které jsou způsobeny sekretem nahromaděným v dolních dýchacích cestách. U osob s plicním onemocněním jako chronická bronchitida nebo chronická obstrukční plicní nemoc mohou být slyšet pískoty a vrzoty. Někdy může být i poslechový nález chudý. Dále lékař provede vyšetření zánětlivých parametrů krve, hlavně C-reaktivního proteinu, jehož zvýšená hladina potvrdí bakteriální infekci s nutností nasazení antibiotik. Pneumonie by měla být upřesněna rentgenem plic, kde bude viditelná infiltrace plicní tkáně.

cough_chest_xray_455x300

Zápal plic by se měl léčit v nemocnici, pokud se jedná o starší osobu nad 60 let, která trpí řadou přidružených onemocnění srdce, plic nebo závažnou poruchou imunity. Zejména u starších osob se často objevuje náhlé zhoršení celkového stavu s poruchou příjmu tekutin a potravy, nemocný kolabuje a je zmatený. V takovémto případě neváhejte s vyhledáním lékařské pomoci a souhlasem s hospitalizací.

Léčba zápalu plic

V první řadě jsou důležitá režimová opatření s dostatkem spánku a odpočinku. Pijte hodně tekutin a zvyšte příjem vitamínu C, nejlépe v přirozené formě ovocem – kiwi, citrony, pomeranče. Dále se léčí symptomaticky příznaky zápalu plic.

Symptomatická léčba spočívá v podávání léků ke snížení teploty a bolesti (Paralen, Paramax, Ibuprofen, Nurofen). Pokud se nedaří snížit teplotu medikamenty, použijte fyzikální metody - zábaly, sprchu vlažnou vodou. Suchý dráždivý kašel utlumí antitusika ve formě kapek nebo sirupu (Tussin, Stoptusin, Sinecod nebo Kodein). Pokud máte produktivní kašel, jeho vykašlání usnadní expektorancia a mukolytika. Běžně dostupnými v lékárně bez předpisu jsou Mucosolvan, Bromhexin, ACC long, Erdomed, Ambroxol, Ambrobenne. Aby mohla mukolytika dobře fungovat, musíte pít dostatek tekutin.

K odkašlávání vám také může pomoci inhalační léčba, díky které se částečky odpařené vody dostávají dýchacím ústrojím až do průdušek. Můžete inhalovat solný roztok, vincentku nebo přidat některé bylinky, které mají dezinfekční, protizánětlivý účinek nebo usnadňují vykašlávání jako máta, heřmánek, tymián či cibule. Ideální doba inhalace je 5 - 10 minut 3x denně. Z bylinek si také můžete udělat čaj. Jeho složení volte v závislosti na příznacích, které vás trápí. K léčbě úporného suchého kašle si uvařte čaj z květů divizny, mateřídoušky či podbělu. Pokud potřebujete odkašlat, zvolte čaj z lipového květu, jitrocele, šípků nebo černého bezu.

9508097218_2588ef9e4b_455x300

Léčba infekčního zápalu plic je založena především na včasném podání antibiotik. Lékař musí zvolit správné antibiotikum na základě předpokládaného původce, k čemuž mu pomohou příznaky, poslechové vyšetření a rentgenový nález. Délka podávání antibiotik je ovlivněna rozsahem zápalu plic, jeho předpokládaným původcem i přidruženými onemocněními. V nemocnici se před nasazením antibiotik odebere moč nebo sputum, ze kterých se přesně určí původce zápalu plic. Zpočátku se při závažnější infekci podávají antibiotika přímo do žíly, po zlepšení stavu se přechází na tabletkovou formu. Nejčastěji pneumonii způsobuje pneumokok, který se léčí penicilinovým antibiotikem (Augmentin, Unasyn, Duomox, Amoksiklav, Zinnat), léčba trvá zpravidla 7 - 10 dní. Atypičtí původci reagují na makrolidová antibiotika (Klacid) podávaná ideálně 14 dní. Úspěch léčby lze posoudit do dvou až tří dnů, zpravidla nejprve ustoupí horečka. Ještě po čtyřech týdnech od vzniku pneumonie má třetina nemocných některé příznaky, nejčastěji celkovou slabost a únavu.

Doporučení při zápalu plic

Infekci horních i dolních dýchacích cest můžete předejít otužováním, udržováním se ve fyzické i psychické kondici. V době epidemií důsledně dodržujte hygienické návyky, několikrát denně si myjte ruce, vyhýbejte se prostředkům hromadné dopravy i uzavřeným prostorám s velkým počtem lidí. Používejte jednorázové papírové kapesníky.

Prevence zápalu plic

Pokud jste starší 60 let a trpíte přidruženými onemocněními jako chronická obstrukční plicní nemoc, astma, srdeční selhání nebo jste po operaci chlopně, po srdečním infarktu, nechte se očkovat proti chřipce a pneumokokovi. Veškeré informace vám poskytne a naočkuje vás praktický lékař. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…