Migréna

img
31. 03. 2014 Přečteno: 4367x

Migréna se řadí mezi onemocnění nervového systému projevující se bolestmi hlavy. Postihuje přibližně 10% populace, z nichž přibližně 1/5 navštíví lékaře. V České republice migrénou trpí 15 – 20% žen a 6% mužů, což by znamenalo, že u nás žije 1,2 miliony migreniků. Typického pacienta představuje žena ve věku 25 – 55 let, která během záchvatu migrény pociťuje rychle nastupující, jednostrannou, pulzující bolest hlavy. Její první záchvat proběhl obvykle v dětství. Migrénu měly i významné osobnosti, jako Caesar, Čajkovský, Freud, Tolstoj nebo Marx.

Ne každá bolest hlavy musí být migréna. Častější jsou tenzní bolesti hlavy, které pravidelně postihují 15 - 30% populace, přičemž minimálně jedna epizoda se vyskytne u 80% lidí. Bolest hlavy může vznikat v souvislosti s úrazem, cévním onemocněním mozku, při infekci celkové i mozkové, po požití některých léků či drog, při onemocnění mozku nebo při krvácení do mozku.

Jak migréna vzniká

Dlouhou dobu se nevědělo, proč migréna vzniká, existovalo několik teorií, které se ji snažily vysvětlit. V současné době dominuje teorie neurovaskukulární. Předpokládá se, že je u nemocných pozměněný systém kontroly bolesti. Vlivem určitého podnětu (jako stres, změna počasí, požití potravy, emoce, menstruace u žen) dojde k aktivaci zvýšeně citlivého centra v mozku, které funguje jako spouštěč migrény. Je to geneticky zakódovaná naučená obranná reakce mozku při jeho přetížení nebo vyčerpání ochranných systémů. V mozkové tkáni při ní dojde při ní k uvolnění speciálních působků (hlavně serotoninu), které vyvolají rozšíření mozkových cév, prostoupení krevních bílkovin ven z cév do okolní mozkové tkáně a spuštění kaskády změn při vlastním záchvatu. Právě v tomto místě působí převratné léky na léčbu migrény - triptany, které budou zmíněny později. Vypadá to, jakoby v určité části mozku došlo k zánětu. Aktivací migrenózní kaskády dochází k dalšímu uvolňování působků zánětu z nervových zakončení trojklanného nervu, což vyvolá typickou migrenózní bolest hlavy. Vzhledem k častému rodinnému výskytu se předpokládá i dědičný podíl na vzniku migrén.

Charakteristika migrény

Základním příznakem je záchvat bolestí hlavy středně silné až silné intenzity, pulzujícího charakteru s typicky jednostrannou lokalizací (strany se u jednotlivých záchvatů obvykle střídají), který bez léčby trvá několik hodin (minimum 4 hodiny, maximum 3 dny). Bolesti hlavy se zhoršují fyzickou námahou a jsou tak intenzivní, že často znemožní nemocnému pokračovat v běžné denní činnosti. Záchvaty provází pocit na zvracení, zvracení a fonofobie, kdy je postižený zvýšeně citlivý a negativně reaguje na zvuky a světlo. Asi u 1/5 migreniků se objevuje aura – určitý příznak, který předchází několik minut až hodinu bolesti hlavy. Nejčastěji se jedná o zrakový příznak, kdy nemocný vidí jiskření, blikání, zářivé skvrny nebo čáry v určité části zorného pole nebo mu vypadne část zorného pole, která se postupně rozšiřuje a je ohraničená jiskřící hranicí. Aura se může projevit jako vratná porucha řeči, hybnosti poloviny těla, brnění nebo snížená citlivost určité části těla. Při poruše rovnovážného ústrojí migrenik trpí závratěmi nebo dokonce dojde k pádu. Migréna s aurou se projevuje ve 20% migrenózních atak.

Spouštěcí faktory migrény

Záchvaty bývají provokovány určitými vnějšími faktory jako je stres, nevyspání, alkohol, určitý typ potravy, pobyt v nevětrané místnosti, změna teplot či počasí, hluk, silné světlo, nadměrná zátěž fyzická, psychická i emocionální. Na spouštění migrény se podílí rovněž vnitřními stimuly, jako je změna hormonální hladiny během menstruace nebo při užívání hormonální antikoncepce u žen. Spouštěcí faktor je u každého migrenika individuální.

Stádia migrény

Migréna mívá několik fází. Začíná stádiem prodromů, což jsou příznaky předcházející vlastnímu záchvatu. Jejich charakter je individuální, trvají několik hodin nebo i dní. U někoho se projeví neklidem, podrážděností, zvýšenou únavou, ospalostí, u jiného neúměrně veselou náladou nebo fáze prodromů úplně chybí. Po létech záchvatů migrenik pozná, že se blíží další záchvat. Následuje stádium aury, dále vlastní bolest hlavy. A čtvrtým stádiem je fáze relaxace, kdy se nemocný cítí unavený, vyčerpaný, ale zároveň pociťuje obrovskou úlevu. Obvykle pak potřebuje spánek, který ho osvěží. V oblasti bolesti může ještě několik dní přetrvávat citlivost na dotyk nebo tepelné podněty.

Fotolia_40730802_XS

Diagnostika migrény

Diagnóza migrény je založena na základě popsaných příznaků, neexistují žádné pomocné laboratorní nebo zobrazovací vyšetření, které by ji určily. Pokud trpíte migrénami, je dobré být sledovaný u specializovaného lékaře, tedy neurologa. V České republice postupně vznikají specializovaná centra pro léčbu bolestí hlavy. Odborník vám doporučí vám vhodnou léčbu šitou na míru, která může snížit počet záchvatů i jejich závažnost. Až 70% migreniků se zdráhá pomoci lékaře, protože jsou názoru, že migréna je neurotickou poruchou, nemocí osob neschopných čelit stresu.

Režimová opatření při migréně

V léčbě migrény mají nezastupitelný význam režimová opatření. Pokud trpíte migrénami, je vhodné vystopovat, jaké vlivy vám migrénu spouští a tyto vlivy následně redukovat. U mladých lidí by se měl klást důraz na volbu povolání, tedy vyloučit taková, kde by migrenik pracoval v noci, v hluku a prachu nebo na směny. Je důležité vést pravidelný denní režim s potřebným množstvím spánku. Z pomocných postupů se používá celá řada relaxačních cvičení, masáže, biofeedback, rehabilitace nebo akupunktura. Jejich efekt nebyl spolehlivě prokázán, je individuální, ale nemocnému může pomoci.

Akupunktura představuje jedinečnou možnost léčby nejen ve své klasické formě, ale i ve formě ušní akupunktury. Je vhodná pro všechny věkové kategorie. Většina dlouholetých migreniků má výrazné chronické reflexní změny v krčním úseku páteře. Mobilizace krční páteře spolu s využitím dalších fyzioterapeutických postupů (masáže, nahřívání, ...) a následnou rehabilitací může snížit intenzitu bolestí hlavy.

Medikamentózní terapie

V léčbě migrény je důležitá profylaxe, tedy preventivní podávání léků, jejichž cílem je zredukovat počet a tíži záchvatů. Tato léčba je vhodná, pokud míváte 2 a více záchvatů za měsíc, pokud ataka trvá déle než 48 hodin nebo když na akutní léčbu nedostatečně reaguje. Nevýhodou je, že léčba musí být dlouhodobá, trvá 6 - 12 měsíců. Používají se tyto skupiny léků: některá antidepresiva, antiepileptika, antihypertenziva (betablokátory) nebo blokátory vápníkových kanálů.

Těžištěm terapie migrény je však akutní léčba migrenózních záchvatů. Pokud migrenik cítí, že se blíží záchvat, užije léky právě na začátku ataky. Dříve se uplatňovala metoda, kdy se krok za krokem používaly léky k odstranění záchvatu. Dnes moderní pracoviště používají dotazníky, díky kterým se migréna rozdělí na 4 stupně a pro každý stupeň je doporučena léčba.

Nespecifická terapie běžnými analgetiky se používá v prvních dvou stupních. Z léků na tlumení bolesti užijte Paralen, Panadol, Paramax nebo Ibuprofen, Ibalgin, Veral, Diclofenac, Voltaren, Aulin. Zvláště účinná je šumivá tableta Aulinu, jednak pro rychlý nástup účinku, tak pro minimální dráždění trávicího traktu. V symptomatické léčbě se používají léky proti zvracení (antiemetika a prokinetika) např. Degan, který snižuje pocit na zvracení a urychluje vstřebávání dalších látek zrychlením střevní pasáže. Na trhu jsou i kombinované preparáty analgetika s prokinetikem např. Migraeflux, Migranerton, Migea rapid. Dále může četnost záchvatů snížit hořčík - magnezium ve formě šumivých nebo běžných tablet.

V cílené léčbě migrény znamenalo objevení nové skupiny specifických antimigrenotik skutečnou revoluci. Ve třetím a čtvrtém stupni migrény se používají triptany, což jsou jakoby náhražky speciálního působku serotoninu. Jejich připojení na přijímací místa (receptory) pro serotonin zabrání rozšíření mozkových cév a spuštění celé kaskády změn při migrenózním záchvatu. Triptany způsobí odeznění bolesti hlavy nebo výrazné snížení její intenzity do 2 hodin od podání až u 80% záchvatů. Jsou dostupné v tabletové formě ve dvou silách, dále injekční nebo jako nosní sprej pro zvládnutí těžkých záchvatů spojených se zvracením. Nejpoužívanější preparáty jsou Sumatriptan, Imigran, Rosemig, Zomig, Rapimelt, Relpax, Naramig nebo Maxalt.

Jak migréně předcházet

Migréna je chronické onemocnění, které nelze trvale vyléčit. Četnosti a intenzitě záchvatů však můžete předejít odstraněním spouštěcích migrenózních faktorů a včasným podáním léků. Pokud poznáte začátek záchvatu, nemá cenu příliš dlouho otálet s podáním léků. Někdy se sice podaří průběh zmírnit nespecifickou léčbou běžnými analgetiky, ale mnohem spolehlivější je léčba triptanem. Proto pokud trpíváte migrény, vyhledejte odborníka a léčte se cíleně. Migréna je nemoc, která se může stabilizovat tak, aby se akutní záchvat celý rok nevyskytl.

Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Eliška Krčová
    25. 3. 2019 14:40
    Dlouhá léta jsem bojovala s migrénou, vyzkoušela jsem snad všechny popsané postupy i medikamenty, vždy mě bolest vyřadila na 1-2dny z normálního života. Pak jsem jednou navštívila přednášku o zánětech v těle na úrovni buněk, přednášel přímo světově uznávaný profesor z Oxfordu, též byl nominován na… celý příspěvek
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…