Hemoroidy

img
22. 04. 2014 Přečteno: 7269x

Hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně pod kůží řitní nebo pod sliznicí konečníku. Jsou patrně nejčastějším onemocněním trávicího traktu. Odhaduje se, že občasnými potížemi s hemoroidy trpí až čtvrtina populace. Vyskytují se u více než poloviny lidí nad 50 let, zejména u mužů. Hemoroidům se také říká zlaté žíly, píštěle nebo zkomoleně hemeroidy. Rozlišujeme vnitřní a zevní hemoroidy.

Hemoroidy - příčiny 

Příčina vzniku hemoroidů není zcela jasná, podílí se na ní celá řada faktorů. Velký podíl má vzestup žilního tlaku, který zatěžuje žilní stěnu. Mezi nejčastější příčiny patří sedavý způsob zaměstnání, vrozená slabost cévní stěny, ve vyšším věku ochablé vazivo, porucha vyprazdňování stolice – zácpa i průjem, zvýšený nitrobřišní tlak při těhotenství nebo usilovném tlačení při vyprazdňování stolice nebo zmohutnělý sval řitního svěrače. Právě tuhá stolice dráždí a rozrušuje cévní stěnu hemoroidů. To se ještě umocňuje usilovným tlačením se zvýšením nitrobřišního tlaku a celý proces vyústí v porušení stěny hemoroidů s typickým krvácením.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy jsou skryté pod sliznicí konečníku, nejdou tedy vidět. Projevují se krvácením. Pokud se u vás objeví nebolestivé krvácení na konci stolice a na toaletním papíru, nemějte strach, jedná se o hemoroidální krvácení. Krev bývá tekutá a jasně červené barvy, může být přítomné i odkapávání krve po stolici do toaletní mísy. Vzácným důsledkem opakovaného a velkého krvácení je anémie (pokles množství červených krvinek v krevním obraze). To je samozřejmě častější u osob, které berou léky na ředění krve, tzv. antikoagulancia, např. warfarin, Lawarin. Hemoroidy se mohou komplikovat vznikem trombózy, kdy se v rozšířené cévní pleteni srazí krev, nebo tromboflebitidy, při které vznikne okolo sraženiny zánět. skalpel_1600x900msTrombóza se projeví bolestivostí nebo neustálým bolestivým tlakem, jež se vystupňuje při vyprazdňování a doprovází jej krvácení po stolici. Vnitřní hemoroidy mohou i vyhřeznout ven z konečníku a opět se vracet zpět, což vyvolá svědění a pálení v konečníku a kolem řitního otvoru, výtok hlenu a špinění prádla. Takto pokročilá stádia hemoroidů musí být řešena chirurgicky.

Zevní hemoroidy

Zevní hemoroidy jsou patrné jako uzly okolo řitního otvoru. V klidovém stádiu nepůsobí potíže, málokdy krvácejí, projeví se až při trombóze zevních hemoroidů. Následkem proběhlé trombózy jsou řitní výčnělky, které mohou omezovat hygienu. Trombóza se může komplikovat prasknutím hemoroidální pleteně a vznikem hematomu (lidově modřiny), tedy krevního výronu do okolí řitního otvoru. Tato příhoda je velmi bolestivá, zpravidla se dostaví po nadměrné fyzické námaze a prochladnutí.

Diagnostika hemoroidů

Podezření na krvácení z hemoroidů je potřeba vždy ověřit. Základní vyšetření per rektum, tedy vyšetření konečníku prstem, zvládne praktický lékař. Provádí se v poloze na boku s pokrčenými dolními končetinami nebo ve stoje v předklonu. Lékař nejprve zhodnotí okolí řitního otvoru a pak do konečníku zavedeným ukazováčkem vyšetří jeho stěnu. Pokud na rukavici zůstanou stopy stolice, zhodnotí i ji, případné stopy krve nebo černou stolici. Dále vás může praktický lékař odeslat k odborníkovi na trávicí ústrojí, tedy gastroenterologovi. Ten provede i anoskopické nebo rektoskopické vyšetření konečníku, kdy zhodnotí stěnu konečníku vizuálně pomocí tuhé trubice se světelným zdrojem. I když se jedná o vyšetření nepříjemná, je nutné zdůraznit, že jsou velmi důležitá, protože mohou vyloučit závažnější třeba nádorová onemocnění dolní části konečníku. Ta se také mohou projevovat krvácením na konci stolice. Pokud vy sami máte vyšší riziko nádorového onemocnění tlustého střeva, je vám nad 50 let nebo již někdo v rodině nádor měl nebo se u vás vyskytují příznaky jako hubnutí, střídání průjmu a zácpy, teploty, jste slabí a zvýšeně unavení, nechte si provést i kolonoskopické vyšetření celého tlustého střeva.

Léčba hemoroidů

Základ léčby tvoří dietní a režimová opatření, na která navazuje léčba medikamentózní nebo chirurgická v závislosti na závažnosti hemoroidů.

Mezi režimová opatření patří péče o pravidelnou, měkkou stolici, která je podmíněna dietou s vysokým obsahem vlákniny. Jezte tedy hodně ovoce a zeleniny a pijte dostatek tekutin. Pokud i přesto budete mít tuhou stolici, kupte si v lékárně preparáty s vysokým obsahem vlákniny např. Psyllium nebo Lepicol. Dále omezte kořeněná jídla a příjem alkoholu. Pro docílení pravidelné stolice má blahodárný význam pravidelná a přiměřená fyzická aktivita. Vyhněte se rovněž usilovnému tlačení při vyprazdňování stolice s dlouhým vysedáváním na toaletní míse.

K lokální terapii se využívají preparáty ve formě mastí, krémů a čípků. Mají protizánětlivý, vazokonstrikční a adstringentní účinek (zužují cévy). Některé rovněž antiseptický účinek, což znamená, že ničí nebo brání množení mikrobů. Často obsahují i lokálně znecitlivující látky, a proto působí úlevu od bolesti a svědění. Obecně platí, že lokální aplikace mastí a krémů je vhodnější než čípky, které je obtížné udržet v řitním kanále. Používají se přípravky s kortikoidy (Doxiproct plus mast), lokálně znecitlivujícími látkami (Avenoc mast, Dobexil H mast nebo čípek, Mastu S mast i čípek, Procto-glyvenol mast i čípek) nebo antiseptiky (Faktu mast, čípek). Většina přípravků je volně prodejných.

Celková léčba se používá spolu s lokální při akutním hemoroidálním krvácení. S úspěchem se podávají venotonika, látky ovlivňující žilní systém. Mají rovněž protizánětlivý účinek, působí proti otoku, zvyšují napětí žilní stěny, zlepšují odvádění lymfatické tekutiny, snižují propustnost malých cév. Mezi nejčastěji užívané léky patří Detralex, Aescin, Glyvenol, Venoruton, Cilkanol, Anavenol, Ascorutin. Některé jsou volně prodejné, jiné vázané na recept. Výhodou těchto preparátů je možnost užívání během celého dne. V léčení akutního krvácení se podávají ve vysoké dávce, která se v průběhu několika dní snižuje.

Systémová terapie je vhodným doplňkem léčby instrumentální k urychlení hojení a snížení komplikací.
Instrumentální léčba je na rozhraní mezi chirurgickou a lokální léčbou. Je to metoda invazivní, při které je vždy nutné použít anoskop. Anoskop je již výše zmíněná tuhá trubice se světelným zdrojem, která umožní vizuální zhodnocení stěny konečníku. Používá se nejen k diagnostice, vyšetřující lékař díky ní uvidí hemoroidy, ale také k léčbě. Anoskop umožňuje provádět výkony jako Baronova ligatura, sklerotizace a termokoagulace hemoroidů. Mezi výhody instrumentální léčby patří, že se provádí ambulantně a bez anestezie. Je vhodná zejména pro méně pokročilá stádia hemoroidů.

V současné době je nejužívanější metoda Barronova ligatura hemoroidů. Principem metody je zachycení hemoroidů do gumového pružného kroužku pomocí anoskopu. Celý hemoroid s cévou a okolní tkání se gumovým kroužkem zaškrtí a během několika následujících dnů odumře a odpadne. Další metodou je termokoagulace, při které se vysokým teplem srazí bílkoviny ve stěně hemoroidu a ty pak zfibrotizují (změní se ve vazivovou tkáň). V 80 - 90%případů je léčba úspěšná. Efektivní léčbu hemoroidů představuje i sklerotizace, kdy se speciální sklerotizační látka aplikuje v místě ústí hemoroidu. Dojde k trombóze a fibrotizaci okolní tkáně.

Chirurgická léčba se používá u rozsáhlých hemoroidů a tam, kde nebyla úspěšná medikamentózní a instrumentální léčba nebo dochází k recidivě krvácení. Existuje několik typů operací, kterými se hemoroidy odstraní.

Prevence hemoroidů

Vzhledem k tomu, že jsou hemoroidy často podmíněny geneticky, nejde jejich vzniku úplně zabránit. Závažnost hemoroidů však může zmírnit dodržování dietních a režimových opatření.

Doporučení při hemoroidech

zelenina_1600x900msJestliže se u vás objeví krvácení po stolici, nechte se vyšetřit u svého lékaře. Objasní vám, zda je krvácení hemoroidální nebo má jinou příčinu. Vyšetření neodkládejte, jděte k lékaři včas. Kdyby se jednalo o závažnější onemocnění, včasné zahájení léčby zmenší rozsah výkonu a zabrání komplikacím. Česká republika zaujímá první místo ve výskytu nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku, proto se nebojme využívat preventivního vyšetření konečníku i tlustého střeva. Pokud ve stolici objevíte tmavou krev a krevní sraženiny, jedná se o krvácení ze střeva nebo vyšších částí trávicího ústrojí, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Rovněž bolestivé nucení na stolici (tenesmy) provázené krví nepatří mezi příznaky hemoroidálních nemocí, jsou znamením zánětlivého nebo nádorového postižení konečníku.

Většina hemoroidálních nemocí probíhá nekomplikovaně, medikamentozní léčba má u těchto nemocných efekt ve 2/3 případů. Jestliže však dochází k recidivě krvácení, je u vás snížená kvalita života, doporučuji vám podstoupit instrumentální nebo chirurgickou léčbu.

Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • MUDr. Z.Dočkalová
  21. 5. 2017 14:25
  Dobrý den paní Frťalová,<br> děkujeme za komentář. Článek obsahuje základní informace, má mít informační charakter, který dle mého splňuje. Problematika hemorhoidů se velmi rychle rozvíjí, přece jen tímto onemocněním trpí velká část populace. Článek má člověka s hemorhoidy navést k řešení problému… celý příspěvek
 • Hedvika Frťalová
  27. 4. 2017 18:53
  Dobrý den, <br> <br> tak např. v článku píšete, že píštěl je hemoroid. <br> I laik s titulem Ing. ví, že tomu tak není. <br> <br> Bylo by zajímavé vidět, jak lékař pomocí anoskopu zachytáva hemoroid do pružného kroužku, když v článku současně uvádíte, že anoskop je tuhá trubice se světelným… celý příspěvek
 • Hermína Lang
  25. 4. 2017 23:08
  Nevěděla jsem že někdo s titulem Ing je odborník na klinickou medicínu. Mudr H. Lang. ps: v základních aspektech je téma informačně v pořádku. Jinak toto tema je obecně velmi rozsáhlé a neustále se zkušenostne i vědecký… celý příspěvek
 • Hedvika Frťalová
  25. 4. 2017 16:07
  Doporučuji všem čtenářům, aby si raději přečetli fundovaný článek o hemoroidech a nevěřili všem informacím výše uvedeným.

  Ing. Hedvika Frťalová
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…