Borelióza

img
23. 07. 2014 Přečteno: 21738x

Lymeská (též lymská) borelióza je infekční onemocnění přenášené gram negativními spirálovitými bakteriemi rodu Borrelia. V České republice se vyskytují tři hlavní kmeny, nejčastěji pak Borrelia burgdorferi. Každý kmen vyvolává odlišné příznaky onemocnění a každý je také jinak odolný k léčbě. V přírodě jsou rezervoárem těchto bakterií drobní hlodavci a větší zvěř, v domácnostech pak psi a kočky. Bakterie jsou přenášeny klíšťaty a tak se stává borelióza nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty v České republice.

Někteří odborníci zvažují přenos komáry a jiným bodavým hmyzem, ale tato teorie nebyla jasně prokázaná. Typické projevy nemoci byly v Evropě popsány už před více než sto lety, ale bakterie borrelie byly popsány až ve 20. letech v USA. Je nutné připomenout, že ne každé klíště nemoc nebo nemoci či bakterie přenáší. V 80. letech minulého století si lékaři všimli, že přibývá v oblasti města Lyme ve státě Connecticut (USA) lidí s vyrážkou a otoky kloubu. Bylo zjištěno, že byli nakaženi bakteriemi rodu borrelia a proto je dodnes užíván název Lymeská nemoc nebo borelióza.

Čtěte také:

Hrozba jménem klíšťová encefalitida

Klíště jako přenašeč boreliózy

Klíště (latinsky Ixodesricinus) bylo objeveno v roce 1758, jde o roztoče z čeledi klíšťatovití. Tento roztoč se živí sáním krve savců, ptáků nebo plazů a je to významný přenašeč infekčních chorob (krom borreliózy přenáší také klíšťovou encefalitidu). Samice klíštěte jsou větší než samci, můžou dosahovat velikosti až přes 1 cm. Tělo klíštěte se skládá z hlavičky a těla, kdy k průniku kůží slouží háčky, kterými se klíště pevně přichytí. Na chodidlech předních nohou má klíště speciální orgán, který umožňuje detekci oxidu uhličitého, který je obsažen v krvi. Tím klíště bez obtíží najde svého hostitele a také jeho nejprokrvenější část těla (u lidí krk, podkolenní jamka a dolní končetiny obecně, břicho a podbřišek, podpaží, za ušima, krk).

Klíště se nejčastěji vyskytuje v oblasti vlhkých listnatých lesů, v místech s vysokou trávou a keřovými patry, v oblasti vlhkých luk, na okrajích lesů a v oblasti potoků a řek. Klíště na svoji oběť čeká na špičkách listů jak trávy, tak keřů. Pokud se klíštěte dotknete, neúprosně se přichytí háčky ke kůži, vyhledá nejlepší místo na těle a začne rychle sát krev. Dospělá samice saje krev na hostiteli (drobný hlodavec, lesní zvěř), kde ji vyhledá dospělý samec, který už potravu nepotřebuje, pouze vyhledá samici k páření. Samice pak hostitele opouští a naklade do půdy několik tisíc vajíček. Z vajíček se vyvinou larvy, které vyhledají drobná zvířata, jako jsou ptáci nebo ještěrky a několik dní na nich sají krev. Z larvy vzniká nymfa, která saje oběť dál. Postupně dospívají a opět se páří. Tento cyklus trvá jeden až čtyři roky. Nejčastějším výskytem klíšťat a jejich sání je časně z jara, počátek léta a podzim.

Jak se borelióza přenáší

Jak už bylo řečeno, k přenosu boreliózy dochází v době sání klíštěte, nejčastěji pokud je klíště neobjeveno několik hodin až dní. Pro život klíštěte je krev naprosto nezbytná, aby se mohlo vyvíjet v další stádia až do dospělosti. Klíště je v době přichycení velmi malé (několik milimetrů) a je proto velmi jednoduché ho přehlédnout. Bakterie borrelie tedy přecházejí po přichycení do kůže a mohou rychle přestoupit do krve hostitele. Tvrdí se, že ve většině případů je třeba alespoň 36ti hodin k tomu, aby došlo k přenosu bakterií. Bohužel ale byly zjištěny případy, kdy stačila k přenosu i pouhá jedna hodina. Proto pokud na těle objevíte klíště, které je větší velikosti než 2 mm, klíště mělo s největší pravděpodobností dostatek času k tomu, aby vám bakterie borrelie mohlo předat.

fotolia_10898267_xs_1600x900ms

Průběh boreliózy

Pokud se už boreliózou nakazíte, někdy je velmi těžké samotnou nemoc identifikovat, protože existuje několik druhů bakterií, které mohou postihnout více orgánových systémů, a tudíž dochází k řadě různých příznaků. Nejčastěji bývá postižena kůže, klouby a nervový systém. Ve spojení s boreliózou se velmi často hovoří o tzv. erytemamigrans neboli migrujícím erytému (zarudnutí). V oblasti přichycení klíštěte se může objevit zarudnutí, které bývá vystouplé nad rovinu okolní kůže. To nemusí vždy znamenat onemocnění, může jít jen o časté podráždění po kousnutí klíštětem. Nicméně po několika dnech se začervenání může rozšiřovat, nejčastěji je okrouhlého tvaru, kdy nejčervenější je okraj oblasti a střed je poměrně světlý. V oblasti boků, zad nebo stehen může jít o pásovité útvary a tyto zvětšující se začervenání už na onemocnění boreliózou skutečně ukazují. Možné je pozorovat tyto skvrny i na několika místech na těle. V tomto případě je vždy nutné rychle vyhledat lékaře. Bohužel je ale možné, že někteří z vás onemocnění boreliózou i bez tohoto znamení. Projevy jsou pak zpočátku podobné chřipce, kdy je nemocný unavený, bolí ho klouby a svaly, může se objevovat bolest hlavy, horečka, zimnice až bolest celého těla. Postupně v několika týdnech až měsících se mohou objevovat otoky kloubů, které jsou bolestivé a znemožňují pohyb nemocného. Typicky dochází k otoku kolen a postupně bolest přechází i na další klouby.

Po týdnech, měsících a někdy dokonce i letech můžou bakterie napadnout obaly chránící mozek (mozkové blány neboli meningy) a dochází tak k zánětu - meningitidě (zánět mozkových blan). Ten může vygradovat až k paralýze poloviny obličeje (tzv. Bellova paralýza), znecitlivění nebo oslabení až ochabnutí končetin nebo omezení svalové síly obecně. K méně častým příznakům onemocnění řadíme nepravidelnosti srdečního rytmu, zánět v oblasti očí (zánět spojivek), zánět jater se žloutenkou, únava až vyčerpání. Pokud zpozorujete některý nebo některé z příznaků v kombinaci s nálezem klíštěte, je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Jak už bylo řečeno, pouze malé množství klíšťat po přisátí opravdu přenese boreliózu a nakazí vás jí. Platí zde pravidlo čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je pravděpodobnost, že onemocníte. Pokud jste zpozorovali některé z výše zmíněných symptomů, vyhledejte lékaře, aby mohl začít s léčbou co nejdříve. Vždy je lepší příznaky nepodcenit, protože nepřítomnost příznaků bohužel neznamená, že nejste nakaženi. Pokud není borelióza léčená, hrozí rozšíření do dalších částí těla během následujících měsíců i let po primárním nakažení.

Diagnostika boreliózy

Většina příznaků boreliózy je naneštěstí nespecifická a velmi často se stává, že je onemocnění odhaleno až při rozšíření infekce do vzdálenějších orgánů nebo orgánových systémů. Další komplikací je to, že klíště může jedním přisátím přenést nejenom boreliózu, ale i další onemocnění. Každé vyšetření lékařem by proto mělo začít důkladným odebráním anamnézy, tedy historie onemocnění. Dalším krokem by mělo být odebrání vzorku krve a jeho odeslání do laboratoře, kde se krev důkladně vyšetří. Laboratorní testy by měly odhalit protilátky proti bakteriím boreliózy.

Protilátky jsou nejlépe odhalitelné až po několika týdnech po nakažení, kdy vaše tělo mělo dostatek času pro jejich tvorbu. Nejčastěji užívaným laboratorním testem je tzv. ELISA imunoabsorbční test, který detekuje protilátky proti Borrelia burgdorferi. V některých zřídkavých případech může test být falešně pozitivní, což lékaře donutí zahájit léčbu, ačkoliv doopravdy nemocní nejste. Toto je ale pro vás vždy lepší variantou, protože antibiotická léčba by vám neměla příliš uškodit. Test není pozitivní v časných stadiích onemocnění, protože tělo nevytvořilo dostatek protilátek pro detekci. Pokud se vám ale v místě přisátí objevilo zarudnutí nebo pokud se dokonce toto zarudnutí rozšiřuje a migruje po těle, je to dostatečný důkaz přítomnosti onemocnění a léčba se zahajuje ihned. Krom ELISA testu můžeme požít další testování, jehož název je Western blot. Jde o test potvrzující diagnózu, který taktéž detekuje protilátky. Dalším testem je PCR (polymerázová řetězová reakce), která pak detekuje DNA bakterií boreliózy a to především z odebrané tekutiny výpotku kloubů. Testování se využívá hlavně u lidí s chronickým onemocněním kloubů po napadení boreliózou.

Léčba boreliózy

V časném stadiu onemocnění jsou základním standardem léčby boreliózy jako u jiných bakteriálních onemocnění perorální antibiotika (antibiotika polykaná a přijímaná ústy). Většinou se používají tetracykliny (doxycyklin) pro dospělé a děti starší 8 let. Další možností jsou amoxicilin nebo cefuroxim. Tyto dvě skupiny jsou vhodnější pro léčbu dětí, těhotných nebo kojících matek. Léčba antibiotiky by měla trvat alespoň 14, lépe pak 21 dní. Některé studie tvrdí, že kúra antibiotik trvající pouze 10 - 14 dní vykoná stejnou službu.

Pokud onemocnění zasáhne i centrální nervovou soustavu, nutná je antibiotická léčba intravenozní (do žíly). Ta by pak měla trvat 14 až 28 dní. Tato léčba by měla zaručit eliminaci infekce. Bohužel někdy ale trvá týdny, měsíce i roky, než se opravdu zbavíte veškerých příznaků (mohou přetrvávat bolesti svalů nebo únava). Příčina přetrvávání potíží není zcela jasná a bohužel další léčba antibiotiky většinou nepomůže. Další nepříjemnost nám pak mohou způsobit i antibiotika, která můžou mít řadu nežádoucích účinků jako je snížení počtu bílých krvinek, průjmy (antibiotika se poperou s bakteriemi borrelie, ale bohužel také mohou zničit i užitečné bakterie, které se přirozeně vyskytují v tlustém střevě a zajišťují správnou mikroflóru pro trávení a vstřebávání potravy).

Prevence boreliózy

Co se týká prevence boreliózy, v dnešní době bohužel neexistuje účinná vakcinace. V minulosti proběhly pokusy o aktivní očkování, ale u některých očkovaných se objevily nečekané obtíže v podobě únavy, erytému, neurologických obtíží a potíží s klouby. Z tohoto vyplývá, že nejúčinnější prevencí je se vyhnout kousnutí klíštětem. Proto je vhodné vyhýbat se oblastem, o kterých víte, že je zde vysoký výskyt nakažených klíšťat. Obecně se vyhýbejte vlhkým oblastem s vysokou trávou, a pokud už se do přírody vydáte, nezapomeňte si obléknout dlouhé kalhoty a obout pevnou uzavřenou obuv. Někteří výrobci dokonce nabízí řadu přípravků proti klíšťatům. Jsou označeny obsahem tzv. DEET, nanášejí se přímo na holou kůži a mohou být poměrně účinné.

zavlazovani-zahrady-a-travniku-je-v-lete-nutnost_1600x900ms

Pokud už ale klíště najdete přisáté ke kůži, pokuste se ho odstranit co možná nejrychleji, a to vyvikláním nebo rychlým odtržení od kůže. Klíště je přichyceno zoubky, proto je nesmysl s klíštětem točit proti nebo po směru hodinových ručiček (klíště nemá závit!). Existuje řada pomůcek k odstranění klíšťat v podobě pinzet, kleští, karet nebo háčků. Nikdy klíště předem neduste pastou, krémem, dezinfekcí, olejem apod. Klíště se reflexně vyzvrací i s bakteriemi borrelie a nákazu spíše urychlíte. Po odstranění klíštěte poškozené místo pořádně vydezinfikujte (jodová tinktura, septonex apod.). Pokud klíště tzv. přetrhnete a zůstane v kůži zbytek hlavičky, není důvod k panice. Můžete se pokusit hlavičku opatrně vytáhnout špendlíkem nebo jehlou nebo místo zdezinfikujte, hlavička časem odpadne sama. Po každé procházce přírodou se pořádně zkontrolujte, především kožní záhyby (podpaží, třísla, pod prsy, podkolenní jamky, v oblasti břišních záhybů, na krku a za ušima). U dětí dbejte na řádnou kontrolu oblasti hlavy, především vlasaté části. Vhodné je také pravidelně kontrolovat vaše chlupaté mazlíčky (kočky, psy), kteří by mohli volně pohybující se klíšťata přinést domů a kontaktem s nimi je pak přenesete na sebe.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…