Afty

img
26. 05. 2014 Přečteno: 22787x

Afty neboli odborně aftózní stomatitida, jsou drobné bolestivé vřídky na sliznici úst (z latinského slova aphta = eroze). Afty v ústech mohou být velké až několik centimetrů čtverečních. Většinou mají bílou až lehce nažloutlou barvu spodiny s červeným lemem. Afty se vyskytují na dásních, jazyku, na patře, patrových obloucích, na vnitřní straně rtů nebo tváří. S afty se během života alespoň jednou setkal téměř každý z nás. Rozdíl mezi oparem a aftou je ten, že opar se naopak vyskytuje na vnější straně rtu.

Afty v ústech se o něco častěji vyskytují u žen a mladších jedinců. Po třicítce se pak afty objevují méně. Vliv hraje celkový stav imunitního systému, množství vitamínů v těle a řada dalších vlivů. Většina zdrojů uvádí, že afty nejsou nakažlivé, ale přesto bychom měli v době onemocnění dbát zvýšené hygieny.

Afty - příčiny vzniku

Jako příčinu vzniku aft je možné označit poměrně velké množství vlivů. Jednou z nejčastějších příčin je snížený příjem vitamínů a oslabený imunitní systém. Z vitamínů se nejčastěji označuje skupina vitamínů B a vitamín C, dále pak železo a kyselina listová. Další příčinou vzniku aft může být stresová životní situace, dále pak mechanické poškození sliznice dutiny ústní s infikováním eroze (nošení rovnátek nebo zubních protéz s poškozením sliznice, kousnutí se nebo poranění cizím předmětem atd.).

Afty v ústech se nejčastěji vyskytují u dětí a mladých osob. Vliv může hrát také stav hygieny, kdy děti rády olizují cizí předměty, okusují si nehty apod. U velmi malých dětí je vhodné přítomnost aft zjistit co nejdříve a případně vyloučit herpetické onemocnění, které způsobuje nechutenství dítěte a dehydrataci s teplotou až horečkou.

Velmi často je příčina vzniku afty neznámá, mnoho žen sleduje zvýšený výskyt aft v období menstruace, možný je výskyt při změně zubní pasty (možná je přecitlivělost na složky zubní pasty), užíváním příliš tvrdých zubních kartáčků nebo nešetrná péče o chrup, hovoří se také o reakci na konzervanty v pokrmech, konzumaci příliš kořeněných jídel nebo kouření. Výskyt aft nebývá spojován na rozdíl od herpetických onemocnění s příčinou virové infekce. Teoreticky možná je také dědičnost. Nezřídka pak příčina není vůbec objasněna. Afty a jím podobné léze se často vyskytují u onkologických pacientů v období chemoterapeutické léčby. Defekty je u nich velice nutné sledovat a včas ošetřit.

Průběh onemocnění afty

Tvorba afty začíná několika způsoby. Jednou z možností je tvorba malého puchýřku, který brzy praskne a změní se ve vřídek. Další možností je zanícení poraněné oblasti, kdy se netvoří puchýřek, ale otevřená ranka, která se mění ve vřídek s bílou spodinou a červeným lemem. Jindy je oblast budoucí afty i několik dní citlivá na dotyk a začervenalá, postupně se samovolně utvoří vřídek. Spodina vřídku bývá mírně pod úrovní okolí a je velmi citlivá na dotek nebo některé potraviny (kyselé, alkohol apod.).

Afty v ústech se vyskytují jednotlivě nebo jich můžeme najít několik. Většinou se velikost aft pohybuje v milimetrech, výjimečně dosáhnout centrimetrových velikostí. Hojení začíná po několika dnech zmenšováním fibrinové bělavé části a většina aft se vyhojí v rozmezí 1 - 2 týdnů. Výjimečně afty větších rozměrů nebo v případě poruchy imunitního systému může léčba trvat týdny až měsíce. Malé afty se hojí vždy bez jizvy, většina větších aft taktéž, v případě velmi rozsáhlých lézí nebo vážných poruch imunitního sytému můžeme po aftách najít drobné jizvy.

Malé afty většinou nečiní větší obtíže, v případě větších lézí se objevují řezavé až pálivé bolesti. Nepříjemné může být i pouhé mluvení. U dětí a starších nemocných jedinců je nutné sledovat, zda přijímají potravu a především dostatek tekutin. Nechutenství by mohlo u těchto citlivých skupin brzy způsobit dehydrataci a někdy i kombinaci s podvýživou.

Diagnostika aft

Diagnóza afty je většinou poměrně jednoduchá a nevyžaduje složitějšího vyšetření. Místa budoucích aft jsou patrná většinou den před objevením se prvních vřídků, ty pak mají typicky bělavou fibrinem potaženou spodinu a zarudlý lem. Spodina vřídků bývá mírně pod úrovní okolí. Léze je prakticky vždy dost bolestivá. Najednou jich v ústech může být několik, většinou se za normální považuje počet do pěti vřídků. Onemocnění je tak diagnostikováno pouze na základě klinického vzhledu. Afty nelze diagnostikovat laboratorně, odběrem krevních vzorků ani jiným vyšetřením. Při jakýchkoliv pochybnostech nebo při výskytu lézích větších než centimetr je možné setřít a vyšetřit vzorky z léze, jestli se nejedná o nějaké infekční bakteriální nebo virové onemocnění (syfilis, herpes simplex). Možné je preventivně vyšetřit krevní obraz, případně protilátky proti podezřelým onemocněním. Častější afty mohou být prvním příznakem vážných onemocnění imunitního systému jako je leukémie apod.

afty 

Afty - léčba

Ve většině případů lze léčbu aft zvládnou během několika dní, maximálně týdnů bez vyhledání pomoci odborníka. Lékaře se doporučuje navštívit především v případě kruté bolesti, která brání příjmu potravy a především tekutin. Hrozí tak dehydratace, která se může zvrtnout ve vážný problém. Návštěvu lékaře neodkládejte dále v případě, že máte v ústech aftu větší než centimetr v průměru nebo víc jak čtyři afty, pokud se vám nedaří samoléčbou afty zbavit déle než dva týdny nebo máte-li zároveň s aftami horečku a další vedlejší příznaky (otok mízních uzlin, zvýšená únava, nechutenství, vyrážka na kůži, eroze nebo vřídky na jiných částech těla, otoky kloubů nebo končetin, bolesti břicha, průjem, zvracení atd.).

Podezřelé se také může zdát, pokud se afty vracejí víc jak pětkrát do roka. S léčbou aft by vám měl poradit praktický lékař, který může preventivně odebrat krevní vzorky, vzorek moči a zkontrolovat krevní tlak. Dále je možné poradit se se stomatologem, dermatologem nebo lékařem ORL (ušní, nosní a krční oddělení). Základem léčby jako takové je zvýšení ústní hygieny. Plak na zubech je zdrojem bakterií, které tvorbu aft mohou podporovat. Přímo na afty je pak možné aplikovat některý z léčivých přípravků. V dnešní době je možné prakticky v každé lékárně volně zakoupit velké množství gelů nebo roztoků, které se jednoduše aplikují přímo na afty (příkladem je Herbadent roztok na dásně). Řada přípravků krom léčivé a desinfekční složky obsahuje také anestetickou složku, která uleví od bolesti a vhodné je tyto přípravky aplikovat před jídlem tak, aby příjem potravy nečinil potíže. Přípravky často obsahují směsi bylin a léčivých olejů, někdy jsou na alkoholové bázi. Pomoct mohou také výplachy desinfekčními roztoky jako je chlorhexidin, Listerin, tantum verde, jodové preparáty a jiné. Někdy může být léčba aft obtížnější než léčba oparů, protože není přesně známá příčina vzniku aft.

Jelikož jsou afty lokalizovány na sliznici, která je oplachována slinami, tekutinami a potravou, může činit obtíže zajištění místního účinku léčivého přípravku. Řada z nich je proto ve formě gelů, které pevně přilnou ke sliznici a v kombinaci se slinami nebo vodou houstnou a ulpívají lépe na sliznici. Bolestivá spodina je tak krytá a chráněna v období příjmu potravy a tekutin. Řada preparátů k léčbě aft obsahuje výtažky z bylin a jiné přírodní složky. Například cibule přispívá k zlepšení imunitního systému a obsahuje sirné sloučeniny, které mají antiseptické vlastnosti. Možné je také namočit vatovou tyčinku do alkoholu a přiložit na aftu, počítejte ale s poměrně bolestivou reakcí. Alkohol ale funguje jako dobrá desinfekce. Šalvěj a lékořice jako odvar ke kloktání by měl utišit bolest.

Možné je připravit také tinkturu, kdy se bylinky zalijí 60% alkoholem. Jako prevence aft nebo podpora obnovení sliznice se doporučují pivovarské kvasnice, které obsahují vitamín B. Další léčebnou metodou je léčebná voda, kdy do vody přidáte lžíci jedlé sody a trochu soli. Voda opět působí jako desinfekce. V minulosti se jako silná desinfekce používala francovka (alpa), kdy se opět vatová tyčinka namočila do francovky a afta se „vypálila". Listy řepíku lékařského mají také dezinfekční účinky. Další z bylinek, které je možné použít třeba jako tinkturu jsou šalvěj, třepatka (echinacea) nebo lékořice. Některé zdroje uvádí, že také borůvky (jak kompotované, tak čerstvé) pomáhají proti boji s afty. Stejně tak šťáva z mrkve, kdy by pak borůvky i mrkev měly sloužit také jako prevence vzniku aft. Z alternativní léčby je jako analgetikum do oblasti aft přiložit kostku ledu, která způsobí znecitlivění oblasti.

Zklidňující účinek má odvar z heřmánku, který je také protizánětlivý. Po dobu léčby je vhodné se vyvarovat kořeněných jídel, kávy a dalších dráždivých jídel jako jsou citrusy, rajčata nebo papriky. Kouření může také dráždit citlivou sliznici. V době léčby především u malých dětí a starších nemocných dbejte na dostatečný příjem tekutin.

Možnosti prevence vzniku aft

Příčina vzniku aft není zcela objasněná, proto je prevence někdy nelehkým cílem. Jasné je, že má se vznikem aft imunitní systém něco společného, proto je především dobré posilovat imunitní systém. Základem je zdravý životní styl s dostatkem spánku a přísunem vitamínů. Dobré je zvýšit příjem především vitamínu C a B. Důležité je také dbát zvýšené hygieny úst, bakterie úst mají na tvorbu aft zásadní vliv. Pokuste se vyvarovat poraněním sliznice úst, neolizujte ostré předměty a pozor také na znečištěné předměty. Pokud trpíte opakovaným návratem aft, za zkoušku stojí omezení kořeněných jídel, přestat s kouřením a zkusit změnit značku zubní pasty.Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…