Mohou vejce skutečně zvedat cholesterol nebo je pravda jiná? Kolik vajec můžeme přes Velikonoce bez obav sníst?
Vejce jsou značně oblíbenou potravinou, průměrný Čech jich za rok sní téměř třináct kilogramů. A zvlášť právě o Velikonocích spotřeba vajec prudce stoupá. Za jejich oblibou stojí vícero faktorů. Jsou snadno dostupná, skvěle zasytí, obsahují spoustu vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších cenných látek. A také jsme naučení je dávat do většiny pokrmů. Ale co ten cholesterol?
Právě cholesterol, který vejce obsahují, je věcí neutuchajících sporů. Jak laické, tak i odborné veřejnosti. Často se uvádí, že cholesterol, který vejce ukrývají, přispívá k srdečním onemocněním. A je tak jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě. Co je na tom pravdy?
Vejce versus cholesterol
Po celá léta na nebezpečí konzumace vajec upozorňovali lékaři i výživoví poradci. Jenže pak se něco změnili. Vejce se dostali pod drobnohled vědců, kteří je začali podrobně zkoumat. A přišli na to, že to, co se o vejcích říká, nemusí být tak docela pravda. Je sice faktem, že vejce obsahují více cholesterolu než mnohé jiné potraviny. Jsou však také plné prospěšných bioaktivních sloučenin a dalších cenných živin, které právě proti mnoha nemocem, i kardiovaskulárním obtížím, skvěle pomáhají. Výzkumy z poslední doby jednoznačně naznačují, že souvislost mezi konzumací vajec a zvýšeným rizikem srdečních onemocnění nemusí mít tak silné pouto, jak se uvádělo (či stále ještě na mnoha místech uvádí).
Pomocí ájurvédy a meditace můžete snížit hladinu cholesterolu
Recepty z vajec: 10 nápadů, jak zužitkovat vejce nejen z Velikonoc
Zvyšují vejce hladinu cholesterolu?
Nedávné studie a metaanalýzy zjistily, že konzumace vajec nemusí nutně zvyšovat riziko srdečních chorob nebo jejich rizikových faktorů (zánět, ucpávání tepen, vysoká hladina cholesterolu…). Bylo zjištěno, že konzumace dvou vajec denně neměla na tyto faktory vůbec žádný vliv. A žádným negativním způsobem neovlivňovala ani hladinu cholesterolu. Ba právě naopak. Při konzumaci tohoto množství vajec stoupala lidem hladina takzvaného “hodného” cholesterolu, který je naopak pro lidské zdraví žádoucí. Zároveň však experti uvedli, že negativně mohou vejce působit v případě, že společně s nimi budeme konzumovat ještě další potraviny, které mají vysoký obsah cholesterolu. Tedy typická “anglická snídaně” rozhodně není tou správnou volbou. Ale ani kombinace vajec a tučných sýrů, zpracovaného masa, smažených pokrmů nebo jogurtů. Z provedených studií jasně vyplývá, že budeme-li konzumovat minimálně 2-7 vajec týdně, předcházíme tím nejen vysoké hladině cholesterolu, ale i dalším kardiovaskulárním onemocněním a dokonce i metabolickému syndromu.
Vejce a cholesterol: Bílek nebo žloutek?
Tolik diskutovaný cholesterol se neukrývá v celém vejci, jak si mnozí mylně myslí. Jedno vejce velikosti L obsahuje v průměru zhruba 200 mg cholesterolu. Přičemž drtivá většina je koncentrována ve žloutku. Jestliže byste se chtěli z nějakého důvodu za každou cenu cholesterolu vyhnout, pak můžete konzumovat pouze vaječné bílky. Ty jsou základem takzvané proteinové diety, obsahují totiž perfektní zdroj kvalitních bílkovin. Například ve fitness světě jsou využívány téměř výhradně právě bílky.
Vejce jsou zdraví prospěšná
Vejce jsou cenově dostupnou potravinou a především velice výživnou. Jsou skvělým zdrojem bílkovin a snadno se připravují. Ukrývají v sobě široké spektrum vitamínů a minerálních látek (především vitamíny skupiny B a také cholin či selen). Jsou rovněž bohaté na antioxidanty. Tedy látky, které pomáhají chránit naše buňky před poškození způsobeným volnými radikály. Vejce jsou ideálním pokrmem pro jedince, kteří chtějí zhubnout. Díky vysokému obsahu bílkovin jsou syté a ona sytost vydrží poměrně dlouhou dobu. Jsou proto považovány za ideální snídani.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku