Železo ovlivňuje řadu procesů v těle

Nedostatek železa: Jak ho poznat a jak ho řešit?

Bledé líce, kterým už nepomáhá ani tvářenka a únava, která lze jen těžce překlenout. To jsou charakteristické příznaky nedostatku železa, tedy chudokrevnosti či anémie. Nedostatek železa trápí až 20 % žen a přibližně 5 % mužů. Železo je stopový prvek, který je v našem organismu nepostradatelný, neboť se podílí na jeho zdravém chodu. Hladinu železa bychom si měli hlídat. Jak poznat nedostatek železa a jakým způsobem ho případně řešit?

Nedostatek železa: Kde všude je železo nepostradatelné?

Hlavním úkolem železa je podíl na tvorbě červeného krevního barviva (hemoglobinu). To je bílkovina, která je obsažená v červených krvinkách a pomáhá při procesu okysličování krve. Jinými slovy, červené krvinky zajišťují přenos kyslíku z plic do ostatních tkání. Další, ne tak často zmiňovanou funkcí železa je, že jako součást cytochromů podmiňuje přenos elektronů v dýchacím řetězci.

Nedostatek železa: Příčiny

Nejčastěji trpí nedostatkem železa ženy. Důvod je prostý – menstruace, během které spolu s krví ztratí určité procento železa. Proto se i s menstruací spojuje únava. Za nedostatkem železa však stojí i špatné nebo nevhodně zvolené stravovací návyky (zejména ženy v období menopauzy by se v tomto směru měly hlídat), gynekologické operace, zánětlivé onemocnění střev anebo také třeba nekvalitní dýchání.

Čtěte také:

Minerály v kostce: Mangan by měl napomáhat rychlejšímu hojení

Nedostatek železa: Hlavní projevy

  • Únava – jedná se o únavu, která nesouvisí s aktuální situací (jednoduše chodíte spát včas, nejste výrazně ve stresu ani jste zrovna nepopíjeli s přáteli). I po dlouhém, objektivně kvalitním spánku se jednoduše necítíte nasyceni a mohli byste si klidně jít zase lehnout. Únava způsobená nedostatkem železa je těžká. Pokud vyloučíte přicházející nemoc, pak za únavou může stát právě nedostatek železa. Důvodem je nedostatečně okysličení tkání.
  • Nekvalitní bledá pokožka – zatímco někdo svou pleť „bělí“ pomocí speciální kosmetiky, nedostatek železa v organismu ji vybělí za vás. Problém je, že pokožka vypadá opravdu nezdravě, někdy má dokonce žlutavý nádech. Navíc je pokožka suchá, zhoršuje se kvalita vlasů, dokonce mohou začít vypadávat a lámou se nehty.
  • Silná menstruace – na intenzitu menstruace má vliv řada faktorů, pakliže však krvácíte velmi intenzivně několik dní, pak „něco“ není v pořádku.
  • Bolest hlavy – zejména v současné době mohou tyto projevy být zaměňovány za atak viru, nicméně k nedostatku železa patří právě i bolesti hlavy (těžká hlava), opět je na vině nedostatek kyslíku, které způsobí otoky mozkových arterií
  • Zadýchávání – i když máte svaly pěkně vykreslené a netrpíte nadváhou, může se i po relativně krátké zátěži objevit zadýchávání, najednou „ztratíte dech“
  • Kolísání srdeční činnosti – atypické bušení srdce anebo píchání u srdce mohou být příznaky toho, že vaše krev není tak docela v pořádku

Nedostatek železa může způsobit řadu obtíží

Co je u železa normální

O tom, jaká je „správná“ denní dávka železa se vedou neustálé diskuze. V současné době se ustálilo doporučení, kdy ženy ve věku mezi 19 a 50 lety (aktivní ženství, probíhající menstruace) potřebují 18 mg železa/den. V těhotenství by se přísun železa měl zvýšit až na 27 mg. Naopak při kojení by mělo dojít ke snížení na 9 mg. Podobná dávka, 8 mg se doporučuje ženám po menopauze, kdy už nedochází ke ztrátám železa menstruačním krvácením. Mužům se doporučuj 14 mg/den.

Nedostatek železa: Jak jej doplnit

Nejpřirozenějším způsobem, jak doplnit železo je samozřejmě stravou. Nejvyšší dávky, kterými jsme schopni pokrýt i polovinu denní dávky je konzumace masa a vnitřností, dále také luštěniny (fazole, čočka), ovoce anebo ořechy a mandle. Vhodná je také brokolice, mořské řasy, špenát, celozrnný chléb… Je vždy nutné zvážit, jak svůj jídelníček poskládat, protože jednostranně zaměřená strava (třeba s cílem dodat tělu hlavně železo), může být ve finále zátěží. Zajímavostí je, že správné vstřebání železa do organismu zajistíte současnou konzumací vitaminu C. O jeho účincích bylo napsáno hodně, proto jen to základní: imunitní systém. Železo je naopak citlivé na šťavelany, kávu či velké množství vlákniny, které vstřebávání železa do organismu omezují. V případě, že sáhnete po doplňcích stravy, je vhodné zvolit tzv. hemové železo, které je součástí krevního barviva a lépe se vstřebává.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.