Mozková mlha s námi může pěkně zamávat

Mozková mlha: Může ji mít na svědomí covid-19, ale i další závažná onemocnění

Možná, že jste se v poslední době setkali s pojmem “mozková mlha”. Za poslední rok bývá totiž čím dál častěji skloňován. Především tedy v souvislosti v prodělaným onemocněním covid-19. Objevuje se jako následek onemocnění, tedy jako takzvaný post-covid syndrom. Mozková mlha však může vzniknout i po jiných onemocněních.

Mozková mlha není nemoc, je to pojmenování souboru příznaků zdravotních komplikací. Většinou se objevuje jako následek některých onemocnění nebo po agresivní léčbě, například po chemoterapii. Co je tedy její příčinou?

Mozková mlha jako soubor příznaků

Mozková mlha zahrnuje problémy s pamětí, nemožnost vzpomenout si na jednotlivá slova, neschopnost soustředit se, nechopnost pamatovat si a v neposlední řadě ji postižení popisují také jako silnou duševní únavu. Nejsou schopni normálně fungovat a mají problém zvládat některé běžné činnosti v životě. Dobrou zprávou však je, že mozková mlha s největší pravděpodobností nebude vaší stálou součástí až do konce života, lze se jí zbavit.

Čtěte také:

EEG biofeedback umožňuje efektivně cvičit mozek

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

Jóga pro mozek vás přesune do jiné dimenze. Zbystří mysl, zlepší paměťové schopnosti a pomůže vám lépe se soustředit

Mozková mlha –⁠ příčiny:

Zdravotní stav a nemoci

Mozkovou mlhu mohou způsobit stavy, kdy probíhá v organismu zánět. Vyvolat ji může i dlouhodobá únava nebo časté změny hladiny glukózy v krvi. Mozková mlha se hojně vyskytuje například u takzvaného chronického únavového syndromu. Objevit se však může i při anémii, depresích, cukrovce, u častých migrén, hypotyreózy, Alzheimerovy choroby, dehydratace a častá je i u autoimunitních onemocnění. Mozková mlha je velice častým problém po prodělání onemocnění covid-19. Obrovské množství pacientů si na tento problém stěžuje. Virus sars-cov se totiž může dostat i do mozku. Více než polovina pacientů uvádí, že do tří až šesti měsíců se vše vrátilo do normálu.

Léky

Mozková mlha může být vyvolána i určitými léčivy. Pokud vám lékař předepsal nějaký lék a máte pocit, že se vás toto téma týká, rozhodně byste ho o tom měli informovat. Mozková mlha je totiž známým vedlejším účinkem mnoha léků. Velice často se objevuje i po léčbě rakoviny.

Stres

Nemáme na mysli občasný stres, ale především ten chronický. Ten má totiž neblahý vliv na krevní tlak, imunitní systém i naši “fyzickou i duševní” sílu. Může spustit psychickou únavu i deprese. Jakmile je mozek totálně vyčerpaný, objeví se i mozková mlha.

Nedostatek spánku

Ať už nedostatek nebo špatná kvalita spánku může negativně ovlivňovat náš mozek a mozkové funkce. Pokud máme problémy se spánkem dlouhodobě, zaděláváme si na větší problémy. Mozková mlha může být jedním z nich.

Mozková mlha může život pořádně znepříjemnit

Hormonální změny

Mozková mlha se v tomto případě týká především žen. Ať už v těhotenství nebo v menopauze dochází v organismu doslova k hormonální bouři. V těhotenství, kdy se zvyšuje hladina progesteronu a estrogenu, to může negativně ovlivňovat paměť a způsobovat krátkodobé kognitivní poruchy. V období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu, pak může mozková mlha způsobovat zapomětlivost, špatnou koncentraci i zamlžené myšlení.

Nevhodné diety a alergie na potraviny

Rozhodli jste se rychle zhubnout? Nebo držíte nevyhovující dietu? Pak vás i zde může postihnout mozková mlha. Problém může nastat i ve chvíli, kdy vašemu organismu chybí nějaký důležitý prvek. Zejména jde o vitamín B12, který (mimo jiné) podporuje zdravé funkce mozku. Dále se mozková mlha může objevit v případě, že máte alergii na některé potraviny, ale zatím o tom nevíte. Často toto způsobují alergie na arašídy, mléčné výrobky nebo lepek.

Mozková mlha a její řešení

Máte-li pocit, že se vás toto téma týká, pak je rozhodně vhodné navštívit vašeho lékaře, který je schopen rozklíčovat, proč vás tyto problémy trápí. Součástí vyšetření je rozhodně i krevní rozbor, který by měl vnést do situace jasno. Zde totiž budou jasně viditelné abnormální hladiny glukózy, špatná funkce jater, ledvin nebo štítné žlázy, poznají se nutriční nedostatky, případně infekce a také zánětlivá onemocnění.

Mozková mlha po covid-19

Trápí-li vás mozková mlha po prodělání nemoci covid-19, zaměřte se především na:

  • Dostatek spánku: kvalitní spánek pomůže tělu rychleji se zotavit.
  • Pravidelně cvičte a choďte na procházky: fyzická aktivita je prospěšná pro vaše srdce, plíce a posiluje i funkce mozku.
  • Kvalitní jídelníček: zdravá a vyvážená strava s dostatkem živin je základ.
  • Vyhněte se návykovým látkám: především alkohol a tabák problémy mohou jen zhoršovat, navíc podporují zánětlivé procesy v těle.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 05. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.