Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy je přirozené a kdy už ukazuje na potíže?

Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy je přirozené a kdy už ukazuje na potíže?

Těhotenství je jeden malý zázrak. Spojení dvou bytostí dokáže vytvořit nového člověka. Spolu s těhotenstvím se však v těle ženy začnou odehrávat pochody, které do té doby neznala a mohou v ní vyvolat i obavy, zda je to „normální.“ Jedním z takových projevů je i tvrdnutí břicha v těhotenství. A je v podstatě jedno, o kolikáté těhotenství jde. O co se jedná a měla by se žena začít strachovat?

Čtěte také:

Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství není jen záležitost posledního trimestru, ale může se objevovat již v prvních týdnech gravidity. Jedním z důvodů jsou i zpomalené střevní pochody a s tím související vyšší tvorba plynů. Toto jakési „nafouknutí“ může vyvolat pocity tlaku a poté i tvrdnutí břicha. Důvodem je, že střeva mechanicky tlačí na dělohu (ta je v období těhotenství silně prokrvena a tedy citlivější). Plod však tento tlak nijak neovlivňuje, je chráněn plodovou vodou, která tvoří jakousi bezpečností bariéru.

Jak poznám tvrdnutí břicha?

Jak jsme již naznačili, tvrdnutí břicha v těhotenství, které je pro mnoho žen zřetelné spíše v druhé půlce gravidity, není výjimečnou záležitostí. Jedná se o samovolné smrštění děložních svalů, které však trvá jen pár vteřin a pak zase samo povolí. V okamžiku stahu je bříško doslova tvrdé jako kámen, což právě může nejednu budoucí maminku vyděsit. Protože se jedná o jeden z indikátorů předčasného porodu, je třeba si těchto projevů všímat a informovat o nich svého lékaře.

Nejčastější terapií je přidání hořčíku do stravy, častější odpočinek, případně pracovní neschopnost. První pomocí pro vás může být krátká pohodlná procházka (pomalé tempo), teplá (nikoli horká) sprcha a případně ležení se zvednutýma nohama.

Co způsobuje tvrdnutí břicha v těhotenství?

Nejčastějším důvodem, proč dochází k tvrdnutí břicha v těhotenství je fyzická námaha, stres a nebo nedostatečný pitný režim. Za zvýšenou fyzickou námahu se považuje nejen nošení těžších věcí (například starších dětí, nákupu), ale také intenzivní úklid, dlouhá procházka, namáhavé cvičení nebo natahování (typické pro mytí oken, které by se v těhotenství vůbec nemělo provádět). Dalším z faktorů je chronický stres, který v těle vyplavuje i patřičný hormonální koktejl. 

tehotenstvi a tvrdnuti bricha2

Bojíte se porodu? Poradíme, jak překonat strach z porodu

 

Rizikové tvrdnutí břicha v těhotenství

Jestliže se tvrdnutí břicha v těhotenství objevuje více než 20x denně (v posledních týdnech může být frekvence až 30x) a vy jste většinu času v klidovém režimu, může se jednat o signál, že něco nejde podle plánu. Stejně tak, pokud jsou tyto stahy velmi intenzivní až bolestivé. Panika není rozhodně na místě, ale obezřetnost ano. Je třeba navštívit svého gynekologa, který vám vyšetří děložní hrdlo a čípek. Zjišťuje, zda se délka krčku dělohy nezměnila, respektive nezkracuje.

V některých případech zvolí další způsoby detailnějšího vyšetření. Zároveň jej můžete požádat (pokud on sám nenavrhne) o stěr z porodních cest a odběr moči, aby se vyloučila přítomnost bakterií. Právě ty mohou být zodpovědné za nadměrnou děložní činnost, která poté může vést až k předčasnému porodu.

Tvrdnutí břicha nebo poslíčci?

Obzvlášť v posledních třech týdnech před plánovaným porodem se mohou stahy a tvrdnutí břicha ještě zintenzivnit. Důvodem jsou i tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce, které jsou lidově nazývány „poslíčci.“ Je to jakýsi tréninkový program dělohy, tedy cvičné kontrakce, kdy se děloha připravuje na svou činnost v průběhu porodu. Tyto stahy jsou pak již pravidelnější a ne tak nahodilé a může se přidat i lehká bolestivost. Pokud si nejste jistá, zda jde skutečně o nácvik nebo realitu, zkuste se osprchovat v teplé vodě. Zatímco poslíčci zmizí, kontrakce spojené se skutečným porodem přetrvají. Jestliže se navíc zvyšuje bolestivost, vydejte do porodnice. Přečtěte si, jaké jsou možnosti porodu - existuje vědomý porod i hypnoporod



Diskuse k článku

  • lussyB

    22:59 24. 9. 2019 +1
    S tvrdnutím břicha jsem měla problém už od začátku těhotenství co se bříško začalo nafukovat. Gynekoložka mi v poradně poradila hořčík a byl fakt super ale i tak jsem ráda, že už to mám zasebou :D

Lunární kalendář

PÁTEK 17. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 18. 05. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 19. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Chcete se naučit létat? Návod, jak získat pilotní průkaz

Máte rádi létání a toužíte po tom, že byste se jednou mohli sami prolétnout nad svojí domovinou? Případně, že by se létání stalo vaším zaměstnáním? Všechno je možné a téměř v jakémkoliv věku. Láká-li vás předst...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.