Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy je přirozené a kdy už ukazuje na potíže?

tehotenstvi a tvrdnuti bricha1Jak na tvrdnutí břicha v těhotenství?

Těhotenství je jeden malý zázrak. Spojení dvou bytostí dokáže vytvořit nového člověka. Spolu s těhotenstvím se však v těle ženy začnou odehrávat pochody, které do té doby neznala a mohou v ní vyvolat i obavy, zda je to „normální.“ Jedním z takových projevů je i tvrdnutí břicha v těhotenství. A je v podstatě jedno, o kolikáté těhotenství jde. O co se jedná a měla by se žena začít strachovat?

Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství není jen záležitost posledního trimestru, ale může se objevovat již v prvních týdnech gravidity. Jedním z důvodů jsou i zpomalené střevní pochody a s tím související vyšší tvorba plynů. Toto jakési „nafouknutí“ může vyvolat pocity tlaku a poté i tvrdnutí břicha. Důvodem je, že střeva mechanicky tlačí na dělohu (ta je v období těhotenství silně prokrvena a tedy citlivější). Plod však tento tlak nijak neovlivňuje, je chráněn plodovou vodou, která tvoří jakousi bezpečností bariéru.

Jak poznám tvrdnutí břicha?

Jak jsme již naznačili, tvrdnutí břicha v těhotenství, které je pro mnoho žen zřetelné spíše v druhé půlce gravidity, není výjimečnou záležitostí. Jedná se o samovolné smrštění děložních svalů, které však trvá jen pár vteřin a pak zase samo povolí. V okamžiku stahu je bříško doslova tvrdé jako kámen, což právě může nejednu budoucí maminku vyděsit. Protože se jedná o jeden z indikátorů předčasného porodu, je třeba si těchto projevů všímat a informovat o nich svého lékaře.

Nejčastější terapií je přidání hořčíku do stravy, častější odpočinek, případně pracovní neschopnost. První pomocí pro vás může být krátká pohodlná procházka (pomalé tempo), teplá (nikoli horká) sprcha a případně ležení se zvednutýma nohama.

Co způsobuje tvrdnutí břicha v těhotenství?

Nejčastějším důvodem, proč dochází k tvrdnutí břicha v těhotenství je fyzická námaha, stres a nebo nedostatečný pitný režim. Za zvýšenou fyzickou námahu se považuje nejen nošení těžších věcí (například starších dětí, nákupu), ale také intenzivní úklid, dlouhá procházka, namáhavé cvičení nebo natahování (typické pro mytí oken, které by se v těhotenství vůbec nemělo provádět). Dalším z faktorů je chronický stres, který v těle vyplavuje i patřičný hormonální koktejl. 

tehotenstvi a tvrdnuti bricha2Tvrdnutí břicha v těhotenství.

Bojíte se porodu? Poradíme, jak překonat strach z porodu

 

Rizikové tvrdnutí břicha v těhotenství

Jestliže se tvrdnutí břicha v těhotenství objevuje více než 20x denně (v posledních týdnech může být frekvence až 30x) a vy jste většinu času v klidovém režimu, může se jednat o signál, že něco nejde podle plánu. Stejně tak, pokud jsou tyto stahy velmi intenzivní až bolestivé. Panika není rozhodně na místě, ale obezřetnost ano. Je třeba navštívit svého gynekologa, který vám vyšetří děložní hrdlo a čípek. Zjišťuje, zda se délka krčku dělohy nezměnila, respektive nezkracuje.

V některých případech zvolí další způsoby detailnějšího vyšetření. Zároveň jej můžete požádat (pokud on sám nenavrhne) o stěr z porodních cest a odběr moči, aby se vyloučila přítomnost bakterií. Právě ty mohou být zodpovědné za nadměrnou děložní činnost, která poté může vést až k předčasnému porodu.

Tvrdnutí břicha nebo poslíčci?

Obzvlášť v posledních třech týdnech před plánovaným porodem se mohou stahy a tvrdnutí břicha ještě zintenzivnit. Důvodem jsou i tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce, které jsou lidově nazývány „poslíčci.“ Je to jakýsi tréninkový program dělohy, tedy cvičné kontrakce, kdy se děloha připravuje na svou činnost v průběhu porodu. Tyto stahy jsou pak již pravidelnější a ne tak nahodilé a může se přidat i lehká bolestivost. Pokud si nejste jistá, zda jde skutečně o nácvik nebo realitu, zkuste se osprchovat v teplé vodě. Zatímco poslíčci zmizí, kontrakce spojené se skutečným porodem přetrvají. Jestliže se navíc zvyšuje bolestivost, vydejte do porodnice. Přečtěte si, jaké jsou možnosti porodu - existuje vědomý porod i hypnoporod


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Mladý ječmen v prášku 250g

100% rostlinný, v prášku. Doplněk stravy. Výhonky mladého ječmene jsou pro…

Cena: 390 Kč

CYTOVITAL krém XXL, Energy 250ml

Cytovital je bioinformační bylinný regenerační krém Cytovital je krém s…

Cena: 1156 Kč

Konopný olej 250ml

Konopný olej - jeho tradiční využití zaznamenáváme již po tisíce let.…

Cena: 236 Kč

Meruňkový olej s kapátkem BIO 30ml

BIO meruňkový olej je lisovaný za studena z meruňkových jader Meruňkový olej…

Cena: 138 Kč

GraviDrops, při těhotenské nevolnosti 15ks

Při ranní nevolnosti v těhotenství Chutné roksové dropsy s vitaminem C,…

Cena: 47 Kč

Gravital® Gummies, 90 + 10 gummies zdarma

Pro vaše dítě, šťastné těhotenství a radost z kojení Gravital® Gummies jsou…

Cena: 499 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte