Mateřství je náročným ale i krásným obdobím pro ženu.

Mateřství jako období mnoha rozmanitých změn: Co vše může žena očekávat po narození dítěte?

Mateřství je emočně velmi intenzivní období, které provází nespočet hormonálních, psychických a fyzických změn. Mnohé ženy jej popisují jako „objevení nového zvláštního pokoje v domě, kde už bydlíte“. Tento výrok docela dobře reflektuje, co vlastně maminky zvláště v prvním roce dítka prožívají. Je to pro ně v podstatě nepopsatelný pocit, který však definovalo již mnoho vědců. Oficiálně jde totiž o proces tzv. matrescence – tedy přechod k mateřství. A ten mění skutečně vše v životě ženy.

Ve společnosti můžeme nezřídka kdy zaslechnout soudy mířící na mozek matek. Někteří lidé zkrátka tvrdí, že matky během těhotenství a po porodu dítěte hloupnou. Opak je ale pravdou! Z neurologického a hormonálního hlediska se skutečně děje v těle ženy mnoho procesů, většina z nich však bývá velmi přínosná. Zjistěte společně s námi, kde je pravda a pochopte o to více podstatu mateřství!

Mateřství podporuje rozvoj empatie a způsobuje pocity štěstí

Ať už byla žena před porodem jakékoliv povahy, po narození dítěte se může stát mnohem chápavější vůči svému okolí. Příčinou je zvýšená aktivita oblasti v mozku, která je odpovědná za empatii čili vciťování se do potřeb ostatních. Ta sílí den, co den s péčí o miminko – když například pláče, matčin mozek zaktivuje ty oblasti, jež regulují/ovládají emoce. Žena se tedy musí sama zklidnit, aby mohla utěšit své dítko. Dalším přínosem mateřství je krom jiného i to, že se maminka díky uvolňování hormonu oxytocinu cítí šťastnější. Hladina tohoto „hormonu lásky“ se dramaticky zvyšuje zejména v těhotenství a v poporodním období. Ženě se tedy automaticky zlepší nálada při každém kontaktu s dítětem.

Čtěte také:

Kontaktní rodičovství může předejít mnohým konfliktům v budoucím rodinném životě

Mateřství učí novým dovednostem a tříbí time-management

Mateřství není nikterak jednoduché především v prvních letech života dítěte, přináší však několik skvělých pozitiv, které žena uplatní třeba ve svém budoucím profesním životě. Prvně zmiňme multi-tasking, což je schopnost dělat více věcí najednou. Maminka se tak naučí lépe rozložit četné činnosti kolem miminka do celého svého dne, jenž se zdá být občas opravdu krátký. Tím se pak dostáváme i k tříbení time-managementu. Žena je ostatně okolnostmi přinucena k tomu, aby svůj čas lépe a efektivněji plánovala – jedině tak se z jejího života nestane jeden velký chaos.

Role matky je pro dítě velmi důležitá. Opomíjena by však neměla být ani role otce! Sdílené rodičovství utuží vztahy.

Mateřství může posílit partnerské pouto a zajistí mnoho nepoznané zábavy

Ženy, po jejichž boku stojí zodpovědný a pečující partner, mají nesmírné štěstí. Sdílené rodičovství totiž může mamince v mnohých ohledech ulevit a také výchova dítěte pak bývá o něco snazší. Krom jiného se partneři daleko lépe v rolích rodičů poznají a objeví v sobě navzájem silné i slabší stránky. Mohou společně růst, učit se, radovat se, rozvíjet svou lásku a budovat rodinu s pevnými základy. Nejen mateřství ale obecně rodičovství má však ještě jednu příjemnou stránku věci (když pominete tu starost a dřinu kolem). S rostoucím dítkem si totiž užijete i spoustu legrace a nezapomenutelných okamžiků, jako je např. první úsměv, první krůčky, první slůvka a podobně.

Mateřství a několik strastiplných změn, s kterými se snadno v čase vypořádáte

Po výčtu pozitivních stránek mateřství se ještě na chvíli uchylme k těm méně příjemným, které jsou ovšem také reálnou součástí role maminek. Jaké to jsou?

  • Mateřství je plné emocionálních změn, s kterými se občas pojí i zvýšená míra úzkostlivosti. Maminka tak může hlavně v prvních měsících po porodu více kontrolovat své dítko. U zlomku žen se pak vyvine i poporodní deprese, jež vyžaduje psychologickou intervenci.
  • Žena může rovněž vnímat sníženou koncentraci a zapomnětlivost. To je dané tím, že veškerá pozornost je zaměřena na dítě/to se stává prioritou.
  • Mateřství je strůjcem spánkového dluhu – a není divu. Celodenní péče o dítě dá zabrat, a tak toho matka a samozřejmě také otec mnoho nenaspí, alespoň tedy v prvních letech života potomka.

Závěrem lze říct jen to, že mateřství je jednou z nejkrásnějších životních rolí - i když může stát leckdy dost sil. Podstatné je tedy udržování se v psychické i fyzické pohodě (s čím velmi pomůže např. i partner či rodina). Protože jedině zdravá a spokojená maminka se o dítě kvalitně postará. 

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.