Křen je typickou zemní zeleninou

Křen na talíři? Nebojte se jej. Zahřeje vás, ochrání před virózami a posílí imunitu

Křen selský je jednou z nejvíce prospěšných bylin. Původem je sice z Asie, ale u nás už se tak nějak zabydlel a cítí se tu jako doma. Díky svému složení navíc o nás celou zimu pečuje a chrání nás před nemocemi z nachlazení. Ukrývá se v něm vysoké množství vitamínu C, provitamínu A a minerálů.

Křen navíc není potřeba tělu dodávat ve velkém množství. Už v malých dávkách totiž chrání naše tělo, posiluje obranyschopnost těla, povzbuzuje chuť k jídlu a vůbec celkově činnost celého trávicího ústrojí. Také usnadňuje odkašlávání, léčí záněty dýchacích cest a má i lehce močopudný účinek. Co se zdravotních účinků týče, tak křen si velice dobře umí poradit, kromě virů, i s bakteriemi či houbami. Při léčbě je také vhodné křen kombinovat s česnekem, eventuelně z důvodů lepší snášenlivosti utřít na kašičku s medem, který svými léčivými účinky křen příznivě doplňuje.

Křen – recept: Křenová polévka

Přísady:

Čtěte také:

Červená řepa jako lék? Objevte zázračné účinky řepy!

Křen - poznejte sílu této pálivé kořenové zeleniny

Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!

  • 1 plátek toustového chleba
  • 1 cibule
  • 1 čerstvý křen
  • 1 brambora
  • 1 lžička másla
  • 1 kelímek smetany na vaření
  • sůl, pepř
  • zeleninový vývar
  • 20 g opečené slaniny (k podávání)

Příprava: 

Nejprve oloupeme cibuli a nakrájíme ji na drobné kousky. Rozpálíme na pánvi máslo a osmahneme cibulku dozlatova. Po chvíli přidáme na malé kostky nakrájený nebo rozdrobený toastový chléb a ještě chvíli opékáme. Opečenou cibulku s toastovým chlebem zasypeme na kostky nakrájenými bramborami. Zalijeme zeleninovým vývarem, osolíme a lehce opepříme. Vaříme do změknutí brambor. Ke konci vaření pak přidáme nastrouhaný křen. Promícháme a ještě chvíli povaříme. Nakonec pak do polévky nalijeme smetanu a tyčovým mixérem rozmixujeme. Polévku podáváme s opečenou slaninou.

Křen – recept: Nakládaný křen

Přísady:

Přísady: 

Křen nejprve očistíme, oloupeme a nastrouháme jej najemno. Necháme ho v misce a pustíme se do přípravy nálevu. Do kastolu nalijeme ocet a přidáme cukr i sůl. Promícháme a zhruba pět minut povaříme. Nyní do nálevu nasypeme připravený nastrouhaný křen a ještě minutu povaříme. Odstavíme a ihned plníme do malých zavařovacích sklenic. Pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Před konzumací necháme alespoň týden uležet.

Křen – recept: Křenové čatní

Přísady: 

  • 200 g rajčat
  • 400 g křenu
  • 4 ks cibule
  • 2 lžičky hřebíčku
  • 2 lžičky mleté skořice
  • ½ dcl octa
  • 4 ks feferonky
  • 400 g cukru 

Příprava: 

Nejprve všechnu zeleninu očistíme. Rajčata nakrájíme na kousky. Cibuli nadrobno a feferonky rovněž na malé kousky. Křen očistíme, oloupeme a najemno nastrouháme. Přidáme k zelenině a přisypeme roztlučený hřebíček. Směs promícháme, osolíme a necháme ji v míse přes noc. Ráno pak přidáme všechny zbylé ingredience. Promícháme a dáme do kastrolu. Přikryjeme pokličkou a necháme dusit na mírném ohni tak dlouho, dokud není veškerá přebytečná tekutina odpařená. Odstavíme a necháme křenové čatní zcela zchladnout. Pak jej dáme do sklenic a uložíme do chladu. Křenové čatní by se před konzumací mělo alespoň dva až tři měsíce pořádně proležet.

Připravte si křenové dobroty

Křen – recept: Křenové víno

Přísady:

Příprava: 

Křenové víno je pikantní a také silně léčivé. Doporučuje se užívat jej jako lék ve chvíli, kdy cítíme, že se o nás pokouší nějaká nemoc. Rozhodně je ale i perfektní prevencí v chladných měsících roku. A jak na něj? Křen důkladně očistíme a oloupeme. Nastrouháme jej na struhadle nadrobno. Dáme do nádoby, může být i velká zavařovací sklenice  a zalijeme jej půllitrem kvalitního bílého vína. Nádobu dobře uzavřeme a směs protřepeme. Uložíme ji na chladné místo. Vhodný je sklep nebo případně i lednice. Každý den křenové víno lehce protřepeme. Po třech dnech víno přecedíme přes plátno a uložíme jej do čisté nádoby. Můžeme začít ihned užívat. Křenové víno je vhodné také na nechutenství, slabá játra, žaludeční neurózu a katary trávicího traktu, a to dvakrát až třikrát denně lžíci před jídlem. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 20. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 05. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 05. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 05. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 05. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Barvy aury a jejich význam

Možná jsem vídala auru i dříve, ale chvíle, kdy jsem si uvědomila, že to co vidím je aura, u mne nastala někdy...

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Je to životní láska? Těchto pět indicií vám napoví!

Přemýšleli jste někdy nad tím, o čemže vlastně je ona životní láska? Je to snad naprosté spříznění duší, bezmezná důvěra anebo vzájemná podpora v časech dobrých i zlých? A co vlastně odlišuje věčnou lásku od vz...

Více než jen hra: Proč je společná hra s dětmi tak důležitá

"Kdo si hraje nezlobí," praví staré přísloví, které v sobě skrývá hlubší pravdu než se zdá na první pohled. Společenské hry nejen sbližují a učí, ale také podporují propojení rodinných vztahů. Hra není pouze zá...

Kocovinová úzkost: Zaručené tipy, jak se jí zbavit

Po včerejším popíjení jste se ráno probudili ne ve zcela optimálním stavu. Není vám dobře a navíc máte pocit úzkosti až depresí. Možná cítíte i vinu, hanbu a do toho je vám stále špatně. Tak přesně toto je takz...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.