Jak přežít rozchod? Čtenáři Spektra Zdraví radí, jak se vyrovnat s rozchodem

Jak se vyrovnat s rozchodem (2)Po rozchodu budete potřebovat pomoc nejbližších.

Rozchod nám dá pořádně zabrat. Celý život je najednou naruby a my nevíme, kudy dál. Kromě bolesti a smutku se musíme potýkat i s obavami z budoucnosti. Jak se vyrovnat s rozchodem? Naštěstí na to nejsme sami. Zjistěte, jak přežít rozchod podle čtenářů Spektra zdraví.

Na Spektru Zdraví jsme za dlouhé roky našeho fungování publikovali hned několik článků, které se věnovaly rozchodům a tomu, jak se s rozchodem vyrovnat. Protože se naši čtenáři s těmito články ztotožňovali, v hojném počtu je komentovali a umisťovali pod články své vlastní zkušenosti ze života. Zkušenosti smutné, tragické, ale i veselé nebo plné pozitivních emocí. My jsme si všechny tyto komentáře přečetli a vytvořili z nich článek, který snad pomůže vám - našim dalším čtenářům - v tom, jak se vyrovnat s rozchodem. Pěkné čtení. 

Jak přežít rozchod? Přestat se ptát proč

S rozchodem přicházejí i nekonečné otázky proč. „Plácám se v tom i po pár měsících. Ale je to lepší a lepší. Urychlit to bohužel nejde, člověk si tu bolest musí prožít,“ svěřuje se čtenářka Martina. Pokračuje: „V hlavě se mi pořád honilo jen samé proč. Ale je nutné přijmout fakt, že nedostaneme odpovědi na všechny otázky.

Přerušte všechny kontakty s bývalým partnerem

Je těžké přestat se ptát, ale přesně to musí člověk udělat, aby se pohnul z místa.“ Podle Martiny je způsob, jak přežít rozchod, s bývalým partnerem přerušit všechny kontakty. „Na to je ale potřeba velká vnitřní síla,“ dodává.

Jak se vyrovnat s rozchodem: Hlavní je mít rád sám sebe

Jedním z důvodů, proč s námi rozchod pořádně zamává, může být i přílišná závislost na okolním dění. K tomu, abychom byli šťastní, nutně nepotřebujeme, aby nás někdo miloval. Hlavní je mít rád sám sebe. Nejde o egoistickou lásku, ale o sebe přijetí a vyrovnání se tím, kým doopravdy jsme. „Když se budete mít rádi takoví, jací jste a posunete se na vyšší duchovní úroveň, bude vám úplně jedno, jestli vás miluje někdo jiný. Anebo co ten druhý dělá ve svém volném čase.

Buďte rádi sami se sebou

Naučte se být šťastní sami se sebou, vytvářejte lásku v sobě,“ radí čtenářka Kateřina. K tomu nám může dopomoci i jóga a meditace. Problém, jak se vyrovnat s rozchodem, bude hned snazší. To potvrzuje i čtenářka Eva: „Dobré je mít se rád. Dopřát si věci, které člověku dělají radost, třeba i jídlo.“

Pro všechny fáze rozchodu je nejdůležitější naděje

Rozchod je jednou z nejtěžších životních událostí. „Kromě pocitu ztráty vztahu, který už dávno nebyl funkční, se těžko smiřuji s myšlenkou, že rodina, po které jsem tolika toužila, už nikdy nebude. Alespoň tak, jak jsem si ji představovala,“ svěřuje se čtenářka Michala. Zůstala sama na dvě děti. „Učím se a věřím, že zvládnutí životní lekce uzavře jednu kapitolu, aby mohla začít nová.“ Právě snaha o pozitivní přístup nám může různé fáze rozchodu usnadnit. Věděli jste, že pozitivní myšlení se dá naučit?

Radujte se z maličkostí

Důležité jsou i vyhlídky do budoucna. Ačkoli nám vše připadá černé, je potřeba mít na paměti, že to tak nebude napořád. Opět budeme zažívat šťastné chvíle a znovu pociťovat radost. Až bolestivá fáze rozchodu přejde, vše se spraví. Držme se proto nadějných vyhlídek. „Vaše bolest se bude pomaličku zmenšovat, ale opravdu jen pomaličku. Musíte si to teď vytrpět. Ale jednou bude lépe. Řekněte si, že jste teď ve vězení, ale jednou z toho vězení zase vyjdete na čerstvý vzduch,“ radí čtenářka Helena. „Vím, že až tohle přebolí, budu zase veselá. A o to víc si budu vážit člověka, který bude upřímný k sám sobě, i ke mě. Teď se snažím odpustit sobě i jemu,“ říká jiná čtenářka Eva. „Určitě si časem najdete partnera, který vás ocení a bude vás mít opravdu rád,“ vzkazuje všem čtenář Jirka.

Jak přežít rozchod: Čas zahojí všechny rány

Čas je mocný léčitel a s tím, jak přežít rozchod, nám velmi pomůže. Ale jeho práci bohužel neurychlíme. „Můžeme se ptát na radu, ale nakonec si stejně musíme poradit sami a bolest z rozchodu si prostě odžít,“ říká čtenářka s přezdívkou Edulik. „Snažím se to vytěsnit z hlavy, nepsat SMS, nevolat. Ale je to těžké, stejně telefon pořád kontroluju,“ svěřuje se.  

Čtenář Mirek potvrzuje, že ačkoli se po rozchodu člověk cítí mizerně, časem se z nehoršího dostane. Z krachu vztahu byl nejprve zoufalý, po čase se s ním ale dokázal vyrovnat. „Už se tím vším netrápím. Mám sílu a vnitřní klid, a to čím dál víc. Někdy mě sice ještě píchne u srdce. Ale už jen občas a trvá to čím dál kratší dobu. Je mi báječně, čím dál víc.“ A všem vzkazuje: „Povede se vám z toho dostat. Věřím v to.“ Věděli jste, že symptomy zlomeného srdce se podobají infarktu?

Jak se vyrovnat s rozchodem (1)Rozchod je bolestný pro muže i pro ženy.

Jak se vyrovnat s rozchodem? Vy jste na prvním místě

Nedávejte nepodařený vztah na první místo. Na tom místě máte být vy. „Pomohlo mi uvědomit si, kde byla chyba. Pomohlo mi uvědomit si, co na sobě zlepšit, aby to příště klaplo,“ říká čtenář Jan. „Chodím do fitness centra, čtu knihy o ženách. Vzdělávám se, abych měl lepší práci a našel si nové koníčky. A pokud toto budu dělat i za rok, nebude mě moje bývalá přítelkyně už vůbec zajímat. Protože já už budu někde jinde,“ radí.

Snažte se na bývalého partnera nemyslet

To stejné si myslí i čtenářka Veronika. „Život je moc krátký. Nemohla jsem ztrácet čas myšlenkami na člověka, který mě nechce. Miluji sport, ráda tvořím a tak jsem si začala hledat parťáka na tyto aktivity. A teď už spolu žijeme pět let a je to super. S odstupem vidím, že rozchod přišel v  pravý čas a paradoxně mu za to děkuji.“

Žádná fáze rozchodu nestojí za naše zdraví

Čtenářka Lucie po rozchodu vážně onemocněla a velkou roli v tom hrál i stres z rozchodu: „Zkuste se nad to co nejdříve povznést. Čím déle se budete trápit, tím déle to na vás zanechá nepříjemné následky. Stres je špatný. Já ho měla pořád. A teď mám taky stres, ale mnohem horší. Uvědomila jsem si, že zdraví je to nejdůležitější. Protože partnera si mohu najít jiného, ale zdraví nevyměním.“ Dejme si pozor, aby se bolestivá fáze rozchodu nepodepsala na našem zdraví. To je na prvním místě.

Jak přežít rozchod po nevěře anebo týrání?

Ve vztazích se bohužel můžeme setkat i s nevěrou, chorobnou žárlivostí anebo týráním. Jak přežít rozchod po takém otřesu? „Připravte se, že teď to bude dlouho stát na houby. Ale musíte jít dál a najít si jiný smysl života, než je smutek,“ radí čtenář Zdeněk. Podle něj je to potřeba zejména, pokud jsme v minulém vztahu zažili velké narušení důvěry. Odžijte si smutek a nesnažte se to lepit s někým jiným. Ublížíte akorát sami sobě.“ Přečtěte si naše tipy, jak se vyrovnat s nevěrou.

Nesnažte se vztah získat zpět

Čtenáři se shodují, že pokud vztah narušila nevěra, násilí anebo psychické týrání, není dobré chtít vztah zpátky. „Možná jsem do něj ještě dnes zamilovaná, ale jakmile jsem si uvědomila svoji vlastní cenu, věděla jsem, že tak nezdravý vztah nemůže pokračovat,“ říká čtenářka Klára. V jejím případě hrála v rozchodu roli nevěra. „Je nutné si připustit, že se nejednalo o lásku, ale spíš o závislost. A ze závislostí se musí bojovat! Ne se jen tak ponižovat. Musíte se naučit mít rádi sami sebe,“ radí. To si myslí i čtenář Radim: „Najděte si někoho, kdo si vás bude vážit.“ Podle čtenáře Radima je důležité si za každé fáze rozchodu uvědomit, že vy nejste ti špatní. „To, co vám udělali, není vaše ostuda. Je to jejich,“ říká. A také radí: „Nikdy se neponižujte a nesklápějte zrak.“

Když nejhorší fáze rozchodu nemizí, vyhledejme pomoc zvenčí

Pokud už nevíme kudy kam a bolestivá fáze rozchodu nemizí, pomoci nám můžou odborníci. „Není to žádná ostuda. Jde především o vás a o to, aby vám bylo lépe,“ radí čtenář Mirek. „Já chodím do poradny, které se říká Manželská a předmanželská poradna. Je zdarma a myslím, že funguje v každém městě,“ radí čtenářka Naty. „Pobrečte si a hlavně se vypovídejte všude, kde to půjde. Chce to ven,“ říká čtenářka Marcela. „Pomáhá mi něco dělat – jít ven anebo pracovat. Určitě to nechce sedět a přemýšlet.“ Užitečné je také vyhledávat podporu a útěchu u svých přátel nebo členů rodiny.


Stáhnout v PDF
array(1) { [0]=> object(stdClass)#1255 (1) { ["value"]=> string(5) "71510" } } array(0) { } array(0) { }

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Partnerské vztahy a sexualita

V této knížce najdete spoustu užitečných a praktických informací z oblasti…

Cena: 150 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte