Jak ovlivní život intolerance laktózy?

PR článek

Fotolia_36719267_XSIntolerance laktózy znamená neschopnost trávicího traktu zpracovávat laktózu (= mléčný cukr). Tato nevstřebaná látka je poté ve střevě nadbytečná a působením střevních bakterií začíná kvasit a způsobovat trávicí potíže. Jde o geneticky podmíněné onemocnění, proti kterému neexistuje prevence. V současné době trpí intolerancí laktózy přibližně každý šestý člověk.

Příčina a rizikové faktory intolerance laktózy

Jak už bylo zmíněno v úvodu, intolerance laktózy je neschopnost organismu zpracovat a vstřebat mléčný cukr. Příčinou je nedostatek laktázy neboli enzymu, který má schopnost laktózu rozštěpit na menší části a ty pak dále využít. Četněji se toto onemocnění vyskytuje u starších lidí, především u jižních národů a černé rasy, která zaznamenává mnohonásobně vyšší počet jedinců s intolerancí laktózy. U malých dětí se tento problém vyskytuje jen výjimečně, vzácně se může projevit vrozený deficit laktázy hned po narození.

Sekundární intolerance laktózy může vzniknout důsledkem některých onemocnění, jako jsou například Crohnova choroba, celiakie, chronická střevní onemocnění, infekční průjmová onemocnění nebo užívání antibiotik.

intolerance laktózyLaktózová intolerance – příznaky

Příčinou nerozštěpeného mléčného cukru se snaží střevo svůj obsah naředit vodou, čímž vzniká průjem a celkové urychlení peristaltiky. Dalším problémem je působení střevních bakterií, které se postarají o kvašení nevstřebané látky a tvoří se vodík, metan a oxid uhličitý. Následkem je dráždění střevní stěny vyvolávající křeče, bolesti břicha a zvýšený odchod plynů.

Léčba intolerance laktózy

Při podezření na intoleranci laktózy projde pacient vodíkovým dechovým testem, který může prokázat množství vodíku ve vydechovaném vzduchu po podání laktózy. Stejně tak může onemocnění potvrdit i změření hladiny cukru v krvi po podání laktózy nebo určení pH průjmovité stolice. Málo používanou, a také nejméně příjemnou, metodou určení diagnózy je endoskopické vyšetření s odběrem kousku sliznice tenkého střeva.

V případě prokázání intolerance laktózy je léčba možná pouze dietou omezující nebo úplně vylučující laktózu z jídelníčku.

Pravidla při intoleranci laktózy

Jelikož jde o intoleranci látky vyskytující se v kravském mléku a výrobcích z něj, jsou právě tyto potraviny snášeny nejhůře. V současné době ale už existuje velká spousta mléčných výrobků s velmi nízkým obsahem laktózy a „přátelskými" bakteriemi, které jsou obvykle pacienty přijímány bez obtíží. I tak je ale laktóza obsažena i v jiných výrobcích než těch mléčných, proto je nutné vždy sledovat složení potravin.

Lidé s intolerancí laktózy většinou zcela vyloučí mléko ze stravy, čímž ale také sníží přísun vápníku. Ten je tedy třeba získávat z jiných potravin, vhodné jsou např. lněná a slunečnicová semínka, pohanka, mák, fazole, ořechy, brokolice či pažitka.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2163x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Laktozu obsahují mléka všech "zvířátek" (kráva,koza atd..) a také lidské-mateřské mléko. Jen má každé jiný obsah laktozy. A proto, aby člověk měl intoleranci laktozy musí to "zdědit" (jak se píše v počátku článku - je geneticky podmíněná). Pokud se… celý příspěvek

Dobrý den, mám dotaz. Z článku tedy plyne, že užíváním mléčných výrobků z kozího mléka mi taková intolerance nehrozí? Děkuji za odpověď a hezký den přeji.

Bohužel také intolerancí laktózy trpím, ale jen slabší formou, takže trvalo docela dlouho, než jsem přišla na to, co mi vlastně nedělá dobře. Teď už si na složení jednotlivých výrobků dávám mnohem větší pozor.