Potravinové alergie a intolerance. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Alergie na mléko, intolerance lepku a laktózy. Jak s nimi zatočit?

Potravinové alergie a intolerance dovedou pěkně potrápit. Mezi nejčastější z nich patří alergie na bílkovinu kravského mléka, nesnášenlivost laktózy a nesnášenlivost lepku čili celiakie. Jak se vyznat v potravinových alergiích, jaký je rozdíl mezi alergií a nesnášenlivostí a hlavně – dá se s tím vůbec něco dělat?

Potravinová alergie, nebo intolerance?

Jaký je rozdíl mezi potravinovou alergií a nesnášenlivostí? Alergie a nesnášenlivost neboli intolerance se od základu liší svými projevy, příčinami i následky. Také se jinak diagnostikují. Další označení alergií a intolerancí bývá jako pravé a nepravé alergie. To ale vůbec neznamená, že by nepravá alergie, tedy intolerance či nesnášenlivost, byla méně závažná. Alergie se všemi svými projevy odpovídá přehnané imunitní reakci organismu, příznaky alergie probíhají poměrně rychle a v některých případech člověku hrozí také anafylaktický šok.

Nesnášenlivost neboli intolerance mívá zase pomalejší projevy a její příznaky nepoznáte hned. U těchto nepravých alergií nejde o pravou alergickou reakci, ale o nepříjemné příznaky, které jsou důkazem toho, že v těle všechno nefunguje správně, což bývá důsledkem narušeného imunitního systému a přemíry jednostranné stravy. Nejčastěji jde o nedostatek některých enzymů, poškození střev a podobně.

Mezi typické a časté potravinové alergie patří alergie na bílkoviny, například alergie na bílkovinu kravského mléko nebo alergie na vaječnou bílkovinu. V případě intolerance se nejčastěji jedná o nesnášenlivost laktózy nebo nesnášenlivost lepku čili závažnou celiakii. Pojďme si tyto alergie a intolerance představit blíže.

Alergie na mléko – příznaky

Alergie na mléko se objevuje nejčastěji u dětí v kojeneckém a batolecím věku, ale také později u dospělých. Mezi typické příznaky alergie na mléko patří atopický ekzém různé intenzity, ale i kopřivka, úporné svědění kůže, otoky jazyka, rtů, obličeje, úporné průjmy a bolesti břicha, kašel, otoky hrdla, astmatický záchvat, dušnost, zvracení, pálení jazyka a pálení žaludku, někdy jen zvýšená tvorba hlenů, časté infekce dýchacích cest, trávicí problémy, mírnější atopický ekzém nebo pálení jazyka a bolesti v krku.

Alergie na mléko se nejčastěji objevuje u dětí v kojeneckém věku.

A co je příčinou alergie na mléko? Jedná se o alergii na mléčnou bílkovinu – kasein. Tyto potíže nelze brát na lehkou váhu, alergie by se mohla časem zhoršovat. Proto je vždy nejlepší vysadit všechny mléčné produkty z jídelníčku, a to i stopy mléka. Je nutné číst etikety a dodržovat striktní bezmléčnou dietu.

Nesnášenlivost laktózy a jak se projevuje

Jinak je tomu ale v případě nesnášenlivosti laktózy. V tomto případě mléčná bílkovina kasein nevadí. Vadí však mléčný cukr – laktóza, a to proto, že v těle nemáme dostatek enzymu laktázy, který laktózu odbourává. Následkem pak nevzniká alergická reakce po požití mléka, ale dochází k úporným průjmům, protože organismus nedokáže mléčný cukr strávit. Nesnášenlivost laktózy často souvisí také s chronickým zánětlivým onemocněním střev – Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou.

Průjmové koliky a bolesti břicha ale můžeme mít i po cukrovinkách a dalších produktech, které přímo obsahují laktózu, nejen po požití mléka. Sýry a jogurty obvykle tolik nevadí, protože prochází procesem fermentace, který už pomáhá mléčný cukr zpracovávat. Navíc existují také bezlaktózové mléko nebo bezlaktózové mléčné produkty, v nichž je laktóza již rozštěpená, proto lidem s nesnášenlivostí laktózy neublíží. Při těchto potížích tedy není potřeba se mléčných výrobků zcela vzdát jako je tomu v případě alergie na mléko. 

Nesnášenlivost lepku – celiakie

Častým onemocněním, při kterém je potřeba již doživotně dodržovat bezlepkovou dietu, je celiakie. Jedná se o nesnášenlivost lepku obsaženého v běžných obilovinách. Na rozdíl od alergie na lepek či na konkrétní obilovinu, kdy můžeme mít po požití běžnou alergickou reakci, spočívá nesnášenlivost lepku opět v tom, že tělu chybí enzymy potřebné k trávení a zpracovávání lepku. Díky tomu lepek poškozuje sliznici střeva, což je nebezpečný proces, při kterém také dochází k poruchám vstřebávání potřebných živin. Celiakie se diagnostikuje nejen z krve, ale prokazatelnější je biopsie tenkého střeva, při které se zjišťuje, zda dochází k poškozování střevní sliznice.

Nesnášenlivost lepku způsobují chybějící enzymy potřebné k jeho zpracování a trávení.

S ohledem na všechna tato vyšetření pak dochází k doživotní diagnóze celiakie a nutnosti dodržovat striktní bezlepkovou dietu. Celiakie má různorodé příznaky, mezi ty hlavní patří průjmy s příměsí hlenu a krve, kašovité stolice s nestrávenými zbytky tuku, kožní vyrážky, hubnutí a mnohé potíže jako následek poruchy vstřebávání základních živin, minerálů a vitamínů, nervové poruchy a případně i další přidružené potravinové alergie a intolerance, případně také histaminová intolerance. Při histaminové intoleranci v těle chybí enzymy, které odbourávají z těla přebytky histaminu a díky tomu dochází k mnoha nepříjemným nepravým alergickým reakcím po požití určitých potravin.

Jak zvládat potravinové alergie a nesnášenlivosti?

Co se s tím vším dá dělat? Dají se potravinové alergie a nesnášenlivosti vyléčit? Jaká je kromě diety podpůrná léčba?

V prvé řadě je nutné dát si do pořádku střeva, s čímž nám může pomoci jak informační preparát Imunokomplex od firmy Marion, tak tobolky pro obnovu správné střevní mikroflóry Anti-Anti B. Mezi skrytými příčinami alergií často bývají usazené toxiny z vnitřního prostředí, proto je vždy na prvním místě důkladná a důsledná detoxikace.

Velice prospěšný vám může být detoxikační preparát Meta, jehož úkolem je přesně vychytat a odbourat z organismu toxické metabolity jakými jsou lepek (gluten), kasein, laktóza a spousta dalších organických látek. V neposlední řadě můžete také vyzkoušet přípravek Himin, který pomáhá snižovat hladinu histaminu v těle a podílí se na jeho správném odbourávání.



Diskuse k článku

  • Markét

    12:03 7. 2. 2022 0
    taky mi byla zjištěna alergie na mléko a těžší intolerance, ale zkusila jsem si vyrábět vlastní mléka:

Lunární kalendář

NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.