Pěstování rajčat je poměrně náročnou aktivitou

Nejčastější chyby při pěstování rajčat. Vyhněte se jim a budete mít letos bohatou úrodu

Pěstování rajčat může být někdy docela věda. Nerostou, plesniví, schnou, pouští se do nich škůdci… Ve výsledku to může vypadat, že vypěstovat rajčata je nadlidský úkol. Ale nebojte se toho. Když budete vědět, jak na to, nic vás nepřekvapí. Nakonec zjistíte, že pěstování rajčat je vlastně zábava.

Rajčata mají pověst náročné zeleniny na pěstování. Zdá se totiž, že při pěstování rajčat se může pokazit spousta věcí. Ovšem často jde vlastně jen o chyby, kterým je možné se vyhnout. Pokud budeme vědět, jak na to. 

Pěstování rajčat: Rajčata sázíme ve správný včas

Obvykle se uvádí, že rajčata je vhodné sázet až začátkem května, tedy takzvaně po “zmrzlých mužích”. Ovšem v chladných oblastech by se rajčata měla sázet ještě mnohem později. Vysadíme-li je dřív, tedy před posledním mrazem sezóny, pak nám chlad může sazenice poškodit, oslabit je nebo je dokonce zcela zlikvidovat. Jestliže rajčata tedy již dáváme na záhon, musíme mít jistotu, že bude počasí alespoň trošku stálé a našim rostlinám neublíží. Rajčata rostou nejlépe při denních teplotách mezi 21 a 26 stupni. Noční teploty by pak neměly klesat pod 15 stupňů Celsia

Čtěte také:

Potraviny pro zdravé srdce: Rajčata, salát i sklenka červeného

Velká úroda rajčat nebo cuket? Poradíme vám, jak na zpracování zeleniny i ovoce chytře a snadno

Zelená rajčata nemusíte vyhazovat! V kuchyni je lze využít na skvělá jídla

Pěstování rajčat: Špatné sazenice

Při neúspěšném pěstování rajčat mohou být na vině i špatné sazenice. I když jsou vzrostlé, ještě to nic neříká o tom, zda budou kvalitní. Větší proto neznamená lepší. Ať už si sazenice pěstujete sami nebo je budete kupovat, zaměřte se na rostliny, které jsou podsadité s rovným stonkem a jasně zelenými listy. Usazení vysokých sazenic a kvetoucích rostlin na záhonu často trvá mnohem déle než u podsaditých sazenic. 

Pěstování rajčat: Mělká výsadba

Rajčata, na rozdíl od většiny rostlin, mohou produkovat kořeny podél svého hlavního stonku. Díky této schopnosti mohou být sazenice rajčat zasazeny o několik centimetrů hlouběji než rostly v květináči. Sazenice vysaďte ideálně tak, aby vrchol kořenového balu byl cca šest centimetrů pod úrovní půdy. Hlubší výsadba podnítí totiž větší a rozsáhlejší kořenový systém než kdyby byly sazenice umístěny na úrovni země. Nutná je i výsadba rajčat s optimální vzdáleností. Nejlépe rostou, když jsou zasazeny zhruba metr od sebe. Dostatek prostoru mezi rostlinami umožňuje snadné proudění vzduchu, což je nezbytné pro rychlé sušení listů po dešti nebo ranní rose. U listů, které rychle schnou, je menší pravděpodobnost, že podlehnou chorobám.

Na sázení rajčata je nyní nejlepší čas

Pěstování rajčat: Nedůsledné zavlažování

Rajčata mají vlhkost rády. A pokud jim ji neposkytne déšť, pak je nutné rajčata pravidelně zalévat. Rostliny rajčat, které mají velké rozdíly v dostupnosti vlhkosti, mají větší pravděpodobnost, že podlehnou hnilobě. Příliš mnoho vlhkosti po období sucha zase vede k tomu, že rostlina přijímá spoustu vody a rozšiřuje dužnaté plody rychleji než se slupka stihne roztáhnout, což má za následek popraskaná rajčata. Při zalévání rajčat bychom se rovněž měli vyhnout postříkání listů. Ideální je, pokud rajčata zaléváme jen přímo u země. Tato metoda pomáhá předcházet chorobám listů a plísni.

Pěstování rajčat: Nulová podpěra

Rajčata jsou rostliny, které vyžadují podpěru. Je tedy nutné postupně je stavět k tyčkám. Ty můžeme koupit nebo si je jednoduše vyrobíme. Tím, že je připevníme k pevné opoře, jednak zabráníme tomu, že se budou rajčata povalovat po zemi a druhak je tím chráníme i před škůdci a případnými chorobami.

Pěstování rajčat: Pěstování na stále stejném místě

Rajčata bychom rozhodně neměli pěstovat každý rok na stejném místě. Mnoho škůdců a chorob může totiž přežívat v půdě z jednoho roku na druhý. Odborníci proto doporučují zavést tříleté střídání plodin pro rajčata i jejich příbuzné: papriky, brambory a lilky

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 07. 05. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
STŘEDA 08. 05. 2024
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Tajemství B17 (Amygdalin): Proč byste měli znát tuto výjimečnou látku?

B17 patří mezi nejzajímavější objevy současné doby. Je zájmem mnoha vědeckých týmů, které se zabývají mechanismem nádorového bujení přičemž se tato látka jeví jako potenciální léčba nádorových onemocnění.

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.