Alban Elved: Jak oslavit podzimní rovnodennost podle keltské tradice?

alban elved2Alban Elved.

Oslava podzimní rovnodennosti, kdy přechází světlá polovina roku do temnější, se podle keltské tradice nazývá Alban Elved. Tento významný den patří mezi oblíbené keltské svátky, který navazuje na oslavu sklizně Lughnasadu. Svátek připadá na 23. září a je druhou oslavou sklizně. V této době se děkuje Matce Zemi za dary a zároveň se lidé připravují na zimní čas. Další jména tohoto svátku jsou Meán Fomhair, Mabon nebo u nás vinobraní

Alban Elved neboli keltský svátek pro podzimní rovnodennost

První oslavou sklizně je v srpnu svátek Lughnasad. Alban Elved je poté pokračování oslav sklizně, kdy se sklízí jablka, ořechy, hrušky, švestky, vinná réva a další plody. Keltové tak 23. září oslavovali každý rok štědrost Matky Země, která je obdarovala dobrými plody. Jídlo, které se během oslav sklidilo, se poté podávalo na hostině.

Na oslavu se připíjelo medovinou a jablečným moštem. Jako každé keltské svátky je tedy Alban Elved plná jídla i tance. Svátek Alban Elved připadá na podzimní rovnodennost, kterou 23. září běžně slavíme my. Přečtěte si, jakí tradice a zvyky má podzimní rovnodennost. A přečtěte si také, jaký je rozdíl mezi slunovratem a rovnodenností.  

Alban Elved: Jablko jako symbol slunce 

Všude kam se podíváte, je při oslavách keltského svátku vidět jablko. Jablko je symbolem slunce a celého cyklu života, který se neustále opakuje. Jablko je podle keltské tradice konečný článek vývoje a zároveň v sobě nese nový život v podobě semínek. 

Jablko a pokrmy z tohoto ovoce se proto musí objevit na každém hodovním stole. Bez toho jako kdyby ani oslavy sklizně nebyly. Pokud si proto i vy chcete užít tento den, pak si upečte třeba jablečný štrúdl anebo si připravte lahodný jablečný mošt. 

alban elved1Jablka k podzimní rovnodennost i patří.

Přečtěte si také keltský horoskop na rok 2020 nebo se podívejte se na webovou stránku věnovanou jen KELTSKÉMU HOROSKOPU

Součástí Alban Elved jsou přípravy na zimu

Lidé se v této době také připravovali na zimu. Existuje celá řada tradic, které Keltové dodržovali. Ženy na loukách hledaly první ocúny. Potíraly si s nimi oční víčka a prsty, jelikož věřily, že mnohem lépe uvidí na večerní práce v zimě a nebudou je tolik bolet prsty z předení. 

Oltáře a veškerá pohřební místa jsou v tento čas zdobeny listy ze stromů jako jsou duby, buky a další. Oblíbené byly i borové šišky, žaludy a bylinky. Mezi významné bylinky patří:

  • astra
  • měsíček
  • myrha
  • zimolez
  • klejicha
  • líska
  • cedr

Keltské svátky jsou plné radosti a děkování 

Hlavním smyslem keltského svátku Alban Elved je upevňování rodinných vazeb. Setkávaly se celé kmeny, rodiny a přátelé, aby společně slavili na velké hostině. Lidé se hezky oblékali a tancovali na hudbu. Součástí oslav byli i bardové, kteří celý večer zpívali a bavili hosty vyprávěním i básničkami. 

Délka noci a dne se vyrovnává a na síle začíná postupně nabývat noc, tudíž je svátek nejen plný oslav, ale i smutku z nadcházejících dlouhých večerů a zimy. Na tento svátek poté navazuje keltský svátek Samhain, který připadá na 1. listopadu. U nás je známý jako Dušičky

SERIÁL KELTSKÉ SVÁTKY

Přečtěte si také o dalších keltských svátcích


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte