Jeho děti mě nesnáší

Dobrý den paní Evo, potřebovala bych poradit s problémem, který určitě není ojedinělý. Našla jsem si partnera, který má dvě děti (6 a 10 let) a je…

Dobrý den paní Evo,

potřebovala bych poradit s problémem, který určitě není ojedinělý. Našla jsem si partnera, který má dvě děti (6 a 10 let) a je už 5 let rozvedený. Mezi námi dvěma je všechno v naprostém pořádku a rádi bychom se i v brzké době vzali, ovšem je tu jeden zásadní problém – jeho děti mě nesnáší. Přítel mě ujišťuje, že se to časem spraví, ale pro mě je hodně nepříjemné poslouchat, jak jejich máma a jeho bývalé přítelkyně dělají všechno líp než já a ty jejich neustálé posměšky. Děti jsou u nás jen jednou za 14 dní, ale dokážou mě zdeptat na další týden dopředu. Velmi bych ocenila radu, jak se chovat, abych s nimi alespoň trochu vycházela.

Marie, 24 let

Odpověď

Milá Marie,

říká se, že „cizí“ děti v rodině je vždy problém, i když ještě žádný nenastal.

Ale já to tak nevidím. To, že jejich maminka je nejlepší, je v naprostém pořádku, obzvláště v jejich věku. Až jednou budete mít své vlastní děti, pochopíte proč to tak je a má být.

Má rada, jak se máte chovat, je velmi prostá. Buďte příjemná a kamarádská, i když ony jsou nepříjemné. Jste dospělá a víte, že jejich posměšky jsou spíše obranou než útokem. Děti z rozvedených rodin to mají vždy složitější a pokud jsou ve zmiňovaném věku, nedovedou dostatečně pochopit problémy dospělých. Přály by  si, aby ony, tatínek a maminka byli všichni spolu a tak se té, pro ně nepříjemné situaci, brání útokem – ohrožujete jejich jistoty, i když jste rozpad rodiny nezavinila.

Vy jistě víte, že  silná, dospělá a vyrovnaná osobnost nikdy neútočí, ale ony si neví rady ….tak to zkuste nebrat osobně. Také požádejte partnera, aby se v jejich přítomnosti k Vám osobně choval „chladněji“ a lásku dával najevo více svým dětem. Ať se jim po dobu návštěvy u Vás věnuje hlavně on, Vy stůjte opodál a vyčkávejte.

Pomalými krůčky se jim přibližujte, nesnažte se si je koupit, vnucovat se a chvalte je i za maličkosti. Snažte se být milá, tolerantní a nabídněte oporu . Určitě najdete i jejich pozitivní vlastnosti a na nich pomalu a jistě stavte základy nového vztahu.

Buďte, Marie, statečná a trpělivá…. čas je ten nejlepší lékař, jen má někdy v ordinaci dlouhou čekací lhůtu ………

PhDr. Eva Lavičková

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!