Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty
Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a ne zatížili. Jaké zimní sporty můžete zkusit? A hlavně, jak to přežít ve zdraví?
7 rad, jak sportovat v zimě
- Nejvíc tepla uniká hlavou. Zvolte tedy kvalitní pokrývku, ať už čepici, čelenku či speciální verze například pod helmu. Důležité je si uvědomit, že je také brzy tma. Přibalte tedy i čelovku, případně bodovky na ruce či nohu.
- Pokud si chcete uchovat tělesné teplo, vrstvěte. Málokdo se vydává zdolávat Mont Everest, proto je tulení kožich spíše na obtíž. Vyzkoušejte moderní termo prádlo, které odvádí vlhkost (ano, i v zimě se potíte), ale uchovává příjemné mikroklima na kůži. Vrchní bunda by měla být nejen nepromokavá, ale mít také odrazky.
- Zapomeňte na posilňujícího panáka. Alkohol naše tělo nezahřívá, pouze roztáhne cévy, které následně vypouští do prostředí víc tělesného tepla, než je vám příjemné. A vám bude ve finále jen větší zima.
- Kratší trasy ve svižnějším tempu. Pokud chodíte běhat/na procházky, zvolte spíše kratší trasy, ale ve svižnějším tempu.
- Boty jsou základ. Vynecháme zastánce bosé obuvi, ta zejména v zimě potřebuje trošku přípravy. Volte boty, které jsou vybaveny membránou proti promoknutí a mají kvalitní podrážku, která neklouže. Pokud je to možné, volte kotníčkovou obuv, která pomáhá chránit i před výrony. Kupujte klidně o číslo větší, teplé ponožky se budou hodit.
- Před sportem se rozcvičte. Zmrzlé tělo je náchylnější k úrazům a vězte, že tanec na ledě zvládnete lépe rozcvičení. Stačí pár protahovacích cviků, které rozproudí krev.
- Mějte s sebou svačinu a pití v termosce.
Jedním z důvodů, proč sportovat v zimě je také fakt, že pocit chladu pomáhá odbourávat přebytečná kila. Pohybem venku však samozřejmě posilujete i optimální funkčnost imunitního systému, dodáváte tělu energii a snižujete dopady stresu.
Sport v zimě: Na běžky nebo na svah?
Velké dilema nastává, když se domlouváte, zda vyrazit na běžky nebo na sjezdovky. Z hlediska tělesného zatížení je dobré obě aktivity střídat. Běžky již nejsou dobrodružným prošlapáváním, ale na řadě míst pohodlnou jízdou v „luxusních“ běžkařských stopách. Jsou i o něco „levnější“ a při troše zkušeností máte šanci si užít i pobyt venku bez lidí. Uvidíte krásnou krajinu, dýcháte čerstvý vzduch a výživně zapojujete celé tělo. Je dobré si trasu předem prohlédnout a na záda dát batoh s termoskou a energeticky vyváženou svačinou. Na tůru můžete vzít i svého psa. Sjezdovky či snowboard je více o adrenalinu, je o něco dražší, neboť musíte zaplatit vlek/lanovky. Zároveň při sjezdování krásně rozvolňujete řadu spících svalů a vaše kondice získává na obrysech. Alternativou je i sáňkování. Neuvěříte, jak moc se u toho s dětmi zapotíte a nasmějete.
Sport v zimě: Někdy stačí rychlá chůze
Jsou situace, kdy se nám v zimě ven moc nechce. Přesto bychom měli vyrazit, alespoň na hodinku denně. Udává se, že 10 000 kroků je skvělý základ pro řadu. A vězte, že svižnější chůzí to právě za hodinku zvládnete. Chůze je navíc velmi zdravá, neboť se jedná o přirozený pohyb, který při správném držení těla nezatěžuje klouby. Pomoci si však můžete i hůlkami a vyzkoušet Nordic Walking. Při něm lépe posílíte i horní polovinu těla, a navíc získáte příjemnou podporu.
Zimní sporty: Bruslení nejen v hale
Dalším typickým sportem zimního času je bruslení. Už dávno neplatí, že musíte na rybník nebo do haly. Řada jezer a rybníků tvoří speciální bruslařské trasy. Snad nejznámější je na Lipně. Doporučujeme brusle nabrousit, neboť ty tupé jsou doslova o zdraví vašich kostí. Začátečníci by neměli podceňovat ani helmu a chrániče loktů a zápěstí. Padá se hodně rychle a na tvrdé.

Sport v zimě: Zkuste psí spřežení
Víc a víc oblíbenějším zimním sportem je také jízda se psím spřežením, anglicky nazývané mushing. Ačkoli to vypadá jednoduše, zapojujete u tohoto sportu nejen tělo, ale i intuici a zejména vůli. Do psího spřežení se používají speciálně cvičení psi, obvykle čtyři. Právě jízda na psím spřežení může být fascinující zážitek, ale také skvělý dárek.
Zimní sporty: Můžete jezdit i na kole
Kola se nemusíte vzdát ani v zimě. Existuje totiž varianta, na které můžete projíždět i zasněženou krajinou. Snowbike, jak se tomuto zázraku říká, vyniká širšími ráfky, masivními pneumatikami a poněkud robustnější konstrukcí. Před jízdou je dobré si nechat přifouknout/odfouknout kola dle aktuální situace (s běžkami a jejich „namazáním“ podobnost čistě náhodná). Obecně lze říci, že do hlubšího sněhu se hodí spíš pneumatiky méně tvrdé a pokud je podklad tvrdší, oceníte jistě pneumatiky tvrdší.
Zimní sport plný adrenalinu? Vydejte se na ledopády
V zimě mají šanci si užít i milovníci mírného extrému. Jedním ze zimních sportů je také lezení po ledopádech. Pro radost a na vyzkoušení je k dispozici umělý ledopád v řadě horských lyžařských střediscích. Lehčí varianty zvládnou i adolescenti, na některé stěny však pustí jen zkušenější lezce. Tuto atrakci však vždy předem zkontrolujte, neboť na řadu míst je nutné se objednat předem.
Autor: Markéta Palatin
Skutečně chcete smazat komentář?
Další články z rubriky
Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.
Obtížnost B: Obtížněj...
Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…
Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…
Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…
Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…
Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…
V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…
Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít?
Kvalitní boty…
MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...
Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…
Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…
O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…
Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…
Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…
Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…
Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...
Jak začít cvičit? Možná vaše věčná otázka nebo jen novoroční předsevzetí. Faktem je, že cvičení nás udržuje v kondici, pomůže zhubnout a vyplavují se díky němu hormony štěstí. Je nezbytné pro udržení dobrého zd...
Cvičení podle Mojžíšové je sestava speciálních cviků, jež mohou utišit bolesti hlavy, premenstruační syndrom či srovnat nepravidelnost menstruačního cyklu. Metoda cvičení podle Mojžíšové se sice zrodila už před...
Jin Shin Jyutsu je jedno z nejstarších cvičení, o kterých se ví. Není to však ledajaké cvičení. Jin Shin Jyutsu je speciální energetické cvičení. Japonci jej dokonce považovali za umění. Podle nich je Jin Shin ...
Cvičení doma? V karanténě je pravděpodobně největším problémem právě psychický aspekt a motivace. Ale i cvičení v karanténě je možné. Zatímco někteří…
V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…
Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…
Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…
Ačkoli se může zdát, že se v případě jiu jitsu jedná čistě o fyzický „sport“, teprve spolu s ovládáním vlastní mysli a emocí může bojovník dosáhnout…
Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…
Hubnutí
Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…
Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...
Pokud byste rádi zhubli, ale například běh nedělá dobře vašim kloubům, neváhejte a skočte do vody. Uvidíte, že po pár týdnech sprá...
Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…
Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…
Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…
Fyzická aktivita je nedílnou součástí podpory našeho zdraví. Je zásadní pro správný pohyb střev, zlepšuje paměť (krátkodobou i dlouhodobou),…
zvyšuje pohyblivost
zlepšuje pružnost svalů
zvyšuje sportovní výkon
rozvíjí pohybové schopnosti
urychluje regeneraci svalů
Jak správně dělat…
Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…
Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…
Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…
Pozitivní vliv na sportovní výkon
Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…
Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…
Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…
Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…
Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…
A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní:
Lectranthus…
Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…
V posledních letech se u nás v Česku ve fitness světě rozmohl velký trend. Jsou jimi ořechová másla. Proč? Mají totiž unikátní slo...
Diskuse k článku
RE : Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty