Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici
Když zrovna nemáte chuť zajít si do posilovny, nebo se proběhnout, nejjednodušším způsobem, jak si zlepšit fyzickou kondici je cvičení s vlastní vahou. Jedná se o velice jednoduchou metodu, která vás nebude stát vlastně vůbec nic. Jen čas, trpělivost a vůli.
Cvičení s vlastní vahou je vhodné jak pro ženy, tak pro muže různých věkových kategorií, kteří chtějí získat především více svalové hmoty, nebo mají touhu zhubnout.
Cvičení s vlastní vahou neboli kalisthenika
Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku 1928, proto si kalisthenika držela své místo na výsluní poměrně dlouho. Často se užívala a jistě stále užívá mezi vojáky, kteří si pomocí cvičení s vlastní vahou udržují svou kondici. Mimo jiné je cvičení s vlastní vahou doporučováno jako každý jiný pohyb i těm, kteří se chtějí dostat do větší psychické pohody. Mezi základní prvky cvičení s vlastní vahou patří hlavně dřepy, výpady, kliky a shyby.
Cvičení s vlastní vahou: Kdy začít posilovat?
Cvičení s vlastní vahou můžete zahájit prakticky hned. Záleží jen na vás, kolik času mu věnujete. Dá se provádět kdekoliv a kdykoliv, pokud se vám pro něj naskýtá alespoň minimální prostor. Jednotlivé cviky se liší podle toho, jaké partie zrovna chcete posílit.
Výhody cvičení s vlastní vahou
Cvičení s vlastní vahou má mnoho výhod, které nepředčí žádný druh posilování, jsou to:
- Ekonomická svoboda a nenáročnost: cvičení s vlastní vahou vás nebude stát ani korunu navíc.
- Možnost cvičit kdekoliv: doma na podložce, nebo třeba i na zastávce městské hromadné dopravy, při čekání na autobus. Pokud však nebudete chtít budit pozornost kolemjdoucích, bude jistě vhodnější městský ruch vyměnit za park, nebo les. Cvičení s vlastní vahou nemá zkrátka žádná omezení.
- Posílíte cíleně partie, které chcete mít vypracované a investujete do toho tolik času, kolik budete chtít.

Cvičení s vlastní vahou: jak na jednotlivé partie?
- Posílení zádového svalstva: záda si posílíte pomocí takzvaných shybů. Shyby můžete provádět na hrazdě. Té se chopíte ze široka nadhmatem a provádíte přitahování rukama z volného visu. Tímto cvičením s vlastní vahou posílíte mimo zad i své bicepsy.
- Posílení prsního svalstva: prsní svaly posílíte pomocí kliků, které jistě znáte i z dětských let z tělocviku. Kliky můžete dělat buď pomocí bradel, nebo na podlaze, nesmíte se však u toho prohýbat v zádech. Ruce pokládáte na podložku v šíři ramen. Během tohoto cvičení s vlastní vahou se dotýkáte podložky pouze dlaněmi a špičkami svých chodidel. Tímto cvikem posílíte kromě prsních svalů i tricepsy.
- Posílení svalů na nohách: nohy posílíte taktéž jednoduchým cvikem, který jistě znáte, a to jsou dřepy. Dřep provádíte vždy rozkročmo, nohy by měly být od sebe na šíři ramen, záda zůstávají v rovině. Správný dřep je zakončen devadesáti stupňovým úhlem mezi stehnem a lýtkem. Ruce jsou předpažené. Tímto cvikem posílíte dobře i hýžďové svaly.
Cvičení s vlastní vahou – jakou zvolit intenzitu tréninku?
Do intenzity cvičení můžeme zařadit to, jaký druh cviků si vyberete, jakým tempem je budete provádět a v jakých sériích. Intenzita cvičení s vlastní vahou se také liší podle toho, co od tréninku očekáváte. Konkrétně podle toho, zda chcete zhubnout, nebo jen nabrat svalovou hmotu. Pro hubnutí se doporučuje delší cvičení s nižší intenzitou, jelikož k spalování tuků dochází až po určité době, kdy praktikujete fyzickou zátěž (asi po 30 až 40 minutách). V tomto případě se můžete řídit pravidlem, které říká, že při cvičení, které by mělo vést k redukci hmotnosti byste měli být schopní normálně konverzovat a neměli byste se tolik zadýchávat. Co se týká nabírání svalové hmoty, zde je vhodnější intenzivnější trénink v krátkých intervalech, propojený s menšími oddechovými pauzami. Například minuta soustavného posilování a minuta odpočinku.
Cvičení s vlastní vahou můžete zkusit i v páru
Pokud si budete chtít cvičení s vlastní vahou zpestřit, můžete jej provádět i s jakýmkoliv parťákem, který bude ochoten své tělo také protáhnout. S kamarádkou, kamarádem, manželkou, či manželem. Může to napomoci vzájemné motivaci k pohybu a lepším sportovním výkonům.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Skutečně chcete smazat komentář?
Další články z rubriky
Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.
Obtížnost B: Obtížněj...
Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…
Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…
Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…
Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…
Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…
V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…
Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít?
Kvalitní boty…
MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...
Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…
Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…
O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…
Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…
Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…
Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…
Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...
Cvičení doma je jednou z cest, jak se v současné době koronavirové pandemie a uzavřených sportovišť věnovat pohybu. Ne všem ale domácí cvičení vyhovuje. Udržet si motivaci, bývá často při cvičení v domácích pod...
Pět Tibeťanů je soubor cviků, který navrací ztracené mládí. Tuto pohybovou aktivitu údajně provádí v pravidelných intervalech tibetští mniši. Tak si udržují fyzickou vitalitu a duševní svěžest. Chcete se taktéž...
Jak začít cvičit? Možná vaše věčná otázka nebo jen novoroční předsevzetí. Faktem je, že cvičení nás udržuje v kondici, pomůže zhubnout a vyplavují se díky němu hormony štěstí. Je nezbytné pro udržení dobrého zd...
Cvičení podle Mojžíšové je sestava speciálních cviků, jež mohou utišit bolesti hlavy, premenstruační syndrom či srovnat nepravidelnost menstruačního cyklu. Metoda cvičení podle Mojžíšové se sice zrodila už před...
Trampolína začíná být velkým hitem. Cvičení na trampolíně má spoustu předností. Je zábavné, užijete si spoustu legrace, tuky mizí ...
V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…
Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…
Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…
Skijöring si oblíbí všichni milovníci akčních zimních sportů. Kromě toho u takové aktivity skvěle zabavíte i svého čtyřnohého mazlíčka. A oč se vlastně jedná? Jde v podstatě o běžkování, přičemž kupředu vás táh...
Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…
Hubnutí
Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…
Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...
Akrojóga je založena na fyzickém cvičení ve dvojici – kombinuje různé jógové a akrobatické techniky. Díky ní se můžete krásně prot...
Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…
Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…
Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…
zvyšuje pohyblivost
zlepšuje pružnost svalů
zvyšuje sportovní výkon
rozvíjí pohybové schopnosti
urychluje regeneraci svalů
Jak správně dělat…
Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…
Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…
Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…
Pozitivní vliv na sportovní výkon
Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…
Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…
Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…
Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…
Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…
A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní:
Lectranthus…
Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…
V posledních letech se u nás v Česku ve fitness světě rozmohl velký trend. Jsou jimi ořechová másla. Proč? Mají totiž unikátní slo...
Diskuse k článku
RE : Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici