CrossFit trénink – účinné a funkční cvičení spojující nejrůznější sportovní odvětví

CrossFit trénink je sport, který si u nás i po celém světě získává čím dál větší oblibu. Ještě před pár lety měl o CrossFitu povědomí jen úzký okruh sportovců, ale v poslední době se po celé republice otevírají nové crossfitové tělocvičny a CrossFitu propadají další a další lidé, kteří tráví svůj volný čas mezi činkami, kettlebelly a hrazdami.

CrossFit trénink - od gymnastiky až po vzpírání

CrossFit trénink je cvičení, které spojuje dohromady nejrůznější sportovní odvětví, a to od gymnastiky přes cvičení s vlastní vahou až po vzpírání. To zaručí zapojení všech svalových partií a perfektní formování postavy.

CrossFit trénink je funkční cvičení, které se vyznačuje vysokou intenzitou a funguje na principu střídání cviků v různých intervalech či počtech opakování. Rutina nebo stereotyp je to poslední, co by mohlo ke CrossFitu patřit. Cviků, které se do CrossFitu zařazují, je celá řada. Stejně tak existuje i spousta možností, jak cviky do tréninku zařadit, aby trénink nebyl nikdy stejný, a už vůbec ne nudný. Jeden den se tak na crossfitovém tréninku můžete setkat se skákáním přes švihadlo spolu s kliky ve stojce a běháním a další den se naopak budete snažit dostat nad hlavu co nejtěžší činku a na veslovacím trenažéru odjet co největší vzdálenost.

CrossFit je tedy komplexní a různorodý sport, při kterém zapojíte svaly celého těla a dostanete ze sebe maximum. Zároveň budete hubnout přebytečný tuk i nabírat svalovou hmotu. Cvičí se ve speciálních tělocvičnách vybavených přímo na CrossFit trénink, případně v klasických posilovnách, které tomu mají přizpůsobené prostory.

Odkud CrossFit trénink pochází?

CrossFit spojuje dohromady různá sportovní odvětví, která existují od nepaměti, ale za oficiálního zakladatele je považován americký gymnasta Greg Glassman, který roku 1995 otevřel v Santa Cruz první crossfitovou tělocvičnu. Již mnoho let předtím se Glassman věnovat sestavování cvičebních plánů a trénování svých svěřenců, kdy kladl důraz nejen na správné provedení cviků a všeobecnou fyzickou zdatnost, ale také na pospolitost komunity a fair play, což jsou hlavní principy CrossFitu i dnes.

CrossFit je již výborně prosperující komerční značka, a proto oficiální název CrossFit používají jen některé licencované tělocvičny. Zakoupení licence na rok se totiž pohybuje v řádech desítek tisíc korun, a proto existují řady tělocvičen a fitness center, kde probíhají tréninky na principu CrossFitu, avšak pod jinými názvy, jako například cross training.  Po celém světě se pravidelně konají nejrůznější soutěže, kde své síly poměřují ti nejlepší, včetně nejvýznamnější události CrossFit Games.

Jaké vybavení se na CrossFit trénink používá?

Základním vybavením, které by měla mít každá tělocvična, je „klec“ s hrazdami, na kterých se dělají shyby a různé jejich variace, a také gymnastické kruhy. Nezbytné jsou pro CrossFit trénink také takzvané vzpěračské osy, na které se přidávají kotouče o různé hmotnosti. S naloženými osami se provádí nejrůznější cviky od mrtvého tahu přes různé variace dřepů až po bench press a vzpěračské cviky, kdy se různými způsoby dostává činka ze země nad hlavu, tedy clean, snatch, clean and jerk a další prvky.

Často se na CrossFit trénink využívají také kettlebelly nejrůznější váhy, medicimbaly, dřevěné boxy na box jumps neboli skoky na bednu, a důležitou výbavou každého crossfitera je také švihadlo. Dále se využívá také lano na šplh, veslovací trenažér, nebo velmi těžké míče slambally, které mohou vážit až několik desítek kilogramů.

CrossFit boty a CrossFit oblečení – co by měl mít každý, kdo se rozhodne začít s CrossFitem?

Základem je samozřejmě pevná vůle, odhodlání a trpělivost, protože jsou i cviky, které vám nepůjdou hned. Pokud se rozhodnete s CrossFitem začít, dříve nebo později budete potřebovat kvalitní CrossFit boty. Samozřejmě nemusíte hned na první lekci přijít se speciálními crossfitovými botami, ale základ je, aby měla obuv pevnou a stabilní podrážku, což je nezbytné při dřepování i vzpírání, ale zároveň aby boty nebyly těžké a dobře se vám v nich běhalo, dělaly angličáky, výskoky na bednu a další.

CrossFit boty oficiálně vyrábí pouze značka Reebok, která jako jediná vlastní licenci na CrossFit oblečení a obuv. Jedná se o typ bot, které jsou lehké, aby se s nimi snadno běhalo, ale zároveň stabilní a mají zpevněnou špičku, která usnadňuje šplhání po laně a zabraňuje případnému zranění při pádu závaží na nohu. S podobnými vlastnostmi ale seženete obuv i jiných značek.

CrossFit oblečení není téměř ničím odlišné od klasického oblečení na cvičení. Zkrátka trička, tílka, šortky a legíny do posilovny či na běh. CrossFit oblečení by však ideálně mělo být vyrobeno z funkčního materiálu, který lépe saje pot. Důležité je ale hlavně to, aby nijak neomezovalo v pohybu. Co je však pro CrossFit oblečení typické jsou podkolenky v nejrůznějších barvách, a to jak kompresní, tak klasické, které slouží zejména k tomu, aby se při šplhu na laně nebo mrtvém tahu neodřely holeně.

Další vhodné pomůcky pro CrossFit trénink

Pokud se zamilujete do CrossFitu, dříve nebo později si budete muset pořídit švihadlo. A to ideálně z tenkého ocelového lanka, které je na rozdíl od jiných švihadel mnohem rychlejší, což oceníte zejména při dvojskocích. Není to však velká investice, pořizovací cena se pohybuje kolem dvou až tří set korun.

Pokud máte problémy se zápěstím, lze jej zpevnit bandážemi. Pořídit si můžete také mozolníky, které zabrání tomu, aby se vám při dělání shybů tvořily mozoly až do krve. Při vzpírání s vysokými vahami se občas používají i vzpěračské pásy na zpevnění beder, ale to není nic, co byste potřebovali v začátcích.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

další témata >

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte